Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Microsoft lokt met licenties

27 oktober 2005 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Licenties kunnen een zegen of een vloek zijn. Veel van de aantrekkingskracht van open source zit niet zozeer in het feit dat de aanschaf gratis is, maar juist in de mogelijkheden die de licentie biedt. Microsoft speelt met zijn semi-open licenties.

Microsoft wil zijn licentieprogramma voor semi-open broncode aanpassen. De huidige twaalf meer en minder open licenties van de Windows-producent worden geconsolideerd om onder drie algemene vormen (templates) te passen. Dit moet het duidelijker en makkelijker maken voor ontwikkelaars en klanten die inzage willen in Microsofts broncode. Het bedrijf biedt een beperkte groep klanten al zo’n vijf jaar inzage middels zijn Shared Source-programma.
De vernieuwing van het Shared Source Initiative is vorige week in Amsterdam onthuld op de Europese editie van de Open Source Convention, van ict-boekenuitgever O’Reilly. Daar zette directeur Jason Matusow, verantwoordelijk voor Shared Source, de rationalisering van de licentiewirwar uiteen. Deze plannen moeten vooral een simplificatie opleveren. Zo dienen de drie templates kort en begrijpelijk te zijn, maar tegelijkertijd ook effectief en van toepassing op moderne ontwikkelmethodes.

‘Niet tegen open’

Microsoft lokt hiermee naar ontwikkelaars, die genegen kunnen zijn het pad van open source op te gaan. Matusow legt uit dat het opleggen van beperkingen niet per se tegen open source ingaat. “Naarmate open source meer gecommercialiseerd wordt, zal het een meer gesloten aard krijgen middels licenties, om zo toegevoegde waarde te scheppen.”
Hij verwijst onder meer naar dienstverleningscontracten waarbij aansprakelijkheid geregeld dient te zijn. “Het verbieden van wijziging van de broncode betekent niet dat je tegen open source bent, maar dat je een toegevoegde waarde wilt bieden. Aan de andere kant moeten bedrijven als Microsoft leren dat openheid zeker commerciële waarde kan creëren.”

Drie templates

De drie nieuwe licenties zijn de Permissive License (Ms-PL), de Community License (Ms-CL) en de Reference License (Ms-RL). Eerstgenoemde is de meest open vorm en staat inzage, wijziging en distributie toe voor non-profit én commercieel gebruik. Hiervan is ook een beperkte variant geschapen, de Limited Permissive License (Ms-LPL), die het gebruik beperkt tot het Windows-platform. De tweede (Ms-CL) dient voor samenwerkingsprojecten en beperkt gebruik in combinatie met eigen code. Ook van deze komt er een Limited-variant. De derde template is alleen voor inzage en verbiedt wijziging en distributie.
De huidige licenties komen overigens niet te vervallen; sommigen worden geleidelijk uitgefaseerd, zegt Matusow. In totaal heeft Microsoft meer dan tachtig technologieën uitgebracht onder zijn Shared Source-programma. Daarnaast zijn er meer dan zeshonderd technologieën van anderen uitgebracht onder deze licentievorm, meldt Microsoft.
 

http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/


Meer over

LicentiesOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Documentaire over cybercrime: ‘Ga niet naar de politie!’

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    Cloud & Infrastructuur

    Worldstream lanceert soevereine S3-objectopslag voor Nederlandse markt

    Software & Development

    Kort: Miyagami koopt Vietnamese software-ontwikkelaar, Axians rondt implementatie Unit4 ERPx bij Cordaid af (en meer)

    Overheid

    ‘Dit uitbestedingsproject voor omzetbelasting moet koste wat kost stoppen’

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs