Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De teraflop-chip

09 oktober 2003 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Redactie
Redactie

Een supercomputer op één chip in 2010. Daartoe moet een nieuw processorontwerp leiden.

Een teraflop (1 biljoen floating point operations) verwerkingskracht op een enkele chip. Dat is het toekomstbeeld voor 2010 volgens een radicaal nieuw ontwerp van de Universiteit van Texas en van IBM Research. Het gaat om meer dan het proppen van transistoren op een stukje silicium en het opvoeren van de kloksnelheid. Dat is relatief makkelijk, zoals de laatste 35 jaar heeft aangetoond. De huidige processoren zijn alle stukjes specifieke elektronica: je hebt microprocessoren voor een server, voor streaming video/audio, een ingebedde chip voor een controller of pda.
Met zijn Blue Gene project is IBM al bezig om een miljoen risc-processortjes (500 MHz) die 1 petaflop (1 miljoen gigaflops) leveren, in een enkele machine te proppen teneinde genoomproblemen te kraken. Het Trips-project (Teraops reliable intelligent processing system) is echter ambitieuzer. Dat moet een nieuw type processor opleveren die van karakter verandert afhankelijk van de werkbelasting.
Een meerkernige processor met een speciale opbouw van geheugen en ‘floating point’-eenheden, zou softwarematig een multithread-serverprocessor kunnen emuleren, een dsp, of ingebedde microprocessoren, naar gelang de wensen van de applicatie.
De onderzoekers willen krachtige uniprocessoren opdelen in kleine virtuele eenheden die zo geconfigureerd kunnen worden dat ze zich gedragen als dsp’s of andersoortige processoren. Met een blokgeoriënteerd uitvoeringsschema moet een Trips-processor grote blokken instructies verwerken, in plaats van de superscalaire processoren die hoogstens vier instructies per klokcyclus kunnen afhandelen.
IBM wil eerst naar een kloksnelheid van 500 MHz. Op een prototype Trips-chip wil het vier processorkernen plaatsen, die elk zestien floating point of integer instructies per klokcyclus kunnen uitvoeren. Een werkend prototype eind volgend jaar moet vier Trips-chips bevatten met 250 miljoen transistoren, 32 GB hoofdgeheugen, en 128 gigaflop kunne leveren. Het Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency) steekt 11,1 miljard dollar in het project.< BR>

Meer over

HPC

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    ActueelData & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    ActueelData & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    ActueelData & AI

    Kort: Databricks lievelingetje van investeerders, 18 miljoen smartphones in lades (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs