Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Verruiming inlichtingenwet wekt weer wrevel

23 maart 2023 - 11:224 minuten leestijdOpinieCloud & InfrastructuurAIVDBits of FreedomComputableMIVDTIB
Fred Hage
Fred Hage

In 2018 werd in een raadgevend referendum de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv) 2017 door 51 procent van de stemgerechtigde bevolking afgewezen. Rutte-III paste daarop de wet met drie beleidsregels en drie extra waarborgen aan. In maart 2022 stelde het kabinet voor de evaluatie van Wiv 2017 niet af te wachten en de wet buiten werking te stellen met een tijdelijke wet. In september 2022 stapt Bert Hubert op bij toezichthouder Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).

We schreven er op 8 april vorig jaar een artikel over in Computable: ook ons land glijdt af op het gebied van de oncontroleerbare bevoegdheden van veiligheidsdiensten naar die van de ‘statelijke actoren’ die de AIVD en MIVD zelf zo dringend vinden om te bestrijden. Zozeer zelfs dat grondrechten ervoor aan de kant moeten. Zo ging één van de extra waarborgen in 2018 nog over ‘onderzoeksgerichte interceptie op telecommunicatiekabels’. Anno 2022 vonden de veiligheidsdiensten zelfs dat hele begrip niet meer van deze tijd en voegden ze een extra verkenningsfase toe waarin ze met de nieuwe en ’tijdelijke’ wet onbeperkt en ongecontroleerd datakabels kunnen aftappen, alles bewaren en de data delen met buitenlandse diensten.

Ontslaan

In een reactie van de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB) zelf, gedateerd 14 april 2022, dus zes dagen nadat bovengenoemd artikel in Computable verscheen, wordt uitgebreid ingegaan op de verdere uitholling van de Wiv 2017 door de ’tijdelijke’ wet. Op 31 mei schrijft Mark Rutte een brief naar de Tweede Kamer, waarin duidelijk wordt dat de voorzitter van de TIB, mevrouw Moussault, hem verzocht heeft haar per 1 januari 2023 te ontslaan. Zelf was het me al opgevallen dat er direct een doorzichtige publiciteitscampagne werd opgezet vanuit de veiligheidsdiensten, onder andere door een (nu achter een paywall verstopt) opiniestuk in NRC (25 april 2022). Op 31 mei dient Bits of Freedom een klacht in tegen de ongebreidelde verzamelwoede van de inlichtingendiensten. Maar dat er stront aan de knikker is, wordt pas echt algemeen bekend als internet- en ict-expert Bert Hubert in september met veel tamtam opstapt uit de TIB.

Big Brother

De expertprijs van de Big Brother Awards 2022 ging op 13 februari dit jaar dan ook naar minister Bruins Slot, ‘vanwege het faciliteren van de grenzeloze datahonger van de geheime diensten en het afbreken van het toezicht op diezelfde diensten’. De jury koos unaniem voor Bruins Slot als winnaar, omdat deze nominatie geen incident, maar fundamentele problemen blootlegt, schrijft Bits of Freedom in haar verslag over de feestelijke avond. De minister was die avond niet aanwezig en kreeg de prijs later alsnog aangeboden. Ze blijkt goed voorbereid en wil open en kritisch over dit soort zaken van gedachte wisselen, vertelt ze. Om vervolgens kritiekloos en met droge ogen te beweren dat de tijdelijke wet juist bedoeld is om de rechtsstaat te beschermen.

Waarom we daarvoor ook ongebreideld en ongericht al het dataverkeer binnen Nederland zouden moeten kunnen laten verkennen, oneindig verlengd opslaan en delen met buitenlandse inlichtingendiensten (die de mensenrechten niet schenden, maar daar valt de VS dan ondanks alle bewijzen van het tegendeel, weer niet onder,) weet niemand. Recent, op 23 maart, komt Follow The Money ook nog eens op terug op de uitholling van onze rechtsstaat door de veiligheidsdiensten met een artikel over het vertrek van expert Bert uit de TIB.

Lubach

Er zal weer een uitzending van Lubach nodig zijn om opnieuw brede verontwaardiging over dit voor de meeste mensen ver-van-mijn-bed-onderwerp op te roepen, vrees ik. Toezichthouders CITV en de TIB zelf willen juist een beter en meer gericht wettelijk kader, maar krijgen het tegenovergestelde en worden overbodig verklaard. Burgers kunnen ook achteraf geen meer klacht indienen, alleen ‘diensten’ mogen dat nog.

Raadgevende referenda zijn intussen afgeschaft, de site Sleepwet.nl geeft alleen een kritische fout in de webbrowser en onze overheidsdiensten weten de informatieoorlog vaardig te voeren. Wat kunnen we hieraan nog doen?

Meer over

Diensten

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs