Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Open source vindt plek op de server

10 juni 2004 - 22:00AchtergrondInnovatie & Transformatie
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Het besef dat open source geen wondermiddel is dat overal effectief toegepast kan worden, dringt door in het bedrijfsleven. Open source krijgt een plek voor bepaalde toepassingen, met name op het gebied van de it-infrastructuur.

Dit blijkt uit het rapport ‘Open source en it-strategie’ van marktmonitor Giarte. Dat rapport is opgesteld in opdracht van Novell, IBM en de door Novell overgenomen Linux-distributeur Suse. De onderzoeker heeft in maart dit jaar 128 ict-beslissers en -beïnvloeders bij grote Nederlandse ondernemingen ondervraagd. 80 procent van deze mensen is cio of behoort tot het hoger it-management. Tweederde van de ondernemingen heeft meer dan duizend werknemers.

Serverdomein

Uit het onderzoek blijkt dat open source-software op steeds grotere schaal wordt gebruikt, maar dan binnen specifieke sectoren. “Open source is bij uitstek het domein van de server”, meldt het rapport. Hierbij gaat het veelal om zowel besturingssystemen als applicaties voor servers. Dat geheel vormt de ict-infrastructuur die volgens de ondervraagden steeds meer omvat: naast applicaties ook beveiliging en ondersteuning van mobiliteit.
De infrastructuur verschuift door toenemende standaardisatie, veelal uit de facto standaarden, echter ook naar een algemeen gebruiksgoed (commodity). Gebruikers willen dus lagere kosten daarvoor. Dit staat haaks op de toenemende complexiteit van software en de hogere licentiekosten van reguliere softwareleveranciers. Bijna tweederde van de ondervraagden meent dan ook dat vaste, vooruitbetaalde softwarelicenties niet van deze tijd zijn. Zij zien meer in nieuwe licentiemodellen waarbij gefactureerd wordt naar bijvoorbeeld ict-gebruik.
Giarte signaleert ook een oprukken van open source naar zware servers, maar merkt op dat de interesse voor Linux op het mainframe beperkt is. Verder staat de ontwikkeling van open source enterprise-applicaties nog in de kinderschoenen, aldus het onderzoeksbureau. Het voorspelt een volgende acceptatiegolf voor open source op de desktop. Het gebruik is daar nu nog marginaal, maar veel bedrijven overwegen dit serieus, aldus de marktmeter. “De impact van open source op andere toepassingsgebieden zal vooralsnog niet groot zijn”, relativeert het rapport weer.
Giarte-directeur Marco Gianotten en Novell-directeur Nederland Rajesh Singh spreken van een imagoverandering voor open source: het draait niet langer alleen om het ideologische debat. Totale eigendomskosten van software, maar ook de dreiging van insluiting (lock-in) door een leverancier doen gebruikers open source overwegen. Linux neemt daarbij het voortouw, mede vanwege de naamsbekendheid.< BR>

Meer over

Opensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Het IT-kanaal onder druk: samen voorui...

    Het IT-kanaal bevindt zich midden in een fundamentele transitie. IT-serviceproviders krijgen te maken met snel veranderende technologie, hogere verwachtingen van klanten en toenemende eisen op het gebied van veiligheid en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    Coalitieakkoord: via WBSO stimulering ai-ontwikkeling

    Data & AI

    OpenAI jaagt op miljarden voor megabeursgang terwijl ai-wedloop escaleert

    Innovatie & Transformatie

    HvA test quantumsensoren voor toezicht op Noordzee

    Data & AI

    De ai-versnelling: het draait om bedrijfswaarde, niet om de hype

    ASML
    Innovatie & Transformatie

    Bonden verbijsterd over drastische reorganisatie bij ASML

    Innovatie & Transformatie

    Zorgsector laks met naleving NEN-norm voor informatiebeveiliging

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs