Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Internettelefonie: verre van veilig

29 juni 2007 - 11:52ActueelCloud & InfrastructuurirC2
Redactie Computable
Redactie Computable

De opkomst van telefonie over internet zet door. Volgens het openingsschermpje van Skype zijn in de loop van een werkdag meestal meer dan negen miljoen Skypers online. Een jaar geleden was dat nog nauwelijks de helft en twee jaar geleden nog geen miljoen. Hosanna dus. Weg met dure vaste lijnen of gsm-verbindingen. Het succes heeft echter een keerzijde. Internettelefonie kan niet zonder rigoureuze beveiligingsmaatregelen.

Over internettelefonie hoor je alleen maar de voordelen: lagere kosten (namelijk: geen) en flexibiliteit. Logisch, want dat zijn zwaarwegende winstpunten, vooral ook in het bedrijfsleven. In datzelfde bedrijfsleven wordt volgens mij echter nog onvoldoende beseft dat internettelefonie verre van veilig is. Op zich begrijpelijk. De ict-manager en de netwerkbeheerder gaan ervan uit dat ip-telefonie niets anders is dan bellen over het bedrijfsnetwerk. Als die infrastructuur goed beveiligd is, is ook VoIP afgeschermd. Toch?

Nee dus. Wie VoIP implementeert, haalt daarmee een hele reeks nieuwe netwerkservers, gateways, routers en protocollen in huis. Een hacker hoeft slechts de controle over een van deze componenten te krijgen en er ligt een compleet overzicht van alle telefoongesprekken ‘op straat'. Daarmee heeft de hacker meestal al snel een goed overzicht van de VoIP-structuur, zodat hij uw netwerk optimaal voor zijn eigen doelen kan gebruiken.

Het is dus van groot belang om te voorkomen dat de voordelen worden overschaduwd door de nadelen. Maar hoe? De oplossing is gelegen in een variatie van technische en organisatorische maatregelen. We gaan daar niet diep op in, maar toch een paar tips.

Zorg op technisch gebied waar mogelijk voor een logische scheiding tussen data- en spraaknetwerken en pas authenticatie toe op voice gateways. Ook op het menselijke vlak is van alles nodig, zoals opleidingen. Beheerders doorzien in eerste instantie vaak niet de volledige impact van nieuwe techniek op een bestaande omgeving. Zorg dus voor een goede training, zodat zij hun kennis op peil kunnen houden.

En ten slotte: overstappen op VoIP betekent de komst van veel nieuwe hard- en software. Kloppen daardoor alle oude regels en afspraken over informatiebeveiliging nog wel? Beoordeel zorgvuldig de impact van iedere verandering in de netwerkomgeving. Ook die moeten worden geïntegreerd in het security-masterplan. Wie dat op een goed gestructureerde manier doet, houdt hackers buiten de deur.
Remco Bakker
Directeur bij irC2

Meer over

Telecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Open Webconcept levert AI-oplossing vo...

    Hoe bescherm je persoonsgegevens in documenten die je als overheid wil delen of hergebruiken? Het project ‘Anonimiseren met LLM’ –...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    cloud zonder geheugen
    Cloud & Infrastructuur

    In de cloud zonder geheugen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederland en China zoeken uitweg in escalerende Nexperia-crisis

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudadoptie neemt verkeerde afslag – en dit is waarom

    Cloud & Infrastructuur

    Ziggo Zakelijk biedt 2,2 Gbit/s voor ondernemend Nederland

    AWS storing
    Cloud & Infrastructuur

    Wereldwijde AWS-storing legt vele platforms plat

    ai cyclotron
    Innovatie & Transformatie

    Techsamenwerking in gevaar: Florida plaatst Nederlandse universiteiten op zwarte lijst

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs