Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Enertel loopt deel Kennisnetgelden mis

30 september 1999 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Michiel Couzy
Michiel Couzy

Enertel krijgt minder geld voor de ontwikkeling van het onderwijsnetwerk Kennisnet. Een deel van het gereserveerde bedrag komt namelijk in handen van de scholen zelf. Dit blijkt uit een brief van minister Loek Hermans van onderwijs aan de Tweede Kamer. Het parlement maakt zich ondertussen zorgen over de financiële positie van Enertel.

Telecombedrijf Enertel maakt vanwege de problemen bij moederbedrijf Worldport moeilijke tijden door. Enertel moest ook nog een bittere pil slikken in de onderhandelingen met Hermans over de definitieve aanbesteding van Kennisnet. De gereserveerde gebruikskosten voor Kennisnet komen niet bij Enertel terecht, maar gaan rechtstreeks naar de scholen. Deze instellingen kunnen vervolgens beslissen of zij deze middelen aanwenden voor een aansluiting op het onderwijsnetwerk, of aan andere ICT-doelen uitgeven.
"Dat was een moeilijk punt", erkent projectleider Fred Kappetijn van Enertel. "Over een deel van de omzet ontstaat nu onzekerheid. Maar ja, we hebben niet veel keuze." Het heeft er alle schijn van dat het telecombedrijf vanwege de financiële problemen in een zwakke onderhandelingspositie verkeerde.
Het ministerie betaalt wel de kosten van het transport en de diensten rechtstreeks aan Enertel. Het telecombedrijf ontvangt tot 2002 in totaal 253 miljoen gulden. Scholen en andere instellingen krijgen tezamen 164 miljoen. Vanaf 1 december worden de instellingen in het beroeps- en volwassenenonderwijs (bve) op Kennisnet aangesloten. In mei 2000 volgen de basisscholen en later dat jaar is het voortgezet onderwijs aan de beurt. Medio 2002 zijn alle locaties aangesloten.

Motie

De keuzevrijheid voor de scholen komt voort uit een motie van Kamerlid Ursie Lambrechts (D66). Uit angst voor gedwongen winkelnering, vindt zij dat de onderwijsinstellingen zelf moeten kunnen besluiten of ze een aansluiting op Kennisnet nemen. Minister Hermans komt nu aan deze wens tegemoet.
Toch is Lambrechts niet tevreden. Zij verbaast zich over het feit dat bve-instellingen het gehele bedrag voor zowel de aansluiting als het gebruik van Kennisnet in een keer op hun rekening gestort krijgen. Het basis- en voortgezet onderwijs moeten daarentegen genoegen nemen met het geld voor de aansluiting. Lambrechts plaatst vraagtekens bij dit onderscheid. Zij vermoedt dat Hermans hiermee de bve-sector, voorheen een tegenstander van Kennisnet, heeft overgehaald. "Als dit zo gegaan is, dan had de Kamer dit moeten weten", licht Lambrechts toe. "Ik krijg hier een ‘Ritzen-gevoel’ bij; op het eerste gezicht ziet het voorstel er goed uit, maar de nasmaak is bitter."
Harry van Bommel van de Socialistische Partij blijft tegen Kennisnet. Hij vindt dat het geld voor dit netwerk beter aan goede computers kan worden besteed. "Die race is echter gelopen. Een meerderheid van de Kamer steunt Kennisnet. Ik zal het kritisch volgen en als ik kans zie om het lek te schieten, doe ik dat zeker."

Verfrissend

Een ruime Kamermeerderheid steunt de minister. Oussama Cherribi van de VVD noemt het resultaat desgevraagd ‘verfrissend’. Hij vindt wel dat verwachte prijsdalingen van hard- en software in het contract moeten worden doorgerekend. Marleen Barth van de PvdA zegt dat het voorstel er ‘goed uitziet’, maar is niet te spreken over de procedure die het ministerie in acht neemt. De kamerleden ontvangen de stukken in haar ogen te laat. Joop Wijn (CDA) spreekt van een ‘redelijk resultaat’ en is blij met de keuzevrijheid voor de scholen.
De parlementariërs zijn bezorgd over de financiële positie van Enertel. Zij maken op dit gebied dan ook een voorbehoud. Hermans heeft een onderzoek uit laten voeren naar de financiële positie van Enertel. Op grond hiervan zal de Kamer beslissen over de voortgang.

Meer over

NetworkingTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Simac wil met Nederlands cloud- en ai-platform weg omhoog inslaan

    Innovatie & Transformatie

    Rotterdam gaat quantumbeveiligde communicatie in de praktijk testen

    Overheid

    Gov.nl is in twee à drie jaar terug te verdienen

    Cloud & Infrastructuur

    Universiteit Utrecht claimt schade bij KPN na datacenterbrand

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse drone-industrie krijgt forse impuls

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs