Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Waait de wolk Nederland voorbij?

07 november 2009 - 19:453 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Pauwl Lunow
Pauwl Lunow

Terwijl er voldoende 'clouddiensten' worden aangeboden die robuust genoeg zijn voor ook de grootste bedrijven om te gebruiken, schiet in Nederland de kennis over mogelijkheden en kundigheid over implementeren zwaar tekort. Bedrijven gaan deze diensten versneld implementeren, maar zullen buiten Nederland moeten zoeken voor diensten en implementatieexpertise. Kunnen Nederlandse ict-providers het gewoon niet?

Begin november werd de Storage Expo, Linux World en Infosecurity.nl in de Utrechtse jaarbeurs gehouden. Een ideaal moment om eens te bekijken wat de vendors 'hot' vinden. De officiele cijfers weet ik niet, maar ik vond het niet druk. Er was ruim de gelegendheid om op de vendors (standhouders) af te stappen en direct uitgebreid met ze te praten. Met ZEER opmerkelijke resultaten.

Geen wolkje aan de lucht

 Welgeteld één keer heb ik het woord 'cloud' horen vallen. En dan van een Engels bedrijf, in een presentatie in het Engels. Ik vroeg specifiek aan securityvendors wat voor oplossingen of advies zij hadden voor klanten die naar 'clouddiensten' (Salesforce, Amazon, BPOS, iNotes etc.) over willen stappen, of wat hun productstrategie is. 'Erm… eigenlijk… er .. wacht effen…' – niets dus.

Bij de storagebedrijven was het niet veel anders: 'Wat is jullie oplossing voor de Nederlandse markt en 'cloudstorage'?' De meeste: 'niets', een paar 'binnenkort' en eentje 'in pilot'. Ik maak mij hier zorgen over. En dan niet zozeer voor de storage-, networking- of securitybedrijven, maar voor de inzetbaarheid van ict'ers in Nederland in het algemeen. Als de vendors geen producten aanbieden, doen de grote Nederlandse ict-firma's het ook niet. En dus moeten bedrijven voor diensten wel uitwijken naar het buitenland.

In Nederland heerst een cultuur van 'wij werken met producten van bedrijf X', veel 'strategische allianties'. Win-win, of in dit geval, verlies-verlies. Merkwaardig genoeg laten bedrijven zich nu ook door die allianties grotendeels op een zijspoor zetten, zie bijvoorbeeld bedrijven die Microsoft-aanhanger zijn en dus niet bijvoorbeeld Google of hun eigen 'cloudoplossingen' bieden. Met BPOS gaat het partnermodel subtiel veranderen, want ook Microsoft weet dat de winst in de services zit, niet in de software.

Waar blijven de pilots, aangekondigde diensten en producten?

Ik las in de Computable van begin november een stuk over een tekort in 2011 aan datacenters in Nederland. Meer bijbouwen in een land met dure grond, dure energie en dat voor een deel onder de zeespiegel ligt, klinkt niet erg logisch. Nu versneld werken aan diensten en producten om zonder datacenters ook verder te komen, kan alleen maar de positie van de Nederlandse ict'ers zowel in Nederland als daarbuiten versterken.

Doen we niets, dan gaat het toch naar de 'cloud'. Maar dan weet je zekere dat die wolken niet in Nederland te vinden zijn. Mooi weer dus, en verplicht omscholing voor alle ict'ers.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    2 reacties op “Waait de wolk Nederland voorbij?”

    1. Peter Rietveld schreef:
      9 november 2009 om 11:54

      Jammer, pauwl, beter opletten. je had naar het seminarprogramma van InfoSecurity kunnen gaan, waar een speciale track was ingeruimd voor cloud en security.

      Login om te reageren
    2. Pauwl Lunow schreef:
      10 november 2009 om 23:30

      @Peter – je hebt gelijk, in presentaties zag je wel meer informatie, maar geen (op een enkele na) van de vendoren staan te springen (of lijkt het maar zo?).
      Wederom is er aandacht bij InfoSec mensen – maar ik vrees door achterblijvende geluiden van de ‘industrie’ zal het weer de Security man zijn die de CIO moet overtuigen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    HackShield Future Cyber Heroes

    85.000 kinderen praten over veilig gamen met HackShield
    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    Cloud & Infrastructuur

    Eerenberg (Financiën) houdt vast aan belastingdeal met Fast Enterprises

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Mastercard verleidt fin­tech­star­tups, Vertiv en Nvidia tillen ai-fabriek omhoog (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren

    Software & Development

    Omstreden omzetbelastingsysteem op termijn naar de cloud

    Cloud & Infrastructuur

    EU Cloud Sovereignty Framework: beleidsstuk dat geen slaappil is

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs