Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Gerstner: Lotus Notes op weg naar 18 miljoen gebruikers

06 februari 1997 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Ad Mulder
Ad Mulder

Notes heeft eind dit jaar 18 miljoen gebruikers. Dat voorspelt Louis Gerstner, president-directeur van IBM, het moederbedrijf van groupware-leverancier Lotus en gastspreker op de jaarlijkse Lotusphere gebruikersconferentie in Orlando.

Lotus heeft een cruciaal jaar achter de rug. De bedreiging van op Internet-standaarden gebouwde groupware lijkt gepareerd. Notes heeft meer gebruikers dan ooit en de business partners floreren. Bijvoorbeeld het Nederlandse E-office berijdt de groupware-golf. Vier jaar geleden hadden de twee oprichters buiten zichzelf niemand op de loonlijst, nu heeft men zestig groupware-deskundigen in dienst. "We kijken wel naar andere groupware-produkten", zegt E-office directeur Roland Hameeteman (37), "maar die blijken toch altijd minder te kunnen." De overgang van een gesloten Notes-omgeving naar meer open webstandaarden via de Domino-webserver, plaatst sommige ontwikkelaars voor een dilemma. Bijvoorbeeld de leveranciers van webontwikkelsoftware voor Notes zien nu concurrentie van Lotus zelf op zich afkomen. Door het gebruik van open standaarden wordt het voor ontwikkelaars gemakkelijker om hun groupware-kennis in te zetten voor andere platformen als Microsoft Exchange en Netscape Suitespot.

Java-applets

Het grootste nieuws dat de 9000 Lotusphere-bezoekers tijdens een met spektakel opgetuigde openingssessie (compleet met klaterende waterval op het podium) voorgeschoteld kregen, was een werkende demo van Kona Desktop, codenaam voor een reeks Java-applets die draait op elke Java Virtual Machine, zoals netwerkcomputers, webbrowsers en Notes-clients. De applets zullen nog deze zomer op de markt komen en zijn ontwikkeld om ondermeer de IBM netwerkcomputers te voorzien van applicatie-software. De Kona-desktop omvat nu al een reeks applets waaronder een spreadsheet, tekstverwerker, kalender met ’to do’-functie, adressenbeheerbestand, e-mail-client, presentatie-software, agendering en planningstoepassingen. Door de verregaande opdeling in componenten behoren nieuwe toepassingen tot de mogelijkheden. Tijdens een demonstratie lieten Lotus-vertegenwoordigers zien hoe een spreadsheet, inclusief gegevens en model, ingebed kan worden in een tekstverwerker-file en zo verstuurd wordt naar een andere locatie. De Kona-desktop zal vooral ook IBM 3270-terminalgebruikers aanspreken vanwege de meegeleverde terminal-emulator.
Volgens Lotus zijn de nieuwe applets speciaal gebouwd voor de Java virtual machine (100 procent Java), maar ze kunnen ook in zogenoemde Activex-containers worden gedraaid. Hoewel de applets qua functies op bestaande onderdelen van de Smartsuite desktopsuite lijken, zijn ze van de grond af aan opnieuw gebouwd.

Notes-client

Tijdens Lotusphere liet het bedrijf ook voorproefjes zien van twee op stapel staande versies van de Notes-client. De komende versie van Notes (codenaam Lookout, een hint naar Microsofts Outlook) krijgt een gewijzigde interface. De belangrijkste veranderingen staan echter gepland voor de daarop volgende Maui-versie. Deze client zal zowel de protocollen Imap4, Ldap, Nntp en Iiop als Icap ondersteunen, waarmee het naadloze aansluiting met bestaande systemen belooft te onderhouden. Lookout en Maui komen respectievelijk in het eerste en vierde kwartaal van dit jaar op de markt.
De huidige Notes 4.5 client kan gebruikmaken van Activex-componenten. Dat is een groot voordeel. Zo hoeft Lotus zich niet meer druk te maken om een webbrowser. Daarvoor gebruikt men nu de Internet Explorer-browsercomponent van Microsoft, die naadloos (en bijna onzichtbaar) geïntegreerd kan worden met de Notes 4.5-client.
Tenslotte annonceert Lotus twee nieuwe ‘lichte’ Pop3 en Mime mail-clients: Lotus Mail en Lotus Mail – Java edition. Deze clients voorzien in de basale elektronische postfuncties en zijn bedoeld voor intranet-gebruikers die alleen post willen lezen en versturen en geen ingewikkelde functies believen. n

Meer over

GroupwareLotus NotesNetworking

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Rotterdam gaat quantumbeveiligde communicatie in de praktijk testen

    Overheid

    Gov.nl is in twee à drie jaar terug te verdienen

    Cloud & Infrastructuur

    Universiteit Utrecht claimt schade bij KPN na datacenterbrand

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse drone-industrie krijgt forse impuls

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    Overheid

    DigiD-beheerder Solvinity in beroep tegen overname-verbod

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs