Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

China steekt tientallen miljarden in ASML-klonen

28 mei 2024 - 10:53ActueelInnovatie & TransformatieASM InternationalASMLBesi
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Een behoorlijk deel van de 44 miljard euro waarmee China een extra impuls wil geven aan de chipindustrie, gaat naar fabrikanten van chipmachines. Beijing wil een heel ecosysteem van apparatenbouwers opzetten. Daarmee gaat nieuwe concurrentie ontstaan voor de Nederlandse chipsector. 

De Chinezen willen een soort eigen ASML, ASM International en Besi binnen hun grenzen krijgen. De verwachting is dat ze in het begin machines gaan maken voor de productie van standaard-chips. Uiteindelijk is het de regering in Beijing te doen om het omzeilen van de Amerikaanse exportbeperkingen die op de meer geavanceerde chips zijn gericht. 

De impuls van 44 miljard euro komt boven op de 42 miljard euro die eerder in twee nationale investeringsfondsen voor de chipindustrie is gestoken. Voorheen lag het accent op de bouw van ‘foundries’, de fabrieken waar de chips worden vervaardigd. Maar nu wil Beijing vooral machinefabrikanten van de grond tillen om onafhankelijk van het Westen te worden.

Goedkope leningen

Behalve via investeringsfondsen stimuleert China ook door massaal subsidies en goedkope leningen uit te delen. Volgens persbureau Bloomberg heeft China al zo’n 130 miljard euro aan staatsgeld in de chipindustrie gestoken. Dat is bijna net zoveel als de Verenigde Staten (ruim honderd miljard) en de EU (42 miljard) samen.

Al deze drie economische machtsblokken willen in geval van oorlog de aanvoer van chips veilig stellen. Vooral de Chinese agressie versnelt deze ontwikkeling. Europarlementariër Bart Groothuis stelt in een interview met Computable dat president Xi Jinping zijn land op oorlog voorbereidt.

Als China Taiwan aanvalt, het land waar veruit de meeste halfgeleiders worden vervaardigd, dan is het overigens mogelijk de hele productiecapaciteit uit te schakelen. Bloomberg berichtte onlangs dat ASML in staat is om zijn zeer complexe chipmachines van afstand met een soort ‘kill-switch’ buiten gebruik te stellen. Volgens het persbureau heeft ASML de Amerikaanse regering ervan verzekerd dat het voor Beijing geen zin heeft deze machines te kapen. 

Meer over

Chips

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    VU-hoogleraar Giuffrida wint pres­ti­gi­eu­ze Intel- award

    Innovatie & Transformatie

    Ministerie waarschuwt ict-werkgevers snel pensioenregeling om te zetten

    Security & Awareness

    ‘Ai net zo goed in phishen als mensen’

    Cloud & Infrastructuur

    Imec maakt qubit met ASML-lithografie

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Gedraag je!

    Innovatie & Transformatie

    Tech-corridor tussen Amsterdam en Eindhoven maakt Nederland nog sterker

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs