Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

‘Relatie tussen inzet IT en bedrijfsprestatie scheef’

17 april 1997 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
Correspondent
Correspondent

In de Nederlandse kapitaalgoederen-industrie blijkt geen verband te bestaan tussen de bedrijfsprestatie en de mate van IT-ondersteuning. Bedrijven die goed presteren en een grote concurrentiekracht bezitten, werken vaak met oude en onvolledige IT-systemen.

IT is voor goed presterende ondernemingen slechts een bedrijfsmiddel, terwijl andere thema’s zoals een uitgekiend assortiment, veel meer aandacht krijgen. Anderzijds bieden pakketten die de laatste jaren geïmplementeerd zijn, zelden de (organisatorische) flexibiliteit die men ervan verwachtte. Opmerkelijke conclusies uit een onderzoek dat Jansen IT-Consultants heeft verricht naar de relatie tussen bedrijfsprestaties en de inzet van IT. Voor aanbieders van ‘enterprise resource planning’ (erp) software moeten de conclusies teleurstellend zijn.
Jansen IT-Consultants verdeelde het bedrijfsleven qua IT-gebruik in koplopers, het grote peloton en pure volgers. Vervolgens werden deze bedrijven ingedeeld naar prestaties op basis van variabelen als winst, omzet, aantal klanten en logistieke beheersing. Ook hier werden weer de categorieën koplopers, peloton en volgers gebruikt.

Standaardpakket

Opvallend resultaat was dat de business-koplopers gelijk verdeeld zijn over de drie categorieën van IT-gebruik. Voor de huidige business-koploper biedt IT kennelijk geen strategische voordelen.
Individuele intuïtie, creativiteit en improvisatietalent van de marketing-staf zijn voor bedrijven meestal belangrijkere succesfactoren dan hun instrumentarium. Dat blijkt ondermeer uit de beperkte toepassing van automatisering. Voor de beheersing van de interne logistiek bestaat daarentegen een uitgebreid instrumentarium. De huidige erp-pakketten bieden van oudsher registrerende en planmatige functionaliteit.
Onderzocht werd welke bedrijfsprocessen worden ondersteund met IT en op welke wijze. Het merendeel van de ondervraagde bedrijven gebruikt een standaardpakket (65 procent). Vooral kleinere bedrijven met minder dan honderd werknemers (76 procent) doen dat. De tendens naar het gebruik van standaardsoftware heeft zich de laatste jaren voortgezet. Van de bedrijven die de afgelopen drie jaar hebben geïnvesteerd, heeft 81 procent voor standaardsoftware gekozen. Voor de komende jaren verwacht 89 procent van de bedrijven die gaat investeren in IT, een standaard erp-pakket aan te schaffen.
Verder is de IT-ondersteuning van bedrijfsprocessen in zijn algemeenheid onderzocht. Tweederde van de bedrijven heeft een goede IT-ondersteuning voor de logistieke processen. De totale ondersteuning, dus over alle bedrijfsprocessen, is gemiddeld genomen minder compleet. Het minst ondersteund worden het onderhoud van het eigen machinepark (28 procent), de marketing (40 procent), de kwaliteitsbeheersing (46 procent) en service en after-sales (50 procent).

Top-zes

In de kapitaalgoederenindustrie worden de Nederlandse standaardpakketten Triton/Baan IV en Exact het meest gebruikt. Daarna volgen op ruime afstand Mapics en Prodin. Deze pakketten worden vooral bij oudere gebruikers aangetroffen. Op de top-zes van pakketten die minder dan drie jaar in gebruik zijn, worden de derde en vierde plaats ingenomen door Include en MFG/Pro. Daarna komen Sap R/3 en Bedrijfsbeheer.
Iets meer dan de helft van gebruikers (53 procent) van een standaardpakket is tevreden, tegen 49 procent van de bedrijven met een eigen systeem. Dit geldt over de hele linie wat betreft de IT-ondersteuning van processen. Belangrijke knelpunten zijn integratie, de fit tussen organisatie en IT-systeem en de flexibiliteit.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: Conscia neemt Open Line over, 6,1 miljoen voor 3d-oplossing tandenknarsen (en meer)

    OpinieSecurity & Awareness

    Over post-quantum security (en waarom je nú moet handelen)

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: 15 miljoen voor QuiX Quantum, NTT Data met Eurofiber in 5G-zee (en meer)

    ActueelInnovatie & Transformatie

    RIVM moet grip houden op doorontwikkeling Praeventis  

    TNO
    ActueelInnovatie & Transformatie

    TNO: zonder megaclusters geen nieuwe ASML

    MagazineInnovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Onzekere inkoper

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs