Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Deventer doorbreekt breedbandimpasse

23 mei 2002 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Peter Mom
Peter Mom

De gemeente Deventer gaat met woningcorporaties en organisaties in zorg en onderwijs ‘Deventer Breed bv’ oprichten om een lokaal glasvezelnetwerk te realiseren. De gemeente, initiatiefnemer van de onderneming, denkt het ei van Columbus te hebben gevonden om de impasse in de totstandkoming van breedbandvoorzieningen te doorbreken.

Digitale broedplaatsen
Met het programma ‘Digitale Broedplaatsen’ heeft minister Van Boxtel een vervolg op zijn ‘Digitale Trapveldjes’ gelanceerd. Waar trapveldjes moesten bevorderen dat burgers ict kunnen gebruiken, moeten broedplaatsen ervoor zorgen dat ze ict ook gáán gebruiken. Van Boxtel omschrijft ze als proeftuinen, ‘waar wordt onderzocht wat ict kan betekenen voor verbetering van de sociale kwaliteit van onze leefomgeving’ en dat betekent: ‘meer samenhang in de buurt, beter meedoen in de samenleving, meer kans op werk, grotere leefbaarheid van een wijk’. Van Boxtel gaf recent het startschot voor vier voorbeeldprojecten, die elk 1,8 miljoen euro subsidie ontvangen. Naast Deventer vielen Amsterdam, Den Haag en Eindhoven in de prijzen.
 
Volgens programmamanager Arno Groenendijk komt die impasse doordat ‘de telecommarkt op z’n gat ligt’. Dat verlangt een nieuw marktmodel. Groenendijk meent dat ‘alleen instellingen met een lokale focus’ succesvol ftth-projecten (‘fiber to the home’) van de grond kunnen krijgen. Zo’n dertig gemeenten koesteren momenteel glasvezelplannen, maar die komen volgens hem moeizaam van de grond. Gesteund door Bernt Bouwmeester van het betrokken ingenieursbureau Arcadis claimt hij dat Deventer straks de eerste gemeente is, waar wel 10 Mb/seconde door glasvezels jaagt.

Sociale cohesie

De plannen zijn ontstaan binnen de Stichting Deventer Digitaal, voorheen de Stichting CAI, die poogt met de 4,5 miljoen euro die de verkoop van het kabelnet opleverde digitaliseringprojecten op te zetten. In 2000 kreeg dat met de Kenniswijk-competitie een impuls. Toen Deventer achter het net viste, is men niet stil gaan zitten. Naast het breedbandproject startte het ‘Deventer Sociaal Digitaal’, om met inzet van ict sociale cohesie en leefbaarheid te bevorderen. Dit project is nu een ‘digitale broedplaats’ (zie kader) en beoogt met fysiek faciliteren (internetcorners in openbare ruimten, pc-privé, hosting) en opleiden/begeleiden (mobiele lokalen en laptoptoernee’s) sociale activering en maatschappelijke participatie te stimuleren. Gemeente en andere organisaties presenteren zich op internet met een ‘Portaal Deventer’.
Met beide projecten richt Deventer zich op de geïsoleerd gelegen Driebergenbuurt, waar de helft van de 650 woningen momenteel wordt gesloopt en herbouwd, een groot deel van de bewoners niet terugkomt en van sociale cohesie allerminst sprake is. Eerdere breedbandprojecten komen moeizaam tot stand, stelt Groenendijk, doordat telecomaanbieders alles, van infrastructuur tot diensten, in één pakket willen leveren. Bouwmeester zegt over die verticale integratie: "De markt is dan geliberaliseerd, maar je kunt nog steeds niet kiezen van wie je televisie over je kabel krijgt." Ook projectpartner Surfnet is die opvatting toegedaan. Met zes studies, gericht op technische, organisatorische en financiële aspecten, heeft het niet alleen de Deventer situatie verkend, maar tevens algemeen toepasbare inzichten willen verwerven. ‘Kanteling’ van de nu dus verticale markt moet een aantal nieuwe, horizontale, markten doen ontstaan.

Eindgebruikers mede-eigenaar

In Deventer betekent dit dat de breedbandvennootschap zich beperkt tot de onderste lagen van het communicatiemodel, tot en met het aanbieden van transportdiensten. Die worden aangeboden aan derden, die er applicaties en informatiediensten mee leveren aan de eindgebruikers (snel internet, video op aanvraag, telefonie, bewakingsdiensten en dergelijke). Deze eindgebruikers worden via een vereniging van eigenaren medebezitter van het glasvezelnet. Deventer heeft nu al plannen om ook een nog te bouwen vinexwijk te beglasvezelen.
Groenendijk noemt als slaagfactor ook dat in Deventer 15 procent van de huishoudens internet via de kabel heeft, terwijl dat elders 6 procent is. Men is bereid daarvoor 45 euro per maand te betalen en voor televisie nog eens twaalf tot vijftien euro. Mogelijk kan televisie (met meer zenders) ook via glasvezel. Bouwmeester rekent voor dat de investeringskosten per woning circa 1550 euro bedragen: negenhonderd voor glasvezels, de buizen waar ze doorheen gaan en graafwerk, en 650 voor actieve apparatuur (in de woning, de ‘wijktechnische ruimte’ en het ‘point of presence’, waar de koppeling met internet plaatsvindt en leveranciers hun diensten aanbieden). Afhankelijk van de penetratie zou daar een abonnementsbedrag van vijftig tot zestig euro per maand tegenover moeten staan.
 
Peter Mom

Meer over

NetwerkenTelecomWoningcorporaties

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Kort: Kabinet trekt stekker uit NDS-raad, breedbandmarkt groeit door (en meer)

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Digitale omzet Unica blijft stijgen

    cloud zonder geheugen
    Cloud & Infrastructuur

    DNB stapt in ‘Lidl-cloud’

    Innovatie & Transformatie

    Dassault Systèmes en Omron vangen digital twin én fabriek in één keten

    Cloud & Infrastructuur

    ‘Punt-nl’ viert 40-jarig jubileum

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenter-bedrijf Goodman eist MW-aansluiting van TenneT

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs