Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Scoren met een speeltje

09 juni 2005 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Gijs Hillenius
Gijs Hillenius

Robots worden steeds zelfstandiger. De afstandbediening is al jaren verboden. Samenwerkende en vooral voorzichtige robots hebben de toekomst. Dat bleek afgelopen weekeinde in Delft, bij de zesde editie van de TNO robotcompetitie.

Aan de jaarlijkse wedstrijd deden dit jaar dertien teams mee. De competitie voor hobby-robotici begon als een interne TNO-wedstrijd. De laatste jaren dingen steeds meer teams mee afkomstig van onderwijsinstellingen (dit jaar de Hogeschool Rotterdam, met robot Beeegle), computerhobbyclubs zoals de HCC (met TNOrover), het Eindhovense Emse (met Emse) en andere bedrijven, zoals dit jaar Atos Origin (met de robot TAutonoom).
De hoofdprijs ging naar een van de meer ervaren robots, Herman. Herman, drie jaar oud, draaide dit jaar programma’s geschreven in Pbasic en C. De bouwers hadden daarnaast de bumper verbeterd, om te voorkomen dat het karretje zichzelf klem reed.

Eigen hachje

Voorzichtigheid is een van betere eigenschappen van robots. Dat stelt TNO-onderzoeker Thoni van Lieburg, een van de robottechnici van het team Colonybots. Zijn team (medewerkers bij TNO Defensie en Veiligheid) won dit jaar de creativiteitsprijs. De vijf Colonybots slaagden weliswaar niet voor alle vijf de missies. Volgens de jury echter vormen de vijf goedkope robotjes een doorbraak in technologie.
Nieuwe ontwikkelingen in robotica zullen onder meer leiden tot robots die kunnen overleven in een onbekende omgeving. “Een voorzichtige robot kan zijn eigen hachje redden”, vertelt Van Lieburg.
Veel robots zijn uiteraard heel goed in het uitvoeren van hun taak, zoals het vinden van een bal. Daar gaat bij de bouwers vaak de meeste aandacht naar uit. Valt er hardware uit, of zit het parcours onverwacht tegen, dan zijn de rapen gaar.
Redundantie was een van de argumenten voor de Colonybots. Het TNO-team besloot daarom ook de apparaten zo goedkoop mogelijk uit te voeren. Een enkele robot van de Colonybots kost ongeveer 75 euro. Al te gek veel softwareontwikkeling is ook uit den boze. Hij denkt dat veel andere teams te veel energie steken in het perfectioneren van software voor het herkennen van bijvoorbeeld een bal. “We gebruiken geen dure kleuren sensoren en houden onze algoritmen eenvoudig.”
De eenvoudige aanpak klinkt goed. Drie dagen voor de wedstrijd besloot de organisatie om de wedstrijd binnenhuis te houden. Veel robots moeten dan worden bijgesteld. Hun sensoren staan immers ingesteld op een wedstrijd op het parkeerterrein buiten; daar is het contrast scherp tussen zonlicht en schaduw.

Afgrond

Alle deelnemende robots moeten een uitweg vinden in een doolhof, in een simpel doolhof een schat ontdekken, een balspelletje winnen, een doelpunt scoren en met succes een bochtige rit maken langs een ‘afgrond’.
Een jaar geleden bakten de vijf Colonybots er nog maar weinig van. “Nu echter, wisten we een aantal missies te voltooien.” Dat kwam onder meer omdat de communicatie tussen de robots is verbeterd, vertelt Van Lieburg. De robots gebruiken een fm-zender ontvanger en infrarood. De wagentjes weten grofweg waar ze zijn ten opzichte van elkaar. “De een seint bijvoorbeeld naar de ander dat ie gerust wat verderop kan gaan zoeken.” Echt overleg is er nog niet. “Een multirobot-systeem, dat hopen we volgend jaar te laten zien.”

Meer over

Robotica

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Qaitbay

    Snel het juiste antwoord binnen je klantenservice
    Pijl naar rechts icoon

    MOBA

    MOBA: digitale transformatie met spare parts webshop op Shopware
    Pijl naar rechts icoon

    Trust Connect

    Laat jullie organisatie nooit gijzelen door cybercriminelen met de AbilityKey
    Pijl naar rechts icoon

    Keurslager

    Keurslager: Mobile-first loyalty voor een 80-jarig icoon
    Pijl naar rechts icoon

    DecisionGuard

    Zero Trust Execution for Autonomous Systems
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Zuidas-Russen (Nebius) sluiten deals van 46 miljard met Meta en Microsoft

    Carrière

    ASML ‘luistert’ niet: re­or­ga­ni­sa­tie gaat door

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet investeert 142 miljoen in versnelling Nederlandse 6G‑technologie

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Ziekenhuizen ruziën met Chipsoft, Acer presenteert jubileumlaptops (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Besi houdt Amerikaanse kopers voorlopig op afstand

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs