Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

DNB waarschuwt voor te grote macht Big Tech

15 november 2024 - 10:263 minuten leestijdActueelGovernance & PrivacyAWSDNBGoogleMicrosoft
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt dat de toenemende afhankelijkheid van Big Tech tot risico’s voor de financiële sector kan leiden. De toenemende marktmacht van enkele zeer grote (niet-Europese) ict-dienstverleners zoals Microsoft, AWS en Google verontrust de centrale bank als toezichthouder op het bankwezen.

De daaruit voortvloeiende concentratie- en stabiliteitsrisico’s worden steeds groter. Daarom stelt DNB dat voor de dominante positie van Big Tech meer aandacht nodig is. Dat blijkt uit de toezichtvisie van DNB voor 2025-2028. Daarin zet de centrale bank uiteen wat financiële instellingen de komende vier jaar van het toezicht van DNB kunnen verwachten. Voor wat betreft Big Tech kiest DNB voor internationale samenwerking.

Gegeven het wereldwijde karakter van de grote it-dienstverleners is het voor nationale toezichthouders efficiënter en effectiever om via samenwerking op Europees en mondiaal niveau de risico’s voor de financiële sector te adresseren. Dit doet DNB bijvoorbeeld door binnen Europa bij te dragen aan de monitoring van de (financiële) activiteiten van Big Tech-ondernemingen. 

Voor ict-dienstverleners die voor de financiële sector cruciaal zijn, geldt  het Europese oversightregime. Met het oversight worden de systeemrisico’s geadresseerd die voortvloeien uit de blootstelling van de financiële sector aan een beperkt aantal kritieke ict-dienstverleners. Zo kunnen problemen bij één ict-dienstverlener zich op grote schaal in de financiële sector manifesteren met mogelijke gevolgen voor de financiële stabiliteit. Niet alleen bij clouddiensten maar ook bij ai-applicaties ziet DNB een te sterke concentratie van uitbesteding. Als gevolg daarvan kunnen potentiële gebreken, (continuïteits)problemen of onjuistheden in de modellen van deze aanbieders zich bij veel instellingen tegelijkertijd voordoen.

Cyberweerbaarheid

DNB gaat de komende jaren extra aandacht geven aan de cyberweerbaarheid van de financiële sector. Door verdergaande digitalisering, langere uitbestedingsketens, onderlinge verbondenheid en een complexer dreigingslandschap staan financiële instellingen meer dan ooit bloot aan cyberrisico’s. DNB-directielid Steven Maijoor noemt de Digital Operational Resilience Act (Dora) een ondersteuning van het toezicht.

DNB blijft aandacht houden voor blockchain. Het gebruik van distributed ledger technology (een digitaal systeem voor het vastleggen van activatransacties, waarbij de transacties en de bijbehorende details op meerdere plaatsen tegelijk worden vastgelegd) is in het traditionele bankwezen is vooralsnog beperkt. Dit kan een impuls krijgen door het wettelijke kader dat de Markets in Crypto Assets Regulation (het eerste Europese wetgevingspakket voor het reguleren van crypto’s) hiervoor schept. Immers, aanbieders van cryptoactiva en daaraan verbonden diensten komen hierdoor onder financieel toezicht te staan. 

Ook op ai wordt ingespeeld. Want er zijn risico’s, mede op het gebied van datakwaliteit, gegevensbescherming, uitlegbaarheid, incorrecte resultaten, discriminatie en uitsluiting. DNB gaat letten op de verantwoorde inzet van ai door de financiële sector.

Meer over

Big Tech

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    LawBeam: 100 uur transcriptanalyse teruggebracht naar 10 minuten (Andri AI B.V. en LawBeam)
    Pijl naar rechts icoon

    The AI Factory

    The AI Factory
    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    Andri AI B.V.
    Pijl naar rechts icoon

    6Gorillas

    Herindicaties voorspellen en automatiseren (6Gorillas en Zonnehuisgroep Amstelland)
    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    GitHub gooit Copilot-interacties in de ai-trai­nings­ma­chi­ne

    Security & Awareness

    ‘Eén kwetsbaarheid kan vandaag miljoenen apparaten raken’

    Data & AI

    Gemeenten denken te weinig na over inzet van ai 

    Data & AI

    Datasoevereiniteit in tijden van geopolitieke frictie: wie bestuurt wie?

    Governance & Privacy

    Duitsers standaardiseren op ODF

    Security & Awareness

    Kamer dringt aan op één meldloket NIS2 en Wwke

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs