Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Super-wedloop

25 april 2002 - 22:00OpinieCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

In de markt voor supercomputers spelen de fabrikanten al jaren haasje-over. De ene topcomputer heeft nog maar net een nieuw topprestatieniveau bereikt of de volgende te bouwen supermachine belooft dat record te gaan verbreken.

De krachtigste supers zijn de afgelopen tien jaar bijna allemaal gebouwd door Amerikaanse computerleveranciers. Bedrijven als IBM, Compaq, SGI en Cray (tijdelijk in handen geweest van SGI) voerden de lijst aan, gevolgd en afgewisseld door NEC en Hitachi.
 
Deze situatie is in één klap veranderd. De nieuwe nummer één (zie de voorpagina van deze Computable) is Japans. Die super-supercomputer legt de lat ineens flink hoger. De Earth Simulator-machine, gebouwd door NEC, veegt de vloer aan met de Amerikaanse concurrentie; hij is krachtiger dan de hele top tien bij elkaar opgeteld. Beschamend, want fabrikanten pronken graag met hun net iets betere prestaties. Tot nu toe ging het altijd om kleine prestatieverschillen, gerealiseerd na jaren van ontwerpen en bouwen. De Amerikanen zullen de grote Japanse voorsprong n�et snel kunnen inhalen.
 
Wetenschappers spreken dan ook van een Sputnik op supercomputergebied. De toenmalige Sovjet Unie wist in 1957 als eerste een satelliet in een baan om de aarde te krijgen. Dat was een flinke blamage voor de Verenigde Staten, die de ruimterace met veel bombarie hadden uitgeroepen. De Japanse ‘Computenik’ bezorgt de Amerikaanse trots een flinke deuk.
 
De rekenkracht is immens: dit apparaat simuleert het klimaat van de hele aarde. Hierbij berekent het geavanceerde modellen voor het broeikaseffect, natuurlijke klimaatsverandering en aardbevingspatronen. Naast dit wetenschappelijke doel heeft de Japanse super ook praktisch nut: de voorspelling van het weer op de korte termijn.
 
Beide toepassingen geven het contrast aan tussen de Japanse en de Amerikaanse aanpak. Onderzoeksinstituten in de VS zetten de krachtigste supercomputers vooral in voor het simuleren van kernwapens, ze bekijken zowel het ‘inzetten’ daarvan als de invloed van het verouderingsproces op de ‘effectiviteit’ ervan.

Meer over

HPC

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ActueelSoftware & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    AchtergrondSecurity & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    ActueelData & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    ActueelData & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs