Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Onderbouwd op kosten letten: gedegen businessmodel

21 juli 2010 - 20:064 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy

Bezuinigingen zijn momenteel aan de orde van de dag. De ene 10 procent voor 2011 is nog niet van de begroting afgehaald of de volgende bezuinigingsronde van 10 procent dient zich alweer aan. Een gangbare mening is dat dit nu eenmaal hoort bij de huidige crisistijd. De bezuinigingen hebben impact op alle onderdelen van ict: van beheerbudgetten, opleidingsbudgetten, projecten, externe inhuur, tot formatieplaatsen. De vraag is of deze bezuinigingen wel goed worden onderbouwd. Hoe kan worden bepaald of op de juiste manier wordt bezuinigd? Juist bij een aantal zaken die hierboven worden genoemd, zijn wel wat vraagtekens te zetten. Het is beter om goed te onderbouwen waar kosten moeten worden gemaakt in plaats van later te verdedigen waarop er moet worden bezuinigd. Op het bezuinigen op projecten ga ik in dit artikel verder in.

Het is op zijn minst verwonderlijk dat veel bedrijven geplande ict-projecten zonder meer schrappen. In sommige gevallen worden zelfs nauwelijks meer nieuwe projecten opgestart. Is hier sprake van rücksichtslos bezuinigen of zijn de uitgangspunten waarop de projecten zijn gebaseerd niet valide? Is ict opeens niet meer noodzakelijk voor het behalen van businessdoelstellingen? Natuurlijk is het mogelijk dat ict de komende jaren voor veel ondernemingen een minder prominente rol zou kunnen gaan innemen, maar is deze conclusie op feiten of op sentiment gebaseerd? Om dit te analyseren is er meer nodig dan enkel gevoel.

Een groot aantal ondernemingen (zeker niet alle) is niet of onvoldoende in staat om scherp een korte- of langetermijnstrategie te vertalen naar concrete businessplannen die invloed hebben op de ict. Als gevolg hiervan vindt besluitvorming vaak ad hoc plaats. Hierdoor kan de indruk ontstaan dat een project, of zelfs complete programma's, stopgezet of uitgesteld kunnen worden zonder dat dit effect lijkt te hebben op de bedrijfsvoering. De vraag die gesteld moet worden, is waarom deze projecten dan überhaupt zijn opgestart. Aan de andere kant loopt de business hiermee het risico dat projecten waarvan de business case niet helemaal helder is, juist wel worden opgestart en afgerond, terwijl de bijdrage aan de businessdoelstellingen discutabel is.

Om zeker te zijn dat er weloverwogen besluiten genomen worden over het starten, stopzetten en uitstellen van projecten kan (nee: moet) gebruik gemaakt worden van een onderbouwd businessmodel. Dit klinkt heel logisch, maar de meeste ondernemingen beschikken niet over een dergelijk volledig uitgewerkt en goed onderbouwd businessmodel, of hebben een businessmodel dat zich niet leent voor het trekken van eenduidige conclusies. Dit werkt in de hand dat er willekeurig projecten worden opgestart die ook weer net zo makkelijk kunnen worden afgeblazen omdat ze eigenlijk geen enkel doel dienen.

Met andere woorden, pas als er ict-projecten worden gekozen en uitgevoerd die echt een positief effect hebben op de bedrijfsvoering (op basis van het businessmodel), kun je onderbouwd kosten maken en dus efficiënt werken. Maar hoe werkt het dan met een degelijk businessmodel? Hier zijn al complete boeken over volgeschreven, maar ik ga er kort op in. Een businessmodel geeft antwoord op vragen die te maken hebben met:

– Waarde: hoe onderscheiden we ons ten opzichte van de concurrentie?
– Klanten: wie is onze doelgroep?
– Verdienmodel: wat moeten we doen om onze uitgaven te beheersen en onze opbrengsten op de lange termijn te maximaliseren en consolideren?
– Activiteiten: wat moeten we als onderneming kunnen om de vorige drie punten waar te maken?

In feite is het businessmodel dus een vertaling van de strategie naar een concrete planning, die weer resulteert in een projectenportfolio. Daarnaast dwingt het opstellen van een businessmodel een bedrijf ertoe goed na te denken over wat men nu doet en wat men in de toekomst moet gaan doen (innovatie van businessmodel) om blijvend waarde te creëren. Het ad hoc starten van ict-projecten wordt hiermee vermeden, elk project moet een bepaalde waarde creëren.

Zodra het businessmodel volledig is uitgewerkt, zijn de kosten die gemaakt moeten worden meetbaar gemaakt. De onderneming weet exact waar de pijn gevoeld gaat worden als een project wordt stopgezet of uitgesteld, of zelfs helemaal niet wordt uitgevoerd. Wellicht kan er zelfs geconcludeerd worden dat het doorzetten van een project nu misschien wel niet voldoet aan de bezuinigingsdoelstellingen, maar op de lange termijn veel omzet kan gaan genereren.

Bovenstaande lijkt makkelijk maar is dit zeker niet. Het kost veel moeite om een goed businessmodel in elkaar te zetten. Als een goed businessmodel eenmaal is opgezet, zullen de voordelen hiervan al snel duidelijk worden. Pas als er meer gekeken wordt naar projecten die een bewezen bijdrage leveren aan de doelstellingen van de onderneming, worden projecten die dit niet doen ook niet opgestart. Met andere woorden, kosten die onderbouwd worden gemaakt, zullen in een later stadium ook niet snel worden gereduceerd. Zelfs niet in tijden van bezuinigingen.

Meer over

Projectmanagement

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    shutterstock_2339929885 TippaPatt 16x9
    Zorg

    ChipSoft bijt in het stof tegen noordelijke ziekenhuizen

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Data & AI

    Kort: EU-regeldruk leidt tot id-hub, Gartner verwacht groei wereldwijde it-bestedingen (en meer)

    Security & Awareness

    Tweede Kamer wil DigiD-beheer bij Solvinity weghalen

    Governance & Privacy

    HCC! waarschuwt tegen overname van Solvinity door Amerikaanse Kyndryl

    Security & Awareness

    AP gaat ict-leveranciers preventief controleren

    Security & Awareness

    Cyberbeleid gaat veel verder dan techniek

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs