Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Cray plaatst eerste NEC-machine

20 juni 2002 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

De Amerikaanse supercomputerfabrikant Cray installeerde eind vorige week de eerste machine van zijn Japanse branchegenoot NEC op Amerikaans grondgebied. De SX berekent weerpatronen en klimaatveranderingen in het Arctic Region Supercomputer Centre (Arsc) te Fairbanks (Alaska).

NEC ontwierp en fabriceerde deze supercomputer en Cray verkoopt hem onder de begin vorig jaar gesloten oem-overeenkomst. De Amerikaanse firma is NEC’s ingang in de Verenigde Staten. Het Japanse concern is sinds 1997 in wezen uitgesloten van de Amerikaanse markt door zware importheffingen. Het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken legde deze op na een antitrust-onderzoek naar dumppraktijken door NEC.
Het aanzien van NEC als super-producent kreeg eind april dit jaar een flinke oppepper toen zijn nieuwste machine in werking werd gesteld bij het Japanse Earth Simulator Research and Development Center. Deze Earth Simulator veroverde met voorsprong de titel ‘krachtigste super ter wereld’ (zie ook pagina 11).

Pool-onderzoek

De in Alaska geplaatste SX-6 – genaamd Rime, naar een vorm van supergekoelde vorst – is een lichtere uitvoering van de Earth Simulator. Het Arsc, op de campus van de Universiteit van Alaska, onderzoekt de poolregio middels klimaat- en oceaansimulaties. Met Rime kunnen de onderzoekers hun werk veel sneller doen. "We hebben met Rime toegang tot dezelfde fundamentele technologie als de Earth Simulator", zegt Arsc-directeur Frank Williams.
De machine is uitgerust met acht vectorprocessoren die draaien op 500 MHz, 64 GB aan gedeeld geheugen en een terabyte aan opslag. Dit is de maximale configuratie van dit enkelvoudige – dus niet-geclusterde – systeem. Het piekvermogen ligt op 64 gigaflops, ofwel 64 miljard zwevende komma berekeningen per seconde. Grote broer Earth Simulator haalt een piekvermogen van 40,8 teraflops (40832 gigaflops).

Proefopstelling

Rime is noch gekocht noch geleased door het onderzoekscentrum. De installatie is een proefopstelling, die de komende twaalf maanden dient als rekenplatform en vergelijkingsmateriaal met het huidige Arsc machinepark.
"Ik verheug me op de gedegen evaluatie van dit aanvullende hulpmiddel voor het oplossen van de grootste en moeilijkste rekenproblemen", aldus Williams. De beproeving van NEC’s ‘lichte’ super gebeurt niet alleen door de Arsc-wetenschappers; het centrum stelt de capaciteiten van zijn nieuwste aanwinst ter beschikking aan de wereldwijde hpc-gemeenschap (high performance computing).
 
NEC’s Cray SX-6 versterkt het Arsc-machinepark.
http://www.arsc.edu/resources/resources.html


 
Jasper Bakker

Meer over

HPCStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    Overheid

    DigiD-beheerder Solvinity in beroep tegen overname-verbod

    Data & AI

    SpaceX koopt Cursor-maker Anysphere voor 60 miljard

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Unilever geeft met Accenture gas op twins, noodpatch Oracle voor Peoplesoft (en meer)

    Contract, partner
    Data & AI

    TCS en DXC worden Global Premier-partner van Anthropic

    ai cyclotron
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Europese netwerktech-alliantie ziet licht, Futureproof Group lijft WSB Solutions in (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs