Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance » IT Strategy & Transformation » Digital Transformation

ICT-Opdrachtgeverschap loopt 15 jaar achter

11 januari 2008 - 13:29ActueelDigital TransformationValori

Goed opdrachtgeverschap in het ICT-domein is nog te sterk afhankelijk van persoonlijke factoren zoals moed en kracht van de projectleiding.

Dit duidt op onvolwassenheid van de organisatorische invulling van het opdrachtgeverschap. De organisatiecultuur van het opdrachtgeverschap lijkt op het projectmatige werken uit de beginjaren 90. Dat zijn enkele van de uitkomsten uit de Valori Marktmonitor Goed Opdrachtgeverschap 2007. Valori, kennisleider op het gebied van Goed Opdrachtgeverschap, heeft kwalitatief en kwantitatief onderzoek gedaan naar  de inrichting en beleving van opdrachtgeverschap.

"Voor projectmatig werken geldt dat de resultaten van professionalisering over de afgelopen 15 jaar goed zichtbaar zijn. Dit heeft herkenbare en geaccepteerde werkwijzen opgeleverd. In het geval van opdrachtgeverschap zien we dat als een nog te behalen doel". Dat zegt Bob van Zeist, mede-onderzoeker en co-auteur van het onderzoeksrapport. Van Zeist is bij Valori als Concerndirecteur Valori Academy tevens verantwoordelijk voor Research & Development.  

De onderzoekers hebben diepte-interviews gehouden met managers van vijf toonaangevende bedrijven die bekend zijn met het fenomeen opdrachtgeverschap. Daarnaast hebben 60 managers uit het klantenportfolio van Valori meegedaan aan een online enquête.

Van Zeist: "We hebben scherpe analyses gehoord over hoe het zou moeten en wat er mis ging en gaat. Het  zelfbeeld laat zich anno 2007 het beste beschrijven als: bewust onbekwaam. Dit komt tot uitdrukking in het vooraf kunnen aangeven waar het schip binnen de organisatie gaat stranden. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat ondanks de klachten over ICT er nog zoveel aan ‘de ICT’ers’ wordt overgelaten, ondanks de verwevenheid van ICT en business. Een projectbureau, bijvoorbeeld, dient zowel de business- als de ICT-inspanning onder eenduidige regie te plaatsen. Het zou dan ook beter belegd  zijn buiten ICT, direct onder de operationele directie."

Uit de interviews rijst een duidelijk patroon op in het gebruik van procedures. "Eerst zijn er te weinig procedures, en vervolgens, bij verlies van controle, is er de roep om meer en meer. Dat is prima zolang de procedures houvast bieden, en geen verkramping. Het gaat mis als we hierbij de menselijke maat uit het oog verliezen. Het kind wordt dan met het badwater weggegooid", besluit Van Zeist.

Meer over

Diensten

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Risk

    Het netwerk is niet langer een kabel,...

    Jarenlang werd het bedrijfsnetwerk gezien als een noodzakelijke voorziening. Een soort digitale snelweg waarover applicaties, bestanden en communicatie van A naar B werden vervoerd. Security speelde zich elders af: in...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Digital Transformation

    Waarom leren in digitale transformaties fundamenteel verandert

    Digital Transformation

    Kort: Tikkie deelde lintjes uit op Koningsdag, Zsolt Szabó adviseur van Accenture (en meer)

    Digital Transformation

    Kabinet trapt af voor slagvaardigere overheid

    Digital Transformation

    FME slaat alarm: digitalisering in mkb blijft achter  

    Digital Transformation

    Spoelstra Spreekt: Succes

    Google Big Tech
    Digital Transformation

    Liberty Global tekent deal met Google Cloud

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
      • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs