Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Bedreigde specialistensoorten; ECM overleeft!

27 mei 2008 - 20:004 minuten leestijdOpinieData & AIHvAMicrosoft

Specialisten zijn mensen die steeds meer weten van steeds kleinere onderwerpen. Ook ecm-specialisten staan aan de vooravond van een ontwikkeling die ecm als vakgebied zal 'onbeduiden' of in ieder geval zal 'minder beduiden'.

Vroeger, toen internet iets nieuws was, kon je als html-expert je vrij bewegen richting de opdrachtgever. Je inventariseerde vragen van de klant en werkte die uit in een fraaie statische website. Toen databasepublishing om de hoek kwam kijken, had je als html-specialist twee keuzemogelijkheden. Of je ging je verder specialiseren en zorgde dat je écht goed in html werd (beter dan de rest) of je verbreedde je kennisgebied waardoor je als adviseur rondom databasepublishing met de klant om tafel kon. De komst van webcontent-management betekende opnieuw een keuzemoment, net als de komst van ecm. Of je werd (vanuit technisch perspectief) écht goed in wcm of document management (al naar gelang je achtergrond) of je verbreedde je kennis om als adviseur op ecm-gebied actief te worden.

Vanuit de ecm-wereld mag graag geschermd worden met cijfers over de hoeveelheid content binnen organisaties en hoe problematisch het beheer daarvan begint te worden. En daarnaast zijn we er vaak snel bij om toe te voegen dat maar liefst 85 procent van alle informatie binnen een organisatie ongestructureerd is, en daarmee dus onder de noemer content  valt.

En inderdaad, als mensheid worden we steeds beter in het regelen van toegang tot steeds meer informatie. Nu gaat het erop aankomen om onze grip op deze aanzwellende stroom informatie te herstellen.

De aanzwellende informatiestroom betreft echter niet alleen content. Ook het vakgebied business intelligence neemt een grote vlucht en  daarmee de hoeveelheid interpreteerbare data. Daarnaast lijkt concurrentie in het bedrijfsleven zich steeds meer te gaan afspelen rondom de vraag wie het slimste jongetje/meisje van de klas is. Oftewel, wie gaat er als organisatie het slimst om met de productiefactor informatie?

Ecm-specialisten (net als bi-specialisten) worden daarmee opnieuw voor de keuze gesteld. Ga ik me technisch verder specialiseren in mijn vakgebied en blijf ik daardoor mijn waarde houden als ondergelegen uitvoerder van een hoger plan of ga ik mijn kennis verbreden en zorgen dat ik zelf kan blijven adviseren op dat hogere plan?

Al sinds 2006 roepen Forrester en Gartner dat enterprise information management (eim) de samensmelting van vakgebieden als ecm, bi, search en wellicht usability en portals zal bewerkstelligen. Ik heb geen onderzoek gedaan naar de gemiddelde incubatietijd van een uitspraak van deze firma’s. Gezien de vele acquisities in de markt (platformleveranciers die zowel bi- als ecm-leveranciers opkopen) en de op volle toeren draaiende marketingmachine van Microsoft kan het niet heel lang meer duren voordat eim bewaarheid worden.

Maar hoe gaan we dat aanpakken? Ecm en bi zijn twee vakgebieden die vredig naast elkaar bestaan. Een goede dialoog tussen de beide specialisaties blijkt vooralsnog lastig. Jargon, technologieën en modelleermethoden lijken niet zomaar op elkaar aan te sluiten.

Gelukkig is er hoop. Onlangs gaf een groep studenten van het Institute for Information Engineering van de Hogeschool van Amsterdam hun eindpresentatie van een comaker-ship die ze bij VLC hebben doorlopen. Daarin hebben zij gezocht naar analysemethodieken en notatiewijzen die eim-adviseurs kunnen gebruiken om daarmee input te leveren voor de uitvoerders in tegelijkertijd de ecm- en de bi-kolom. Verspreid over de fasen 'businessanalyse' en 'functioneel ontwerp' hebben zij advies uitgebracht over de te hanteren analysemethodieken en de te hanteren notatietechnieken. Het opgeleverde model is een start voor het verder invullen en verfijnen van de aanbevelingen en biedt een fraaie houvast om deze start te gaan maken.

Kortom, het vergt wat tijd, maar ook een slimme ecm-consultant is op zijn/haar toekomst voorbereid.

Meer over

ECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Detectietool voor ai-risico’s, record aan durfkapitaal (en meer)

    Security & Awareness

    Ciso’s slaan alarm: 3 adviezen om ai vóór te blijven

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    Data & AI

    NCSC waarschuwt voor Mythos en andere ai-modellen

    Cloud & Infrastructuur

    EuroNAS als alternatief voor VMware

    Vacature
    Data & AI

    Kort: AFM jaagt op it-experts, Accenture en Google openen soeverein it-centrum (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs