Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

Microsoft loopt op eieren

25 augustus 2006 - 07:17OpinieIT Strategy & Governance
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Jaren van anti-trustprocessen hebben Microsoft voorzichtig gemaakt. Bij elke uitbreiding van Windows of Office moet worden afgewogen of een concurrent daardoor met enig recht kan aanvoeren dat de softwaregigant misbruik maakt van zijn monopoliepositie.

Neem nu de pdf-exportfunctie die Microsoft eindelijk in Office wilde opnemen, een kleine maar zeer gewenste uitbreiding. In oktober 2005 stapte Microsoft over zijn eigen schaduw heen en meldde dat het vanaf Office 2007 mogelijk wordt documenten direct op te slaan in het pdf-uitwisselingsformaat van concurrent Adobe.

Maar wat blijkt nu? De functie ‘Bewaar als pdf’ wordt alsnog uit de productieversie gesloopt omdat men juridische actie van Adobe vreest. De software kan nog wel gratis worden gedownload.

Dit is toch een bizarre uitkomst. En wie we nu precies de schuld moeten geven is ook nog niet duidelijk. Adobe wil in ieder geval geld zien. Of dat redelijk is kan moeilijk van buitenaf worden beoordeeld. Adobe claimt dat de pdf-exporttechnologie een apart product is, waarvoor moet worden betaald. Dat lijkt redelijk, maar deze opstelling oogt weinig consistent. De exportfunctie die Microsoft wil toevoegen zit namelijk al jaren in WordPerfect Office, OpenOffice en het Apple-besturingssysteem. Die betalen daar voor zover mij bekend geen cent voor. Waarom Microsoft dan wel?

Intrigerender is waarom Adobe nu zo opspeelt. Ik kan twee redenen verzinnen. De Office-uitbreiding kan zorgen voor omzetverlies. Veel organisaties zullen zich namelijk straks wel twee keer bedenken voor ze de peperdure Acrobat-software aanschaffen. De extra functies van Acrobat worden namelijk lang niet altijd gebruikt. In veel gevallen is het voldoende om vanuit Office een pdf-document te kunnen aanmaken. Dat klanten nu te veel betalen voor wat ze nodig hebben is overigens een eigen keuze. Er zijn goedkope alternatieven voor Acrobat zoals de PDF converter Professional van ScanSoft of Arts PDF. Je kunt ook terecht in het shareware-domein voor een pdf-driver. Aan Adobe’s starre opstelling ligt waarschijnlijk een dieperliggende vrees ten grondslag. Met Windows Vista en Office 2007 wilde de softwaregigant een pdf- en Postscript-alternatief in het leven helpen. Deze xps-technologie (codenaam Metro) wordt onderdeel van Windows Vista, maar uit de laatste berichten blijkt dat Microsoft op de valreep ook de functie ‘Bewaar als xps-formaat’ uit Office 2007 verwijdert. Dit omdat Adobe dreigt de antitrust-autoriteiten in te schakelen. Ook deze functie moet straks als (gratis) download apart worden opgehaald. Geen xps en pdf in Office 2007. Adobe is er wellicht blij mee, de gebruikers niet.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    IT Strategy & Governance

    Datasoevereiniteit of data-nihilisme?

    EDIC EU digitaal
    IT Strategy & Governance

    EU wil eigen it-branche ruim baan geven bij openbare aanbestedingen

    Rabobank
    AI Agents

    Rabobank: agentic ai verandert het werk van engineers enorm

    De overstap #8
    Soevereiniteit

    Opensource alleen maakt nog niet digitaal soeverein

    IT Industry news

    ASML paait personeel met 20 mille aan aandelen

    Data & AI

    Kort: EU dwingt Google tot meer open Android, geld zoek bij Knaken, Meta gek op privé-data (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs