Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Provincieambtenaren op cyber-oefening

Soldaten
01 oktober 2021 - 10:09ActueelOverheid
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Ambtenaren van provincies kunnen voortaan zelfstandig interactieve cyberoefeningen houden. Dit moet blunders bij aanvallen van hackers voorkomen.

In de aanloop naar de Overheidsbrede Cyberoefening die op 1 november plaatsvindt, is speciaal voor deze doelgroep een interactief oefenpakket gemaakt, waarin opgenomen een crisissimulatie. Met deze werkvorm kunnen deelnemers een crisis ‘beleven’ en oefenen hoe ze daarop moeten reageren.

Het scenario draait om een e-mail van een ‘ethisch hacker’. Deze fictieve aanvaller dreigt gevoelige gegevens van de provincie openbaar te maken. De provincie wordt geconfronteerd met een duivels dilemma: ingaan op de eisen van de hacker of het risico lopen dat vertrouwelijke informatie op straat komt te liggen? Daarbij schuurt het tussen it-technische expertise en bestuurlijke verantwoordelijkheid.

De provincie Drenthe mocht als eerste met de interactieve cyberoefening aan de slag. Volgens provinciesecretaris Wim Brenkman was het een intensieve oefening en hebben zijn ambtenaren hard gewerkt. Een van de lessen was de beeldvorming en besluitvorming goed te onderscheiden. Brenkman: ‘We weten nu hoe belangrijk het is om in scenario’s te denken.’ De provincie neemt de geleerde lessen mee om haar cybersecurity beleid te verbeteren. 

Maker van het oefenpakket voor provincies is het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement (COT), met het ministerie van Binnenlandse Zaken & Koninkrijksrelaties (BZK) als opdrachtgever. Het pakket heeft dezelfde opzet als het pakket voor gemeenten uit 2020.

Het scenario voor gemeenten is gratis te downloaden via de VNG-website, terwijl het pakket voor de provincies gratis is te krijgen via het CIBO-platform Pleio. Ciso’s van provincies hebben hier toegang toe.

Meer over

Hacking

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Eén reactie op “Provincieambtenaren op cyber-oefening”

    1. Een Oudlid schreef:
      4 oktober 2021 om 09:01

      Ik weet dat ‘ethisch hacker’ tussen haakjes staat maar als we het over beeldvorming hebben misschien goed om duidelijk te maken dat er sprake is van een geheel andere ethiek als er geen actie ondernomen wordt op de melding dat er vertrouwelijke informatie op straat ligt. Ik weet niet wat de geleerde lessen zijn maar ik weet wel dat het duivelse dilemma vaak om het imago gaat, de beeldvorming en de besluitvorming hebben dan ook niets met cybersecurity te maken als er niks gedaan wordt met de melding van een ethisch hacker.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Rotterdam verbreekt samenwerking Centric voor nieuw belastingsysteem

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenter in Vijfhuizen kan 9 jaar wachten op stroom

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudsector voelt zich gepasseerd bij keuze voor StackIT [update]

    Overheid

    Kamer zet kabinet onder druk om DigiD‑contract alsnog te torpederen

    Software & Development

    Hoge Colleges van Staat ruilen Oracle in voor SAP S/4Hana  

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Zakelijk dipje deert KPN niet, burgerpetitie om DigiD (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs