Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

Kort: Zorgen om verkeerssoftware Rijkswaterstaat, Canon introduceert edr voor printomgeving (en meer)

[Afbeelding: Kopytin Georgy/Shutterstock]
23 oktober 2026 - 12:003 minuten leestijdActueelIT Strategy & GovernanceCanonFujitsuMetaNebiusRijkswaterstaatSchwarz Digits
Rik Sanders
Rik Sanders
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

In dit nieuwsoverzicht: Alarm over livegang Dynac bij Rijkswaterstaat, kredietlijn van 3,5 miljard voor Nebius, bundeling computingkrachten Fujitsu, Fsas en Schwarz Digits, boete van 25 miljard dollar voor Meta en Canon voegt EDR toe aan kantoorprinters.

Verkeersleiders vrezen vertraging bij incidenten door nieuw Rijkswaterstaat-systeem

Verkeersleiders van Rijkswaterstaat slaan alarm over de invoering van het softwaresysteem Dynac, meldt het AD. Volgens medewerkers kan de nieuwe applicatie, die te traag zou werken, leiden tot vertragingen bij de afhandeling van ongevallen op snelwegen, doordat incidenten niet meer direct zichtbaar zijn voor alle collega’s in een verkeerscentrale.

Rijkswaterstaat voert Dynac van de Oostenrijkse leverancier Kapsch Traffic Com (KTC) vanaf komende week gefaseerd in. Het systeem maakt deel uit van het Charm-programma, waarmee 26 verouderde ict-systemen worden vervangen door één platform voor verkeersmanagement. Het project startte in 2011 en had oorspronkelijk in 2018 gereed moeten zijn. De kosten bedragen inmiddels zo’n 156 miljoen euro.

Het Adviescollege ICT-toetsing veegde in 2023 al eens de vloer aan met Charm. Maar volgens de directie van Rijkswaterstaat zijn de meeste gemelde knelpunten inmiddels opgelost.

Nebius haalt kredietlijn van 3,5 miljard binnen

Het ai-cloudbedrijf Nebius met hoofdkantoor in Amsterdam is een kredietlijn van 3,5 miljard dollar overeengekomen met de Amerikaanse bank Citi. Dit ondersteunt de wereldwijde capaciteitsuitbreiding van Nebius die zwaar inzet op ai-fabrieken. Daarnaast beschikt Nebius over andere kapitaalbronnen om de volgende groeifase te financieren, waaronder financiering die gebaseerd is op langlopende contracten ter waarde van meer dan veertig miljard dollar.

Onlangs diende Nebius zich als eerste grote klant aan van de geplande Nederlandse AI Gigafabriek in de Rotterdamse haven. Premier Rob Jetten liet zich recent bijpraten over de ambities van Nebius dat voortkomt uit het Russische Yandex. [Alfred Monterie]

Fujitsu, Fsas en Schwarz Digits slaan handen ineen

Fujitsu gaat samen met dochteronderneming Fsas Technologies en Schwarz Digits werken aan Europese cloud-, computing- en infrastructuurdiensten. De samenwerking bouwt voort op een bestaande relatie in de detailhandel.

De partijen richten zich op de ontwikkeling van soevereine cloud- en computingoplossingen voor data-intensieve en bedrijfskritische omgevingen. Daarbij speelt het cloudplatform StackIT van Schwarz Digits een centrale rol.

De bedrijven gaan gezamenlijke proof of concepts uitvoeren, technologie integreren en hun cloudcapaciteit en hardware-investeringen op elkaar afstemmen. Volgens de partners moet de samenwerking organisaties meer controle geven over data, applicaties en infrastructuur en hen voorbereiden op toekomstige ai- en it-behoeften.

Rechter legt Meta boete van 25 miljard dollar op

Meta, het in Menlo Park gevestigde moederbedrijf van Facebook, moet 25 miljard dollar betalen in een privacyzaak rond het Cambridge Analytica-schandaal. Dat bepaalde een rechter in de Amerikaanse staat New Mexico, meldt Reuters. Een jury oordeelde eerder dat Meta gebruikers had misleid over de toegang tot persoonlijke gegevens en andere privacykwesties.

De zaak vloeit voort uit onthullingen dat Cambridge Analytica zonder toestemming gegevens van miljoenen Facebook-gebruikers verzamelde. Volgens de rechter waren meer dan 43 miljoen overtredingen van de consumentenwetgeving van New Mexico aan de orde. Een hogere sanctie van ruim 219 miljard dollar werd teruggebracht tot 25 miljard dollar. Meta kondigde aan in beroep te gaan tegen het vonnis, meldt Reuters.

Canon brengt edr-beveiliging naar kantoorprinters

Canon heeft Printer EDR aangekondigd, een technologie die endpoint detection and response (edr) uitbreidt naar kantoorprinters. De firmware-update komt vanaf december 2026 beschikbaar voor geselecteerde modellen uit de ImageForce-, ImageRunner- en ImageRunner Advance DX-series.

Canon zegt dat de technologie printers continu monitort op verdacht gedrag en zowel printerspecifieke als algemene cyberdreigingen moet herkennen. Daarbij wordt gebruikgemaakt van het Mitre ATT&CK-framework gecombineerd met eigen technologie voor gedragsanalyse. Wanneer een dreiging wordt vastgesteld, kan het systeem automatisch maatregelen nemen, zoals het blokkeren van verdachte communicatie of het herstellen van gewijzigde instellingen. Beheerders ontvangen meldingen via e-mail of een logboekbeheersysteem.

Meer over

ApplicatiescloudDeveloperedrInvesteringKortPrintersPrivacyRechtszaaksoevereiniteit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Governance die AI laat groeien

    Praktische governance voor Copilot en agents: grip op data, identiteit en verantwoordelijkheid

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale au...

    Digitale soevereiniteit, digitale autonomie, soevereine cloud: de termen worden vaak door elkaar gebruikt. Maar wat betekenen ze nu echt, en waarom maakt het uit? Begin juli 2026 scherpte het kabinet...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Microsoft slaat alarm over ai-cyberaanvallen

    Datacenter & Infrastructure

    Besi overtreft verwachtingen met sterke ordergroei dankzij ai-boom

    Patch Management

    Cybercriminelen bestoken PHP-servers na publicatie noodpatch

    Cloud & Infrastructure

    Waarom het Nederlandse bedrijfsleven cloudinfrastructuur met soevereiniteit nodig heeft

    Cloud & Infrastructure

    Kort: 7 miljoen voor ot-beveiliger Indurex, 10 miljoen voor Photon Bridge (en meer)

    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale autonomie: wat is het verschil?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs