Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Open source lijkt olievlek

06 november 2003 - 23:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Martin Healey
Martin Healey

Terwijl SCO nog steeds aan het bekvechten is met IBM, Linux en andere, zijn er op diverse open source-fronten interessante ontwikkelingen te zien. Zoals te verwachten, richten de meeste ontwikkelingen op oss-gebied (open source-software) zich op strijd met Microsoft. Met name SCO, maar ook Sun, moeten hun lange termijn-strategie goed in de gaten houden.

De escalerende kosten bij kantoorsystemen, die uiteindelijk maar weinig geld opbrengen, zorgen ervoor dat er veel onderzoek wordt gedaan naar alternatieven die niet alleen beter, maar ook veel goedkoper zijn. Waarschijnlijk zijn overheidsinstellingen daarvan de belangrijkste motor, omdat daar kostenbesparing niet alleen effect heeft op de centrale overheid, maar ook op alle onderliggende lokale overheden. Daar is dus veel geld mee gemoeid. Duitsland, Brazilië en Groot-Brittannië kunnen gerekend worden tot de voortrekkers en de rest zit ook niet stil.
Helaas is er een groot gemis. Nergens zijn gedetailleerde rapporten openbaar over de bereikte resultaten. Natuurlijk zijn Linux en een combinatie van Open Office in aanschaf aanmerkelijk goedkoper, maar bieden ze voldoende functionaliteit? En hoe zit het met de kosten van implementatie en het opleiden van medewerkers? Tco ofwel de totale eigendomskosten zijn moeilijk vast te leggen en te doorgronden. Daarnaast is het interessant om te kijken hoe de medewerkers met open systemen omgaan, zeker als we weten dat het merendeel in z’n vrije tijd, thuis dus, werkt met Windows. Dit soort onderzoeksgegevens zijn voor de industrie van groot belang en hopelijk komen ze ooit vrij beschikbaar.
Een andere interessante ontwikkeling is de groei van oss-serverproducten. Web- en mailservers zijn inmiddels gemeengoed. Centrale oss-bedrijfsservers worden inmiddels ook ondersteund door systeemleveranciers en software-ontwikkelaars. Het relationele databasbeheersysteem Mysql wordt niet alleen door Microsoft gevreesd, maar ook door Oracle!
Web-applicatieservers is een andere hoek waar oss middleware-producten een rol spelen. BEA, IBM, Oracle en Microsoft domineren deze sector nu. Nieuwkomer Jboss ziet echter de aandacht snel groeien, vooral als oplossing in afdelingssystemen. En wat te denken van Open Groupware, een belangrijke concurrent van Microsoft Exchange. Deze krijgt ook steeds meer aandacht, te meer omdat de volgende versie van Exchange een kloon van Lotus Notes lijkt en dus sterk afwijkt van eerder versies.
Van heel andere orde is de aandacht voor oss in Azië. De overheden van bijvoorbeeld Japan, China en Zuid-Korea steunen ontwikkelaars van een alternatief voor Windows Naar eigen zeggen bang zijn ze bang dat dominantie door Microsoft de nationale veiligheid in gevaar brengt. Ikzelf denk dat het meer een commerciële bedreiging is. Het gesteunde ontwikkelconsortium werkt aan een alternatief voor Windows voor de interne markten. Zo kunnen enorme kosten op licentierechten worden bespaard. Als dit systeem succes heeft, wie garandeert dan dat andere landen het ook niet willen? India wordt nu al genoemd als potentiële klant. Europa ligt dan ook om de hoek. Voordat dit gebeurt moeten we het succes eerst nog maar zien, want veel eerdere ontwikkelingen in het Verre Oosten liepen op niets uit. Toch moeten we het in de gaten houden, want de ontwikkelaars kunnen een aantal elementen uit de oss toepassen.
Tot slot liggen er voor oss goede mogelijkheden op het gebied van draagbare apparaten. Die vragen om goedkope, efficiënte, niet veel ruimte innemende, ingebedde software. De programmatuur moet ook goed overweg kunnen met kleine beeldschermen en beperkte toetsenbordjes. Dit klinkt niet als dé plek voor Microsoft-software. Op dit moment worden deze markten nog wel gedomineerd door Microsoft, Palm en Symbian, maar voor hoelang nog?. Er zijn al ingebedde toepassingen van Linux in op rom’s (read only memory)-gebaseerde apparaten als procescontrollers en speciale terminals. Daarnaast is er vanuit de telecomhoek interesse voor toepassing van oss in mobiele telefoons.
Veranderingen komen langzaam, maar een olievlek is moeilijk in te dammen!< BR>
 
Martin Healey, pionier ontwikkeling van op Intel gebaseerde computers en c/s-architectuur. Directeur van een aantal it-bedrijven en professor aan de Universiteit van Wales.

Meer over

LinuxOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: TCS komt met variabele soevereine cloud, onderzoek PwC naar de data-economie (en meer)  

    Software & Development

    Hoe betrouwbaar is onze software?

    Overheid

    Amerikaanse overname Solvinity ketst af; DigiD gered

    Cloud & Infrastructuur

    Wingtech opent frontale juridische aanval op Nexperia

    Cloud & Infrastructuur

    Huawei beweert zonder ASML top van chipindustrie te bereiken

    Security & Awareness

    5 adviezen voor be­drijfs­con­ti­nu­ï­teit bij brand

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs