Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

IBM’s server-strategie

20 april 2000 - 22:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Martin Healey
Martin Healey

Voordat Gerstner er was, heeft IBM een aantal kapitale fouten gemaakt. IBM was vroeger lang niet zo flexibel als tegenwoordig. Het mainframe maakte de dienst uit en karaktergeoriënteerde terminals vormden het belangrijkste medium voor interactie met de computer. Netwerken waren bij IBM in goede handen, maar de aandacht ging daarbij vooral uit naar het koppelen van een klein aantal grote systemen op basis van een robuuste, transactiegerichte technologie, SNA. Ook op het gebied van local area networks was IBM met Token Ring een van de voorlopers. Het probleem was dat al deze respectabele technologieën onvoldoende waren afgestemd op de eisen die grafische gebruikersinterfaces aan de infrastructuur stelden.

Het was ook IBM dat met zijn PC de opkomst van desktop-computing in de zakelijke markt versnelde. Helaas slaagde IBM er niet in de PC tot een commercieel succes te maken, zoals we inmiddels weten. De oorzaak van het probleem was de starheid van het oude IBM. Niemand voorzag de noodzakelijke strategieverandering. Bovendien was het mainframe heilig; omdat de PC verwerkingstaken van het mainframe dreigde over te nemen, werd hij als een bedreiging gezien. Hierdoor was IBM niet bereid of niet in staat op de verandering te anticiperen. Ze kozen voor emulatie van 3270-terminals, die met coax-kabels werden aangesloten op een controller en daarmee niet direct aan de host gekoppeld konden worden. In één beweging maakte IBM daarmee een einde aan de mogelijkheid om het toen nog embryonale client/server-concept ook in een mainframe-omgeving toe te passen. Een enorme vergissing. Als IBM meer rekening met client/server hadden gehouden was het bedrijf wellicht een deel van de mainframe-omzet kwijtgeraakt, maar zouden door de toename van het aantal applicaties veel hogere eisen aan de server-functies worden gesteld. Het vermoedelijke resultaat: een netto toename van de behoefte aan host-capaciteit.
Toen de PC-netwerken zich verder ontwikkelden, probeerde IBM ook hiervan te profiteren, maar de Token Ring-technologie was te duur in vergelijking met Ethernet. Daarbij was het idee om op elke PC SNA te installeren ronduit bespottelijk. Pas veel later ondersteunde IBM Ethernet en TCP/IP, evenals remote procedure calls – met name de Cics-client. Hierdoor werd het mainframe waarschijnlijk het gemakkelijkste en beste vehikel voor grootschalige client/server-toepassingen, maar het was al laat. De markt was overgestapt op Netware en Unix, tegenwoordig opgevolgd door NT en Linux. OS/390 en OS/400 waren uitstekende servers, maar tegenwoordig zijn er veel meer opties.
De laatste jaren heeft IBM de client/server-architectuur omarmd. De host-systemen heten tegenwoordig ‘servers’. Ze zijn niet anders dan vroeger toen ze nog mainframes heetten, afgezien van de normale en verwachte technologische ontwikkelingen. Een mainframe OS/390-server ondersteunt nog steeds batchverwerking en bestaande 3270-applicaties. Hetzelfde geldt voor AS/400-servers. De nieuwe flexibiliteit stelde IBM echter in staat om een aantal nieuwe producten op de markt te brengen, zoals Unix in de vorm van AIX op RS/6000-hardware. Dat was overigens in de tweede ronde, de eerste Unix-versie van IBM was vreselijk.
IBM sprong ook op de Intel-trein met de hooggepositioneerde PC ‘Netfinity’-servers. OS/2 was het eigen besturingssysteem, maar nu kiest IBM voor de Microsoft look-a-likes NT en SCO Unix, waarbij wordt toegegeven dat de Netfinity-machines ook Linux zouden kunnen draaien.
Al deze systemen hebben nog steeds een verticale basis. De server-functies van OS/400, NT, Linux, AIX en OS/390 lijken sterk op elkaar, maar doordat ze zijn voortgekomen uit verschillende ontwikkeltrajecten werden ze in de markt gezet als verschillende producten. Tot op zekere hoogte is dit een juiste aanpak, vanwege de continuïteit met andere functies als batchverwerking, schaalbaarheid, uptime en dergelijke, en natuurlijk legacy-applicaties. De overeenkomsten zijn inmiddels nog sterker geworden door het bundelen van e-commerce-functies op alle platformen, waaronder Lotus Domino en Websphere.
De eerste stap om servers te rationaliseren was het samenbrengen van de productie van AS/400- en RS/600-systemen in Rochester; de printplatenfabriek aldaar is overigens net verkocht. Deze zet maakt het mogelijk een groot aantal gemeenschappelijke componenten te gebruiken. Ondanks de nodige speculatie is er geen sprake van convergentie tussen OS/400 en AIX.
Het netto effect van deze verschuiving op marketinggebied door IBM, nu de ‘server company’, is waarschijnlijk positief. IBM richt zich meer op diensten en totale systemen en minder op individuele producten. In essentie kan IBM leveren waar de klant iets over wil horen.
De nadelen moeten nog worden onderzocht. Feit is dat bestaande en vertrouwde klanten mogelijk minder focus in de dienstverlening zullen ontdekken. Een AS/400-klant wil dat IBM vierkant achter de AS/400 staat, en niet achter zomaar een of andere server.

Meer over

Mainframes

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenter-bedrijf Goodman eist MW-aansluiting van TenneT

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp bundelt Europese it-activiteiten in divisie Sharp DX

    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters: regionale slagkracht met Europese reikwijdte

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Record bij AMS-IX, digitale zorg loopt vast (en meer) 

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Europese Commissie besteedt soevereine cloud aan

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs