Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Novell zet route naar OES uiteen

26 mei 2005 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Ron Onrust
Ron Onrust

Vorige week is in Ede voor de vijfde keer het Novellcongres.nl gehouden. Een dag lang werden bezoekers geïnformeerd over alle aspecten van Novell-software. Opvallend is dat het niet meer alleen gaat over NetWare, het traditionele vlaggenschip van Novell.

De in totaal zestien presentaties vormen een afspiegeling van het productaanbod. Daarbij ging het ook over NetWare, dat in de huidige incarnatie met ‘duo-kernel’ Linux als OES (Open Enterprise Server) door het leven gaat, maar daarnaast speelden GroupWise, ZENworks en ‘identity management’ een belangrijke rol.

Niet veel meer

Uit de presentatie over OES blijkt dat het serverbesturingssysteem niet veel meer voorstelt dan wat voorheen NetWare 6.5 met Service Pack 3 was, maar dan uitgebreid met enige extra services en met Linux als onderliggende kernel naast die van NetWare. “Beheerders merken helemaal niet meer dat ze niet op NetWare maar op Linux werken, laat staan de gebruikers”, aldus presentator Sander van Vugt.
Als OES functioneel niet veel verschilt van het vroegere NetWare 6.5, waarom zou je dan opwaarderen? Van Vugt: “Er zijn wel enkele extra’s en verbeteringen in OES te vinden. Een paar hulpprogramma’s die van oudsher uit Linux komen, zijn geschikt gemaakt voor NetWare. Daarnaast zijn applicaties als iManager, Virtual Office en iPrint verbeterd, en is een programma toegevoegd, QuickFinder Server, dat aan de hand van sleutelwoorden bestanden kan zoeken.”
Zijn dat echter voldoende redenen om op te waarderen? Zo nee, welke rol speelt OES dan? “Het aantal bedrijven dat vanwege die verbeteringen gaat opwaarderen zal niet zo groot zijn”, zegt Van Vugt; “Misschien grote gebruikers van Virtual Office, maar ik denk dat OES een grotere rol speelt in de overgang naar en de introductie van Linux binnen het bedrijf.”

Geen 64-bit

De komst van Linux als kernel naast NetWare in OES geeft bedrijven niet alleen keuzevrijheid. Een Linux-server is ook beter inzetbaar als applicatieserver. Daardoor concurreert OES-Linux veel meer dan NetWare met Windows Server. Wat betekent dit alles voor de NetWare-kernel? Is die ten dode opgeschreven? “Ik denk het niet.” Aan het woord is Van Vugts medepresentator Erno de Korte: “NetWare zal nog lang blijven bestaan. Denk alleen al aan al die geïnstalleerde servers.”
Van Vugt heeft een vraag die verder onbeantwoord blijft – ook de aanwezige Novell-medewerkers kunnen geen helderheid bieden. “Komt er een 64-bit versie van NetWare?” Naar het antwoord kunnen we raden, maar het ligt wel erg voor de hand dat Novell, met Linux als ‘duo-kernel’ van OES, dat 64-bit prima aankan, geen inspanning meer zal stoppen in NetWare.
Dan kan het hard gaan, want zowel Intel als AMD hebben aangekondigd dat binnen afzienbare tijd er bijna geen 32-bit processoren in servers meer zullen worden verkocht. Daarmee luidt de klok voor NetWare. Vanuit Novell en de NetWare-gebruikers gezien is dat geen ramp, OES biedt immers een uitweg. Beheerders moeten dan wel binnenkort gaan experimenteren met de Linux-variant van OES. Overigens draait 32-bit software, inclusief besturingssystemen, gewoon op 64-bit chips, maar dan zonder de voordelen van 64-bit te kunnen gebruiken.

Alvast testen

Toch is beginnen met het testen van OES verstandig, beamen twee ict-medewerkers die het Novellcongres.nl bezoeken. Michel Huiskes en Patrick Van Belle werken bij Adhesie GGZ Midden Overijssel, alwaar zij een serverpark met verschillende machines beheren, waaronder veel NetWare-servers. “We hebben inmiddels een OES-testserver”, zegt coördinator Huiskes. “Nog wel met NetWare als kernel, maar we hebben ook plannen voor een OES-Linux-server.”
Daarvoor hebben zij de intranetserver op het oog, die nu nog draait op NetWare 6.5 SP3. “Daar draait nu Apache op en hij fungeert als een soort portaal voor applicaties”, zegt Van Belle. “Vervolgens kan de externe webserver ook volgen, want die draait nu nog onder Red Hat. OES geeft ons dan gelijk het voordeel van de eDirectory, zodat we ook daar onze tree tot onze beschikking hebben.” De mannen hebben nog meer testplannen. Huiskes: “We willen ook met behulp van VMware GSX een testserver inrichten waarop we onze complete productieomgeving kunnen nabootsen.” Zo lijkt OES een prima oplossing voor de toekomst te zijn.

Meer over

Networking

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    Kort: TU Delft wint onderwijsprijs, Nederland strea­ming­kam­pi­oen (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ciso’s investeren massaal in monitoring door groei botverkeer

    Innovatie & Transformatie

    China bezit krachtigste su­per­com­pu­ter ter wereld

    Cloud & Infrastructuur

    Waarom ‘in-country roaming’ relevant is voor iot-toepassingen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederland sluit zich aan bij Pax Silica

    Eurofiber
    Cloud & Infrastructuur

    Gluren achter de deuren van een digitale vesting

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs