Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De grootste dreiging komt van binnenuit

Risico-inschatting
08 mei 2017 - 13:033 minuten leestijdOpinieSecurity & Awareness

Organisatie willen zich volledig en optimaal beveiligen. Waarom laten ze dan een groot deel van de securityrisico ongemoeid?

Organisaties worden continue geconfronteerd met bedreigingen van buitenaf. Hackers, malware, cryptoware, dagelijks hoor en lees je erover. Daarom aarzelt geen onderneming meer om zich te wapenen en een groot deel van het it-budget te besteden aan cybersecurity. Zeker ook met de komst van additionele wetgeving en normeringen wil elk bedrijf zichzelf zo goed mogelijk beschermen tegen datalekken en andere risico’s. Altijd wordt –  terecht – de noodzaak van cybersecurity benadrukt.

Maar als het doel is de organisatie volledig en optimaal te beveiligen, waarom laten veel organisaties dan nog een groot deel van de securityrisico’s links liggen? Alle aandacht voor security ten spijt, bedrijven beveiligen vaak maar de helft van het daadwerkelijke risico.

Naar schatting wordt namelijk de helft van beveiligingsincidenten en datalekken niet veroorzaakt door bedreigingen van buitenaf, maar door interne factoren. Meer precies: door menselijk handelen, door fouten van de eigen medewerkers. In de meerderheid van de gevallen handelt de medewerker onbewust, en ligt onzorgvuldigheid of onoplettendheid ten grondslag aan een incident. Dit heet de insider threat.

Reëel risico

Volg de media en je komt legio voorbeelden tegen waarin menselijke fouten of onzorgvuldigheden de oorzaak zijn van een data-lek. De klantgegevens die argeloos op een usb-stick terechtkwamen, bestanden die niet langer centraal, maar op laptops rondzwierven, de bestanden die per ongeluk naar de printer in een andere vestiging werden gestuurd, et cetera.

Vraag aan een organisatie of ze ooit een ‘incidentje’ hebben gehad door toedoen, bewust of onbewust, van medewerkers en het antwoord is steevast ‘ja’.

Stiekem weten we allemaal wel hoe cruciaal de menselijke factor is. We hebben hier zelfs een aantal cliché-uitspraken voor: waar men werkt, maakt men fouten, of de mens blijft de zwakste schakel.

Toch zie ik in mijn dagelijks werk dat het overgrote deel van de bedrijven waar ik kom nog vrijwel niets heeft ingericht om deze insider threats te signaleren. Er is vaak dan ook geen enkel zicht op waar en hoe het misgaat.

Bedrijven lopen dus een groot risico op securityincidenten of datalekken te wijten aan insider threats. En dan is er nog de Wet meldplicht datalekken. Deze wet verplicht bedrijven om een data-lek te melden, inclusief oorzaak, omvang en ernst. Maar hoe ga je dat voor elkaar krijgen zonder enige vorm van detectie?

Een bedrijf dat zich louter focust op cybersecurity, zonder ook de gevaren van insider threats mee te wegen, zal kwetsbaar blijven en in de toekomst tegen problemen blijven aanlopen.  

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Zorg

    Dit zijn de 6 meest besproken thema’s tijdens Zorg & ICT

    Security & Awareness

    Hackers zetten ChipSoft flink onder druk

    Security & Awareness

    Data van vrijwel alle inwoners buitgemaakt bij cyberaanval Epe

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Digitale omzet Unica blijft stijgen

    Security & Awareness

    ‘Cyber-aan­vals­kracht China evenaart VS’

    Security & Awareness

    Tweede Kamer wil DigiD-beheer bij Solvinity weghalen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs