Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

‘Rijksvoorwaarden zijn niet evenwichtig’

bezwaar kritiek inspraak
03 september 2010 - 14:393 minuten leestijdActueelInnovatie & TransformatieNLdigitalNoiv
Diederik Toet
Diederik Toet

Veel onderdelen van de Algemene Rijksvoorwaarden bij it-overeenkomsten (Arbit) zijn niet evenwichtig. De aansprakelijkheid van de leverancier is onduidelijk omschreven, er wordt bij geschillen niet gesproken over het veelgebruikte mediation, de escrow-regeling is te eenzijdig en het herkomstonderzoek voor open source leveringen is onredelijk. Dat schrijft ict-jurist Frits Mutsaerts in een bijdrage voor Computable.

De nieuwe Rijksvoorwaarden werden begin juli 2010 gepubliceerd in de Staatscourant. Het is de bedoeling dat alle instellingen van de rijksoverheid de voorwaarden gaan gebruiken bij de contracten die zij afsluiten met leveranciers van ict-hardware, -software en -diensten. 

Mutsaerts concludeert in zijn analyse dat bij de Arbit-voorwaarden ict-bedrijven goed moeten nadenken voordat ze met de overheid in zee gaan. Veel bepalingen zijn ongunstig voor leveranciers doordat de overheid ze te onduidelijk of te eenzijdig heeft geformuleerd.

Klassieke vormen
De ict-jurist van het advocatenkantoor Banning Advocaten schrijft dat de Arbit ‘vooral de meer klassieke vormen van it-contracten regelen’. Ze zeggen volgens hem juridisch niets over modernere vormen van dienstverlening, zoals software as a service, cloud computing en de integratie van informatietechnologie en telecommunicatie.

Sinds de publicatie hebben diverse juristen, het programmabureau Nederland Open in Verbinding en brancheorganisatie ICT~Office geconstateerd dat de bepalingen niet zonder meer bruikbaar zijn. Vooral het ontbreken van voorwaarden voor de levering van open source producten leidde tot veel ophef.

Later bleek dat het ministerie van Binnenlandse Zaken er bewust voor heeft gekozen om bepalingen over open source leveringen in eerste instantie niet in de Arbit op te nemen. In het najaar van 2010 verschijnt daarover een los addendum.

Mutsaerts’ bezwaren
Aansprakelijkheid: leveranciers zijn per aanspraak schadeplichtig tot een bedrag van vier maal de contractsprijs. Meerdere aanspraken zijn echter mogelijk. Mutsaerts: ‘De vraag wat precies één aanspraak is, is tamelijk arbitrair.’

Geschillen: mediation is in de ict een gebruikelijke methode om geschillen te slechten. Mutsaerts: ‘Het is een gemiste kans dat de Rijksvoorwaarden geen enkel woord wijden aan mediation als wijze van geschillenoplossing.’

Escrow: leveranciers moeten altijd een kopie van de broncode kunnen deponeren bij een onafhankelijke partij, zodat de opdrachtgever hem later zelf kan gebruiken voor herstel of onderhoud. Als een leverancier zelf niet over de broncode beschikt (bijvoorbeeld als softwaredealer), is dit volgens Mutsaerts echter niet mogelijk.

Herkomstonderzoek: leveranciers die open source software gebruiken, moeten onderzoeken of andere partijen die aan de software hebben bijgedragen, eigendomsrechten kunnen claimen. Mutsaerts: ‘Geen leverancier kan met de beste wil van de wereld aan die eis voldoen.’

Garanties: leveranciers moeten gedurende een jaar na acceptatie gebreken gratis herstellen. Dit geldt zelfs als de gebreken het gevolg zijn van onjuiste of onvolledige specificaties van de overheid, aldus Mutsaerts.

Bron: opiniestuk van Frits Mutsaerts

Meer over

AanbestedingArbit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Lummelaars veranderen de wereld

    Netwerk, hub, organisaties
    ActueelData & AI

    Ook Amsterdam krijgt eigen ai-hub

    ActueelCarrière

    Grens tussen cio en cto vervaagt

    OpinieData & AI

    Process intelligence: gamechanger voor supply chain-optimalisatie

    Trein, spoor
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nokia moderniseert GSM-R-netwerk Prorail

    AchtergrondCarrière

    Microlearning: leren in minuten in plaats van dagen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs