Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Hoedt u voor DoS

17 februari 2000 - 23:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Fred Mohbach
Fred Mohbach

De afgelopen week stond ‘denial-of-service’ (DoS) – onder meer bij Yahoo! – volop in het nieuws. Een bepaald doel wordt bestookt met een ware stortvloed aan data. Dat doel, meestal één of meerdere routers in een netwerk, kan die informatiestroom niet aan en weigert vervolgens dienst. De aanval kan zowel vanaf servers als vanaf clients worden uitgevoerd, legt Fred Mohbach uit. Voor het treffen van maatregelen tegen dergelijke aanvallen verwijst hij naar de ‘Bug Traq-mailinglist’. 

Het treft me bijzonder dat dit blad, dat toch al vele jaren bestaat, nog steeds niet het verschil ziet tussen hackers en crackers. (Computable Online, 9 januari). De eerstgenoemden zijn IT-deskundigen, die uit hun computersystemen en netwerken halen wat erin zit. De laatstgenoemden
pogen andermans computers en netwerken onderuit te halen. Hetzelfde verschil dus als tussen een politieagent en een inbreker.
Ik schaam me er nog steeds niet voor om al meer dan 29 jaar tot de eerste categorie (die van hackers) te mogen worden gerekend. Vervolgens wordt vermeld wat een ‘denial-of-service’ (DoS) is. Dat zou een aanval vanaf meerdere servers zijn, die een bepaald doel bestoken met een ware stortvloed aan data. Dat doel, meestal één of meerdere routers in een netwerk, kan die informatiestroom niet aan en weigert vervolgens dienst.
Helaas, dit is slechts één (niet zo goed) voorbeeld. Die ‘servers’, waavandaan de aanval wordt uitgevoerd, kunnen ook clients (desktops, werkstations, enzovoort) zijn.
De stortvloed aan data hoeft zich niet te uiten in het aantal KB/s maar kan ook bestaan uit het aantal IP-pakketten/seconde. Het doelwit is vaak geen router maar een server.

Vollopende procestabellen

In het algemeen heeft een DoS tot doel om een bepaalde service (bijvoorbeeld webserver, ftp of e-mail) op een of meer servers ontoegankelijk te maken voor reguliere gebruikers. De meest
gebruikte methode is het slechts ten dele openen van een TCP-sessie. Daarbij wordt een poging gedaan een sessie te openen en het daaropvolgende ‘acknowledge’-bericht te ontvangen. Het voor het definitief openen van de sessie benodigde derde bericht wordt door de
aanvaller expres niet verzonden. Daardoor lopen op servers (veelal met een soort-van-besturingssysteem van een bekende monopolist) bepaalde procestabellen vol. Hierdoor krijgen reguliere gebruikers niet of nauwelijks de kans om een normale sessie te openen. Daarmee is dan ook het doel van de aanvaller bereikt: de server stort niet in, maar kan evenmin zijn normale werk meer doen.
Deze eenvoudige methode heeft als voordeel boven de door Computable beschreven methode, dat er veel minder bandbreedte nodig is om een server ‘plat’ te krijgen. In plaats van een verbindingskanaal compleet te moeten volstoppen, volstaan slechts twee pakketjes (één verzonden en één ontvangen) per tijdframe. Dit tijdframe is dan de hoeveelheid tijd tussen het opnemen en het vrijgeven van een regel in zo’n procestabel.
Op de Bug Traq-mailinglist staan enkele van dergelijke aanvallen duidelijk beschreven, zodat elke systeembeheerder weet op welke wijze hij zijn maatregelen hiertegen kan treffen. Ook de rekenvoorbeelden met de benodigde bandbreedtes staan hierin vermeld. Nu zal wel niet iedereen
gelukkig zijn met zo’n discussieforum, waarin deze technieken uitgebreid worden besproken. Anderzijds heeft een dergelijk forum in ieder geval als voordeel dat niet iedere systeembeheerder zelf het wiel opnieuw moet uitvinden, maar kan voortbouwen op de kennis van zijn vakgenoten.

Bug Traq-mailinglist

Dit laatste is dan ook de doelstelling van deze mailinglist. Opvallend is dat slechts circa 35.000 personen zich hierop hebben geabonneerd (wereldwijd). Hoe komen dan al die andere systeembeheerders aan hun informatie, die zij nodig hebben voor de beveiliging van hun netwerken, Internettoegang, enzovoort?
Toegegeven, dit aantal is al een behoorlijke toename ten opzichte van zes maanden geleden, toen pas 28.000 personen zich hadden geabonneerd. Aan de andere kant is het aantal abonnees veel te laag en het excuus ‘wij zijn geabonneerd op de ‘security mailinglist’ van leverancier X is daarbij niet meer dan een schaamlap, omdat nogal wat leveranciers de in dit kader van belang zijnde meldingen vaak pas weken of maanden te laat doorgeven. Zulke beheerders abonneren zich dus op een berichtendienst die vrijwel permanent achterloopt.
Wie zich op Bug Traq wil abonneren, kan volstaan met de volgende aanwijzingen:

  • zoek de website http://www.securityfocus.com/;
  • kies ‘forums’ in de keuzebalk bovenin (dat moet trouwens ‘fora’
    heten);
  • kies vervolgens ‘bugtraq’ op de verschijnende lijst,
  • kies tenslotte ‘FAQ’, waarin de complete gebruiksaanwijzing staat.
Tenslotte zij vermeld, dat ik geen enkele andere relatie tot Bug Traq heb dan die van abonnee. Maar dat ik veel van de daarop verschijnende informatie leer, wil ik niet onder stoelen of banken steken.
 
Fred Mobach, Echteld

Meer over

NetwerkbeheerRouters

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: TCS komt met variabele soevereine cloud, onderzoek PwC naar de data-economie (en meer)  

    Software & Development

    Hoe betrouwbaar is onze software?

    Overheid

    Amerikaanse overname Solvinity ketst af; DigiD gered

    Cloud & Infrastructuur

    Wingtech opent frontale juridische aanval op Nexperia

    Cloud & Infrastructuur

    Huawei beweert zonder ASML top van chipindustrie te bereiken

    Security & Awareness

    5 adviezen voor be­drijfs­con­ti­nu­ï­teit bij brand

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs