Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Eisen stijgen door technologie

31 oktober 2002 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Eric Panhuis
Eric Panhuis

De eisen die bedrijven aan werknemers stellen, veranderen onder invloed van het toenemende ICT-gebruik. Dit concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het rapport ‘De Digitale Economie 2002’. Medewerkers moeten niet alleen over kennis en vaardigheden op ICT-gebied beschikken, ze moeten ook inzicht hebben in de nieuwe mogelijkheden die ICT biedt.

Career Guide
De Career Guide 2003 is een speciale uitgave van Computable over de stand van zakenop de ICT-arbeidsmarkt. Het is gericht op professionals die op de hoogte willen blijven van de laatste ontwikkelingen enmogelijkheden. Want hoe moeilijk de markt momenteel ook is, de vaag naar goede en ervaren medewerkers blijft bestaan.
  • Internationaal werken, interessant of niet?
  • ‘Stap een is bewustwording van de eigen cultuur’
  • Wie gaan op buitenlands
  • Van Denver naar Amsterdam
  • Bedrijfsculturen belangrijker door recessie in IT
  • ‘Er is werk in overvloed’
  • Een mooie job, maar toch gaat het fout
  • René Groot over de weg naar de top
  • POP stippelt individuele carrière uit
  • Als een olievlek door de economie
  • Bouwkundige wordt IT-consultant
  • ‘Veel mensen hebben geen idee van de mogelijkheden’
  • Ontdekkingstocht naar jezelf
  • Eisen stijgen door technologie
  • Leasebak maakt plaats voor inhoud
  • ICT’ers die werk zoeken moeten bereid zijn tot concessies
  • Meedenkende werkgever legt basis voor betrokkenheid
  • Ervaren ICT’er blijft leren
Zelfstandigheid, creativiteit en – letterlijk en figuurlijk – eigen netwerken opbouwen en beheren noemt het CBS als voornaamste voorbeelden. "Het kunnen ook andere vaardigheden zijn dan die van de zittende werknemers die – onder invloed van de gebruiksmogelijkheden van ICT – de effectiefste en efficiëntste bedrijfsvoering mogelijk maken." Omdat bedrijven het zittende personeel niet zomaar kunnen vervangen, worden (bedrijfs-)opleidingen ingezet om tekortkomingen te voorkomen.
Wie denkt dat de ICT-sector alleen uit jonge mensen bestaat, heeft het mis. Tussen 1995 en 2000 is alleen in de ICT-dienstensector het aantal jonge mensen toegenomen, zo blijkt uit het rapport. Meer dan de helft van de mensen die werkzaam zijn in deze branche is jonger dan 35 jaar. Het CBS vermoedt dat de oorzaak grotendeels ligt in de enorme instroom van nieuwe werknemers, die deels bestond uit schoolverlaters en andere jonge mensen.

Opleidingsniveau

In de andere sectoren groeide juist het aantal werkzame personen van 45 jaar en ouder. Het gaat dan om de ICT-industriesector, de minder ICT-intensieve en meer ICT-intensieve sectoren. De laatste categorie betreft bedrijfstakken die een groter deel van de totale uitgaven aan hardware en software voor hun rekening nemen dan op grond van hun aandeel in de nationale economie zou mogen worden verwacht, zoals post en telecommunicatie, papierindustrie, banken en de basismetaalindustrie. Als niet ICT-intensief gelden onder meer groothandel, vervoer over land, bouwnijverheid en horeca.

Stelling: IT wordt steeds gewoner
Wyze Wagenaar: "Los daarvan heeft de ICT enorm om zich heen gegrepen. IT’ers, maar ook bijvoorbeeld stagiaires, staan er vaak versteld van welke rol de informatietechnologie in dit specifieke geval binnen een gemeentelijke organisatie speelt."
In de meer ICT-intensieve sector zijn iets minder mensen van 15 tot 25 jaar werkzaam dan in de minder ICT-intensieve sector. Dit is volgens het CBS deels terug te voeren op verschillen in opleidingsniveau. Hier werken minder mensen die na hun middelbare opleiding geen hbo- of wo-opleiding hebben gevolgd. De ICT-industriesector is de snelst vergrijzende sector; in 2000 was circa 60 procent van de werknemers 35 jaar of ouder.
Wat betreft opleiding concludeert het CBS dat het aantal mensen met basis- of voortgezet onderwijs als hoogst voltooide opleiding het hoogst is in de minder ICT-intensieve sector. Ook nam het aandeel van hbo- en wo-afgestudeerden hierin nauwelijks toe, terwijl dit in de andere branches wel het geval was.

 
Eric Panhuis

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Handen
    ActueelSoftware & Development

    Workday en Randstad slaan handen ineen

    ActueelCarrière

    Veroordeelde ASML-spion overtrad sancties en pleegde computervredebreuk

    AchtergrondCarrière

    OR kritisch, UWV vastberaden: start reorganisatie met ‘Verandermotor’

    British Post Office
    AchtergrondOverheid

    Britse postkantoorschandaal: Fujitsu-software leidde tot rechtsdwalingen met tragische gevolgen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: groeigeld voor Conpend en Basetime, Odin koopt Assyst (en meer)

    Beursvloer Cybersec Netherlands
    EventsSecurity & Awareness

    Waarom Amerikaanse techreuzen geen soevereiniteit kunnen garanderen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs