Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Stormachtige groei Europese IT-markt

14 maart 1996 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
correspondent
correspondent

FRANKFURT – De Europese markt voor informatietechnologie en telecommunicatie heeft vorig jaar de sterkste groei sinds vijf jaar laten zien. In West- en Oost-Europa nam de marktomvang met 8,3 procent toe tot 304 miljard ecu (629 miljard gulden). Nederland behoort met 15 procent groei tot de toppers.

Aan hardware werd 8,8 procent meer uitgegeven. Dat is aardig wat meer dan in 1994, toen de groei op 5,4 procent uitkwam. De bestedingen aan software namen met 8,9 procent toe. Spectaculair was de groei bij de netwerkdiensten (15,7 procent). Het succes van Internet en elektronische post droeg hier sterk aan bij. De verwachting is dat dit marktsegment ook dit jaar tot de sterkste groeiers zal behoren. De Europese markt voor telecommunicatie-diensten die een omvang heeft van 132 miljard ecu (273 miljard gulden), groeide vorig jaar met 10,1 procent. Dit blijkt uit cijfers van het ‘European Information Technology Observatory’ (Eito).

Grote verschillen

Tussen de Europese landen waren de verschillen in groei groot. Nederland liep met een toename van 15 procent in het voorste gelid. Maar hierbij moet worden aangetekend dat de groei in Europese rekeneenheden (ecu’s) is gemeten. De waarde van deze fictieve munt daalde vorig jaar iets ten opzichte van de gulden, waardoor de groei een lichte vertekening toont. De gunstige cijfers voor Nederland zijn ook te verklaren uit de investeringen van nieuwe telecommunicatie-ondernemingen zoals Libertel en de groei van het telefoonverkeer. Voor dit jaar wordt voor Nederland een algemene marktgroei verwacht van 8,5 procent. Daarmee zou ons land zich opnieuw in de top vijf van snelste groeiers nestelen en alleen worden voorafgegaan door Spanje, Zwitserland, Oostenrijk en Griekenland.
In Europa (inclusief Oost-Europa) werd vorig jaar 141 miljard ecu (292 miljard gulden) aan IT-produkten en -diensten uitgegeven. Telecommunicatie slokte zo’n 162 miljard ecu (337 miljard gulden) op.

Goede tweede

Al met al betekent dit dat Europa zo’n 32 procent van de wereldmarkt uitmaakt. De Verenigde Staten vormen met 34,2 procent nog altijd de grootste markt ter wereld. Japan neemt 14,3 procent voor zijn rekening, de vier tijgers (Hongkong, Zuid-Korea, Taiwan en Singapore) 4,4 procent. De rest van de wereld is goed voor 15,1 procent.
Het Eito kan geen duidelijk verband vinden tussen de economische groei en de kracht van de IT-markt. De opkomst van client/server-technologie en de ontwikkeling van de consumentenmarkt spelen een grotere rol. In Duitsland groeide de economie maar mondjesmaat, terwijl de IT-markt zich daar sterk uitbreidde. Hetzelfde geldt voor Zweden. Voor de Duitse IT-markt wordt dit jaar een groei van 7,4 procent voorzien, terwijl de economie stagneert. Corr.

Vier branches boeken groei

Vier Nederlandse technologiebranches rapporteren over 1995 een groei in de orderontvangst van 8,5 procent. De branches Industriële elektronica, Industriële automatisering, Laboratorium-technologie en Medische technologie realiseerden in het afgelopen jaar een gezamenlijke omzet van bijna 8,8 miljard gulden, 8,4 procent meer dan in 1994.
De koepelorganisatie Federatie Het Instrument maakte deze cijfers bekend. In een toelichting wijst de Federatie erop dat er onderlinge verschillen in groeitempo bestaan tussen de vier branches. Industriële elektronica en Industriële automatisering kenden in 1995 een ordergroei van respectievelijk 10,9 en 9,1 procent. Dat is duidelijk meer dan de groei in de branches Laboratorium-technologie (5,7 procent) en Medische technologie (3,5 procent). Voorts signaleert Het Instrument de trend dat de omzet uit dienstverlening (service en engineering) sneller groeit dan die uit hardware-produktenverkoop. De federatie verwacht voor 1996 een gestage groei, zij het niet eenduidig en op een niet al te hoog niveau.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Van edge naar enterprise: hoe Nederland toekomst van ai vormgeeft

    Innovatie & Transformatie

    Lummelaars veranderen de wereld

    Netwerk, hub, organisaties
    ActueelData & AI

    Ook Amsterdam krijgt eigen ai-hub

    ActueelCarrière

    Grens tussen cio en cto vervaagt

    OpinieData & AI

    Process intelligence: gamechanger voor supply chain-optimalisatie

    Trein, spoor
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nokia moderniseert GSM-R-netwerk Prorail

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs