Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Rekencentra voelen zich nog steeds rentmeester

02 december 1999 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Peter Steeman
Peter Steeman

Traditionele rekencentra moeten zich meer als commerciële afdelingen opstellen. Ze zouden moeten rapporteren aan de algemeen directeur in plaats van aan de directeur Financiën. Deze ambivalentie tussen efficiëntie en entrepreneurskwaliteiten was terug te vinden op de Guide Share Europe-conferentie voor IBM mainframegebruikers die eind vorige maand plaatsvond. De leden werden warm gemaakt voor e-handel, maar konden zich ook verdiepen in een model voor kostenbeheer.

Technologie verhuist van de rechter naar de linker hersenhelft. Om het mainframe te ontsluiten voor de kansen die zich aandienen, moet er eerst een aantal heilige huisjes tegen de grond, bleek uit de inleiding van Wouter Keller, directeur onderzoek en ontwikkeling bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. "Object-oriëntatie is als religie op zijn retour. Het is te mooi en te groot. Op componenten gebaseerde technologie is kleiner. Waarom is het zo eenvoudig om een muis te vervangen? Omdat het gebruik maakt van een gestandaardiseerde interface. Active-X en Java Beans zijn componenten die je zo van het Internet plukt. Je gebruikt ze net als een muis. Applicaties gebaseerd op componenten zijn minder geavanceerd, maar je kunt er heel eenvoudig aanpassingen in uitvoeren. En het grootste voordeel is dat het voorziet in onze behoefte aan gebruiksvriendelijke schermen met grafische verwijzingen."

Beetje dik

In de nieuwe door e-handel gedreven technologie is nog steeds plaats voor vertrouwde begrippen als schaalbaarheid, stelt Keller vast. "Met componenten worden transacties niet meer in een database uitgevoerd. In de applicatieserver wordt een replica van de database in objectvorm gecreëerd. Die bouwwijze geeft problemen met de schaalbaarheid. Het is alsof je een auto bouwt om van je hotel naar het vliegveld te rijden. De applicatieserver lost dit probleem op door middel van pooling. Een goede transactieserver kan dankzij pooling duizenden transacties tegelijk aan. Wie applicaties op deze wijze bouwt, raakt direct in een nieuwe geloofsstrijd verwikkeld. Componenten kunnen in een server, webserver of client zitten. Om over verschillende platformen te kunnen communiceren, is eigenlijk een soort Esperanto nodig. Welke componenten ga je binnen het bedrijf omarmen? Je kunt Com+, Java Beans of Corba gebruiken. Corba is het beste meisje van de klas, maar ook een beetje dik. Bedrijven die voor de keuze staan, moeten zich realiseren dat het niet voldoende is ieder product op zijn afzonderlijke merites te beoordelen. Je kiest niet voor een pakket, maar voor een infrastructuur."

Broek ophouden

Effectiviteit en efficiency zijn van oudsher de sleutelwoorden binnen een IT-afdeling. Het is tijd voor een nieuwe cultuur, vindt John Post, senior IT consultant bij IBM. "De IT-afdeling wordt steeds meer verantwoordelijk voor de kwaliteit van het contact dat een bedrijf met zijn klanten heeft. In de praktijk kijken IT’ers nog te weinig naar de markt. De afdeling valt nog immer onder het hoofdstuk ‘kosten’ binnen een bedrijf. Dat is verkeerd. Je zou aan de ceo moeten rapporteren en niet aan de financiële directeur. Zolang in die situatie niets veranderd, kan een onderneming niet verwachten dat er van enige e-handel iets terecht komt."
Hoezeer rekencentra vasthouden aan het traditionele beheermodel bleek uit de presentatie van de werkgroep kostenbeheer. Zelf zien de leden het introduceren van een rekenmodel overigens wel als een trendbreuk. "Voorheen werden alle kosten van een rekencentrum beschouwd als overhead", legt lid van de werkgroep Ton Termeulen, in het dagelijks leven IT-manager bij Delta Loyd, uit. "Tegenwoordig wordt verwacht dat een IT-afdeling de eigen broek kan ophouden. Het analyseren van de kosten is geen kwestie die zich in een paar spreadsheets laat vangen. Je hebt gereedschap nodig dat data uit het systeem combineert met handmatig ingevoerde data en deze analyseert. Voor de procesbeschrijvingen in het rekenmodel gaat men uit van de definities die in Itil worden gebruikt. Aan de hand van een dienst als bijvoorbeeld de helpdesk is het vervolgens mogelijk uit te pluizen welke grondstoffen bijdragen aan de totstandkoming van die dienst. Om tot een nauwkeurige berekening te komen is het onontbeerlijk dat er medewerkers urenstaten invullen. De besparingen laten zich niet zo makkelijk in geld uitdrukken. Het bewust worden van de kosten vormt eigenlijk de grootste winst."

Meer over

E-commerce

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Plat4mation

    AI-gedreven servicetransformatie bij Philips (Plat4mation)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    shutterstock_679362694 Profit_Image 16x9
    Cloud & Infrastructuur

    PUE in datacenters is nuttige graadmeter (in juiste context)

    Cloud & Infrastructuur

    Hoofdpijndossier GrIT verdiept zich: private cloud blijkt nieuwe bottleneck voor Defensie

    Cloud & Infrastructuur

    Met eSim voor iot is SGP.32 een feit

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Twee datablunders Anthropic in één week, vernieuwde HP LaserJet‑lijn (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    NSDC: Nederlandse datacenters achtergesteld bij Amerikaanse hyperscalers

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse cloudcoalitie vormt front tegen Amerikaanse dominantie

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs