Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Strijd over export encryptie geprolongeerd

31 juli 1997 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Jasper Bakker
Jasper Bakker

De strijd in het Amerikaanse congres over de exportlimieten op encryptiesoftware zet zich voort. Vorige week hield de commissie Internationale Relaties een bijeenkomst over een wetsontwerp dat de huidige exportrestricties behoorlijk versoepelt.

Volgens deze wet, die al is goedgekeurd door de gerechtelijke commissie, mogen Amerikaanse bedrijven krachtige encryptieprogramma’s exporteren. Dergelijke software codeert informatie met ingewikkelde wiskundige algoritmes zodat het onleesbaar is zonder een wachtwoord, of softwaresleutel.
De commissie Internationale Relaties heeft zich 22 juli over het wetsontwerp, de Security and Freedom through Encryption Act, gebogen. De wet is ingediend door de Republikeinse politicus Bob Goodlatte uit Virginia, die hiermee beveiliging van topniveau voor particulieren en bedrijven beschikbaar wil maken.

Spionnen

Encryptie was namelijk ooit het terrein van spionnen en hoge legerleiders. Tegenwoordig wordt het steeds meer gebruikt als een middel om wereldwijde communicatie en elektronische commercie te beveiligen tegen onbevoegden en kwaadwillenden.
Doordat de rekenkracht en snelheid van computers alsmaar toeneemt, is het noodzakelijk dat krachtige encryptie vrij te gebruiken is. Tot enkele maanden terug verbood de Amerikaanse overheid de uitvoer van software met moeilijk te kraken beveiligingsalgoritmes. Sinds begin dit jaar is er een uitzondering gemaakt voor software die gebruikt wordt door banken en andere financiële instituten.
Andere organisaties die software met beveiligingssleutels van meer dan 24 bits produceren en gebruiken, mogen die niet uitvoeren. Encryptie valt namelijk onder de Amerikaanse wapen- en munitiewet; encryptie wordt gezien als ‘munitie’ voor bijvoorbeeld criminelen en terroristen bij het plannen van acties.

Achterdeur

Ook de regering Clinton is een voorstander van scherpe en strikte controle op de export van sterke encryptie. Tenzij diezelfde overheid een speciale sleutel krijgt waarmee de beveiliging te deactiveren is. Deze achterdeur zou alleen gebruikt mogen worden in geval van een sterke verdenking van illegale activiteiten.
Veel wetgevers zijn echter tegen de beperkingen, omdat deze het bedrijfsleven hinderen en benadelen ten opzichte van de internationale concurrentie. Die heeft immers niets te maken met de Amerikaanse encryptielimieten en kan daardoor marktaandeel veroveren.

Onvermijdelijk

De wet van Goodlatte heeft nu al meer dan 190 medestanders, waaronder het merendeel van de commissie voor Internationale Relaties. De voorzitter van de raad, de New Yorkse Republikein Benjamin Gilman, is echter fel gekant tegen dit wetsontwerp.
Toch lijkt encryptieversoepeling onvermijdelijk; als teken aan de wand zweven er op dit moment zeker drie andere wetsvoorstellen voor vrije encryptie-export door de Amerikaanse politieke burelen. Deze alternatieven variëren van beperkte versoepeling met overheidsinvloed tot een algehele amnestie voor encryptie. JB

Meer over

Encryptie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    AP gaat ict-leveranciers preventief controleren

    Security & Awareness

    Cyberbeleid gaat veel verder dan techniek

    Security & Awareness

    Cyberbeveiligingswet door Tweede Kamer

    Parkinson studie
    Zorg

    Parkinson-database vraagt om strakke regie op security

    Data & AI

    Benelux-consortium brengt soeverein ai-platform

    Cloud & Infrastructuur

    Energie‑intensieve industrie gevaarlijk afhankelijk van Amerikaanse clouds

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs