Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

eHRM: Koperen jubileum of koperen bruiloft?

04 augustus 2010 - 09:294 minuten leestijdOpinieSoftware & Development

12,5 jaar geleden werden de eerste eHRM systemen uitgerold in Nederland. We mogen dus spreken van een koperen jubileum. Blijft het bij een jubileum, of vieren we een koperen bruiloft tussen eHRM en HR afdelingen?

Begin 1998 kwamen vanuit de Verenigde Staten de eerste volwaardige eHRM-systemen de Nederlandse markt op. Het eerste jaar nog schoorvoetend, maar al snel in alsmaar hoger tempo, al dan niet geholpen door de vermeende jaar 2000 problematiek. De eerste roll-outs waren vaak bij Nederlandse dochterbedrijven van Amerikaanse multinationals. Naast geїntegreerde eHRM-=systemen kwamen ook in sneltreinvaart allerlei op internet gebaseerde niche pakketten op de markt, of werden bestaande client server-applicaties omgebouwd naar internetapplicaties. Het aantal leveranciers van vooral recruitment-systemen en leermanagement-systemen groeide exponentieel. Een groot aantal daarvan heeft de dot.com crisis niet overleefd.

HRM-systemen waren er natuurlijk al langer, maar dan zonder de e van ‘electronic’. En op die HRM-systemen was het nodige af te dingen. In Nederland werd destijds vaker gesproken over personeelsinformatie-systemen (PIS). Een amusante afkorting maar wel treffend, want de nadruk lag sterk op de administratieve kant van HR-processen. Hierbij natuurlijk de kanttekening dat het concept van HRM in de jaren negentig ook nog in de kinderschoenen stond. Laat staan dat we al aan HCM, Human Capital Management toe waren.

De eHRM-systemen verschilden in minimaal drie opzichten van de traditionele HRM-systemen. Allereerst doordat ze niet langer gebruik maakten van een client server-architectuur, maar van een internet-architectuur. Ten tweede doordat ze voortbouwend op de internet-architectuur vaak gebruik maakten van een ‘single instance’. Dat betekent één databaseserver waarop de HR-applicatie voor alle landen en afdelingen draait. Ten derde ook doordat ze gebruik maakten van nieuwe concepten als Medewerker en Manager Self Service en informatieontsluiting via portalen.

De opkomst van eHRM is in Nederland wellicht trager gegaan dan we eind jaren negentig dachten. Echter, we mogen ook stellen dat er een enorme stap voorwaarts is gemaakt als je bekijkt hoe de meeste organisaties er halverwege de jaren negentig voorstonden. De kaartenbakken, invulformulieren en fysieke dossiers zaten nog in hun glorietijd. En veel digitale administratie vond plaats in maatwerkapplicaties. De bedrijven die doordacht met eHRM aan de slag zijn gegaan hebben enorme stappen voorwaarts gemaakt. Dit geld in het bijzonder voor bedrijven die niet in de valkuil zijn getrapt om standaardsystemen volledig aan te passen met maatwerk of zware configuratie, zonder bestaande processen onder de loep te nemen. Ook geldt het in sterkere mate voor bedrijven die het integraal hebben aangepakt en het niet beperkt hebben tot één of enkele deelprocessen. Kortom een koperen jubileum is het zeker en daar mogen eHRM-voorlopers trots op zijn.

Maar is het ook een koperen bruiloft? Houdt het huwelijk tussen eHRM en de HR-afdelingen stand? In de afgelopen 12,5 jaar hebben HR-afdelingen natuurlijk niet stil gezeten. Het vak is ontegenzeggelijk veranderd met ontwikkelingen zoals meer verantwoordelijkheden in de lijn, sterkere sturing op kengetallen, outsourcing van administratie of gehele HR-processen en een HR-afdeling die steeds meer als business partner is gaan acteren. Om nog maar te zwijgen van de opkomst van shared service centers en de impact van erecruitment en blended learning op HR-afdelingen. Het is mijn stellige overtuiging dat de veranderingen in het HR-vak en de opkomst van eHRM elkaar hebben versterkt, zo niet mogelijk gemaakt. Zonder eHRM zou het vak niet zo ver zijn doorontwikkeld. Anderzijds hebben zaken als competentiemanagement, talent management, benchmarking en cafetariamodellen een stuwende uitwerking gehad op de ontwikkeling van eHRM. De uitdaging voor de volgende 12,5 jaar is om het huwelijk nog inniger te maken en de swung er in te houden. Met de recente opkomst van web 2.0 en social media zijn hiervoor mooie ingredienten aanwezig. Op naar het zilveren huwelijk in 2023.

Dit artikel is geschreven op persoonlijke titel en vertegenwoordigt niet noodzakelijkerwijs het standpunt van Oracle.

 

Meer over

eHRM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    GouwIT neemt contract Centric over bij Rotterdam

    Data & AI

    Ai-versie van Siri slimmer en krachtiger

    Software & Development

    Nominaties: 10 ict-projecten die uitblinken in klantervaring

    Data & AI

    8 vragen over de Nederlandse AI-fabriek

    Data & AI

    Kort: Anthropic bang van zich zelf, verouderde facturatie werkt wanbetaling in de hand (en meer)

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs