Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Dsl-markt op stoom

07 maart 2002 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Aanbieders van breedband internet via de telefoonlijn hebben zware tijden achter de rug. KPN is weinig toeschietelijk geweest bij het openstellen van zijn wijkcentrales. Ook is er lange tijd gebakkeleid over de tarieven voor deze toegang. Het ergste leed lijkt nu geleden.

Alleen de driehonderd grootste van de in totaal ruim 1300 wijkcentrales zijn geschikt gemaakt voor het aanbieden van dsl (digital subscriber line). Hiermee bereikt de grootste aanbieder van dsl, KPN, wel bijna 70 procent van alle telefoonlijnen in Nederland (negen miljoen in totaal). Bbned verwacht mei dit jaar evenveel wijkcentrales ontsloten te hebben als KPN.
KPN en Bbned richten zich samen met Babyxl op de zakelijke én de consumentenmarkt. De rest van de dsl-aanbieders beperkt zich tot de zakelijke markt. Zij zeggen wijkcentrales zo uitgekozen te hebben dat ze de doelgroep grotendeels bereiken. Alleen KPN zegt klaar te zijn met de uitrol van zijn dsl-netwerk. Alle andere aanbieders verklaren dit jaar nog hun geplande aantal wijkcentrales ontsloten te hebben.
Frank van der Heijden, directeur van Babyxl, wijst de lange termijn van onduidelijkheid aan als oorzaak van de problemen die alternatieve aanbieders van dsl (digital subscriber line) in Nederland hebben ondervonden. De dsl-markt is daardoor ‘in de stress geschoten’, aldus Van der Heijden. Telecomwaakhond Opta heeft onlangs aangegeven dat de prijs die KPN vraagt voor computerruimte in zijn wijkcentrales op een aantal posten te hoog is. Deze uitspraak kwam te laat voor Babyxl. In februari heeft het bedrijf faillissement aangevraagd. Meteen daarna is het overgenomen door internet-aanbieder Tiscali, waar het onder eigen vlag verder vaart.

KPN ontkent bij monde van woordvoerder Bram Oudshoorn dat het bedrijf teveel vraagt voor toegang tot zijn wijkcentrales. "De uitspraak van de Opta in de zaak met Babyxl geeft aan dat wij een andere berekeningsmethodiek moeten hanteren. De totale prijs voor toegang verandert niet, omdat die realistisch." KPN geeft aan sommige kosten via andere posten te verrekenen. Ook Inovara heeft aangegeven KPN’s tarieven veel te hoog te vinden.

Meer lucht

Van der Heijden meent dat KPN een minder dominante positie inneemt dan voorheen. Voor een deel komt dit doordat het de prijs van Mxstream heeft verhoogd. Bij de introductie van zijn Mxstream-product in 2000 is het telecombedrijf laag ingestapt om de concurrentie met de kabelindustrie aan te kunnen. De recente prijsverhoging heeft concurrenten meer lucht gegeven. Een ander punt waarop KPN zijn concurrenten tegemoet is gekomen is line sharing. Voorheen moesten alternatieve aanbieders voor adsl een aparte telefoonlijn bestellen en afrekenen. Naast hogere kosten leverde dit veel vertraging op.
Vooralsnog richten dsl-aanbieders zich voornamelijk op stedelijke gebieden. Hans Rietkerk, directeur van Bbned, staat er open voor om ook buitengebieden te onsluiten. Voorwaarde is wel dat de gemeente het initiatief neemt en de vraag naar dsl bundelt. Van der Heijden stoort zich aan de overheid, die dsl over het hoofd ziet. "Alleen de uitrol van glasvezel wordt gepromoot." Volgens Van der Heijden blijven door deze houding veel buitengebieden verstoken van breedband internet.
 

Meer over

NetwerkenTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Wie weet welk poortje open staat?

    Cloud & Infrastructuur

    Kyndryl lijft Solvinity in

    Innovatie & Transformatie

    Schaduw-ai en het risico voor organisaties

    Data & AI

    Kort: OpenAI en AWS sluiten miljardendeal, Microsoft zet ai-hub op in VAE (en meer)

    Software & Development

    Vibe coding en het lot van de developer

    Cloud & Infrastructuur

    Eurofiber en Open Dutch Fiber slaan handen verder ineen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs