Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Cloud & Infrastructure » Networking & Connectivity » Networking

Overheid rijdt telecom in de wielen

08 mei 2003 - 22:00AchtergrondNetworking
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Lokale overheden concurreren met telecombedrijven doordat ze glasvezelnetwerken financieren en aanleggen. Daarnaast zitten gemeenten telecombedrijven dwars door ten onrechte belastingen te innen en de kosten voor graafwerkzaamheden op te drijven.

Dit stelt de telecomsector bij monde van de pas in het leven geroepen belangenvereniging Groep Graafrechten in de petitie ‘De noodklok wordt geluid’. Behalve KPN hebben alle in Nederland actieve telecombedrijven met een vaste netwerkinfrastructuur de petitie ondertekend. KPN en de belangenvereniging voor Nederlandse kabelbedrijven Vecai ondersteunen de actie wel. Groep Graafrechten komt voort uit ACT, de Associatie van Competitieve Telecomoperators, die zich al langer buigt over de wet- en regelgeving voor telecommunicatie in Nederland.

Dubieus

De groep stelt dat veel gemeenten ten onrechte belasting innen over lege mantelbuizen voor glasvezelkabels. Deze precario voor grondgebruik is onterecht omdat die ‘ducts’ volgens de groep deel uitmaken van openbare telecommunicatiewerken. Deze zijn juist vrijgesteld van die vorm van belasting om de sector niet op torenhoge kosten te jagen. De heffing is niet nodig, omdat de centrale overheid alle gederfde belastinginkomsten vergoedt.
Ook een aantal graafrechten slaan teveel in het voordeel van gemeenten door aldus de groep. Vaak rekenen gemeenten telecomaanbieders onnodig hoge kosten voor het herbestraten doordat ze met vaste aannemers werken. De sector kan dit goedkoper zelf. Ook moet de rekening voor het verplaatsen van telecomkabels niet automatisch naar de eigenaren van deze infrastructuur gaan. Als een gemeente commercieel voordeel geniet bij de verplaatsing, dan moet ze ook deze rekening betalen. De belangenvereniging doet een oproep om de graafrechten explicieter uit te werken in de later dit jaar aan te nemen telecommunicatiewet.
Verder ageert de groep tegen de vele door lokale overheden gesponsorde glasvezelinitiatieven. De overheid is in dergelijke gevallen concurrentievervalsing aan te rekenen, doordat ze optreedt als aanbieder van telecommunicatiediensten en ze tegelijkertijd het graafwerk van marktpartijen reguleert. Deze dubbelrol is uiterst dubieus. Alleen bij aantoonbaar marktfalen zijn subsidies gerechtvaardigd, aldus de belangenvereniging. < BR>

Meer over

NetworkingTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructure

    Yielder bouwt aan de volgende fase: pe...

    Yielder ondersteunt organisaties over de volle breedte van hun digitale omgeving. Van werkplek en connectiviteit tot cloud en security. De organisatie heeft een vijftiental regionale specialisten samen in één groep...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Networking

    Kort: CSR bezorgd over vitale infrastructuur, QuTech brengt quantumprocessor Tuna-177 uit (en meer)

    datacenter groei
    Networking

    Overnames en netwerkuitbreiding stuwen groei Eurofiber

    Networking

    Ridderorde voor it’ers Akkerhuis, Bongers en Koolen

    Networking

    ‘Punt-nl’ viert 40-jarig jubileum

    Networking

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    Networking

    EY pleit voor verplichte e‑facturatie Nederlandse ondernemers vanaf 2030

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs