Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Minister schermt met noodwet Jaar 2000

12 november 1998 - 23:005 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
Rik Sanders
Rik Sanders

Minister Van Boxtel studeert op noodmaatregelen om vitale maatschappelijke processen bij de millennium-overgang veilig te stellen. De Nederlandse Staat zou bijvoorbeeld de bevoegdheid moeten hebben om beslag te leggen op banktegoeden wanneer het overmaken van uitkeringen in gevaar komt. De bankwereld ziet niets in zo’n drastische aanpak.

Van Boxtel, coördinerend minister voor overheidsinformatisering en belast met de millenniumproblematiek, zegt tegenover Computable – zie voor een uitgebreid interview pagina 49 – dat de aandacht niet langer alleen uitgaat naar de reparatie van millenniumproblemen, maar ook en vooral naar middelen om de voortgang van maatschappelijke processen te waarborgen. Als voorbeeld noemt hij uitkeringen van sociale diensten. Bij bijna de helft van de gemeenten is het zo goed als uitgesloten dat in januari 2000 de uitkeringen normaal kunnen worden verstrekt. In het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten noemt J. van der Doef, voorzitter van het Kenniscentrum Gemeentelijke Sociale Diensten 2000, dat ‘verontrustend en verbijsterend’.

Beslaglegging

Minister Van Boxtel wijst erop dat veel gemeenten hun verantwoordelijkheid niet nemen. Maar er kan zich ook een situatie voordoen, waarin zij wel klaar zijn, maar banken niet. Hij overweegt een soort garantie te verlangen. Van Boxtel: "Wanneer het een bank ontbreekt aan betalingscapaciteit, dan kun je eraan denken dat de Staat beslag moet kunnen leggen op financiële middelen bij zo’n andere instantie om toch de continuïteit van het betalingsverkeer veilig te stellen."
Volgens J.S. Schoemaker, adjunct-directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB), lijkt de gedachte om via noodwetgeving beslag te leggen op het eerste oog zeker niet effectief. "Het probleem is dan immers al ontstaan", zegt hij in een reactie. Ook vindt hij dat een overheidsingreep niet bevorderlijk is voor het vertrouwen in het bankwezen. Verder merkt hij op dat als een bank niet terstond betalingen kan verrichten, dit niet betekent dat zij insolvabel is geworden. "De bank zal dan ook proberen het probleem zo snel mogelijk te verhelpen, bijvoorbeeld door inschakeling van collega-banken."
Schoemaker verwacht dat de banken het probleem intern op orde zullen hebben. Maar, geeft hij aan, er kunnen "geen garanties worden gegeven, omdat ook de banken bij hun bedrijfsuitoefening afhankelijk zijn van een ongestoorde dienstverlening door derden, zoals energie- en telecomtoeleveranciers."

Garantieverklaring

Ook telecommunicatie beschouwt minister Van Boxtel van cruciale betekenis. Hij wil daarom ook van KPN harde garanties. Hoewel de minister weet dat KPN er hard aan trekt, moet er wel een basis worden gecreëerd, "waarop uiteindelijk de Staat tegen KPN kan zeggen: toont u eens aan hoe het bij u zit. Want anders moet ik voorzieningen gaan treffen."
"Garanties kunnen we echter niet geven. Nu niet en over drie dagen niet", stelt een zegsman van KPN. Net als de NVB gebruikt KPN het argument dat het ook afhankelijk is van hoe ver anderen zijn met hun millennium-reparaties. Volgens de zegsman is KPN begin 1999 klaar met het millenniumbestendig maken van de eigen dienstverlening. Het repareren van producten bij klanten moet in de loop van volgend jaar gebeuren.
Het Millennium Platform verwacht dat pas tegen medio 1999 voldoende inzicht bestaat in het functioneren van vitale sectoren tijdens de eeuwwende. Blijken bepaalde sectoren niet gereed, dan zijn noodmaatregelen nodig. Het geven van harde garanties is echter op geen enkel moment te geven. Daarvoor is het probleem te complex, aldus het platform.

Haken en ogen

De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nog geen contact gehad met de minister. Voor juristen van DNB bleek het onmogelijk om op korte termijn aan te geven of een beslaglegging wettelijk gezien mogelijk is. "Het is een moeilijke zaak waar veel haken en ogen aanzitten", vertelt persvoorlichter B. Groothof. "De vraag is of er wettelijke gronden te vinden zijn om over te gaan op beslaglegging. Er bestaat hierover ook geen jurisprudentie." Groothof beschouwt de uitspraken van Van Boxtel als een boodschap aan de banken dat ze nog eens extra goed moeten opletten. "Dat signaal hebben wij echter al geruime tijd geleden afgegeven. Onze indruk is dat de banken, ook de grootbanken, heel redelijk op schema liggen."
Een woordvoerder van de ING Groep zegt desgevraagd dat de bank geen individuele uitspraken doet over dit soort zaken en verwijst naar het standpunt van de NVB. Hij vraagt zich af of minister Van Boxtel wel kennis heeft genomen van de millenniumkoers van De Nederlandsche Bank. "DNB’s wil is wet: dat is een grote traditie in dit land."

Hype

In het interview geeft Van Boxtel aan de teugels strakker aan te trekken. Van zijn collega’s verlangt hij voortaan een maandelijkse rapportage. Verder bereidt hij een publiekscampagne voor, die volgend voorjaar van start moet gaan. "We moeten dat goed reguleren en voorkomen dat na een Postbus 51-spotje duizenden mensen met hun magnetron naar de winkel rennen." De minister wil communicatiedeskundigen inschakelen en zo ‘een onbeheersbare hype’ vermijden.
Het Millennium Platform vindt dat de overheid van vitale sectoren zekerheid moet krijgen dat zij het publiek tijdig voorlichten over de status van hun millenniumprojecten. Zo kunnen onnodige zorgen worden weggenomen.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Graduate Ventures investeert in quantum-startup FrostByte

    Zorg

    Biomimicry + ai = elektronische hondenneus

    Innovatie & Transformatie

    Delftse QuantWare bouwt grootste quantumprocessor-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ‘Ai-ontslagen’ betekenen zelden hoger rendement, ai moet maak­in­du­strie verslimmen (en meer)

    Software & Development

    SaaS‑po­ca­lyp­se: wie overleeft de ai-golf?

    Data & AI

    UWV stopt met Le Chat, start proef met Copilot

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs