Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Piraterij kost software-industrie 9,5 miljard euro

08 maart 2005 - 13:164 minuten leestijdActueelGovernance & PrivacyBSA
Redactie Channelweb
Redactie Channelweb

De Business Software Alliance (BSA) heeft in 2004 uiteenlopende acties ondernomen tegen illegaal gebruik van bedrijfssoftware in de EMEA-regio.

Eén van de belangrijkste ontwikkelingen in 2004 was, dat overtredingen op het vlak van softwarepiraterij bedrijven bijna vier miljoen euro aan boetes kostten. Dit is een toename van tien procent ten opzichte van een jaar eerder.

De grootste overtreders zijn MKB-bedrijven in de creatieve sector en hitech- en dienstverlenende bedrijven. Al deze organisaties hebben professionele software nodig om te kunnen functioneren. Terwijl sommige bedrijven het beheer van hun software niet op orde hadden, bleken andere organisaties bij audits niet de juiste stappen te hebben genomen om software te legaliseren. De schadevergoedingen voor de diverse overtredingen en het niet voldoen aan de wettelijke verplichting varieerden van 10.000 euro tot bijna 300.000 euro. Dit laatste bedrag werd door de rechter opgelegd aan een architectenbureau dat veel software illegaal gebruikte.

Beth Scott, vice-president EMEA van de BSA: ‘Optreden tegen illegaal softwaregebruik is nodig om bedrijven te ontmoedigen. Met een piraterijpercentage van 41 procent en een verlies van zo’n 9,5 miljard euro voor de software-industrie is het duidelijk dat de bescherming van het intellectuele eigendom een serieuze zaak is voor de softwarebranche. Bedrijven die tekortschieten bij het naleven van de wettelijke verplichtingen voor softwaregebruik, worden achterhaald.’

Waar nodig ziet de BSA toe op de naleving van de rechten van haar leden met gerichte activiteiten voor het handhaven van auteursrechten. In 2004 werden 1.372 invallen bij verdachte bedrijven goedgekeurd door de rechter. Verder ondernam de BSA 1.203 keer juridische actie tegen organisaties die niet voldeden aan de wetgeving voor auteursrechten. Een aantal van deze zaken loopt nog en zal waarschijnlijk leiden tot hoge kosten voor de betreffende bedrijven.

De BSA investeert jaarlijks aanzienlijk in voorlichtingscampagnes aan bedrijven. In 2004 werden gezamenlijke campagnes met overheden, voorlichtingsinstanties en brancheorganisaties georganiseerd, die de waarde van software en het belang van goed softwarebeheer door het bedrijfsleven benadrukten. De gratis softwarebeheertools op de websites van de BSA waren in 2004 zeer populair en trokken meer dan 1,4 miljoen bezoekers. Andere online hulpmiddelen, zoals de ’Handleiding Softwarebeheer’, ’Bedrijfspolitiek Licentiebeleid’ en de zoekmachine voor Asset Management-leveranciers, werden door duizenden bedrijven gebruikt. Deze tools dragen bij aan het effectief beheer van de kosten voor softwaregebruik en het voldoen aan wet- en regelgeving.

In Nederland bezocht de BSA in 2004 onder meer door het gehele land bedrijvenparken om bedrijven te wijzen op hun verantwoordelijkheden op het gebied van softwarelicenties. Deze voorlichtingscampagne, getiteld www.softwarecheck.nl, bood bedrijven de helpende hand om erachter te komen of zij hun licenties op orde hebben en hoe ze accuraat softwaremanagement kunnen bereiken en behouden.

Scott: ‘Veel bedrijven erkennen de waarde van software als cruciaal bedrijfsmiddel en beheren dit naar behoren. Daarom is het teleurstellend dat flink wat organisaties in de creatieve, IT- en dienstverlenende sectoren dit niet doen. Ironisch genoeg zijn deze bedrijven zelf ook afhankelijk van hun creativiteit en van de bescherming van hun intellectueel eigendom om innovatief en succesvol te kunnen zijn.’

De BSA is ervan overtuigd dat de inspanningen op het gebied van de voorlichting aan bedrijven nog beter ondersteund kunnen worden door overheden. Daarom roept de organisatie voor 2005 op tot verbeterde wetgeving op het vlak van de handhaving van auteursrechten. Regeringen in de Europese Unie moeten dit doen op basis van de EU Enforcement Directive die in april 2004 is aangenomen. Daarmee geven ze een duidelijk signaal af aan het bedrijfsleven en aan de maatschappij dat softwarepiraterij een serieus probleem is.

Scott zegt tot slot: ‘Harde aanpak van illegaal softwaregebruik in combinatie met voorlichtingscampagnes en verbeterde wetgeving biedt de landen in de EMEA-regio de mogelijkheid de potentiële voordelen van een afname van softwarepiraterij te benutten: meer dan 250.000 nieuwe banen en extra belastinginkomsten tot 18 miljard euro.’

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    AP gaat ict-leveranciers preventief controleren

    Security & Awareness

    Cyberbeleid gaat veel verder dan techniek

    Security & Awareness

    Cyberbeveiligingswet door Tweede Kamer

    Parkinson studie
    Zorg

    Parkinson-database vraagt om strakke regie op security

    Data & AI

    Benelux-consortium brengt soeverein ai-platform

    Cloud & Infrastructuur

    Energie‑intensieve industrie gevaarlijk afhankelijk van Amerikaanse clouds

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs