Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Dataverwerking

Rioolheffing? Overheid maakt databronnen inzichtelijk

09 juni 2023 - 08:18ActueelData & AIBelastingdienstMinisterie van BZKMinisterie van Justitie en VeiligheidSVBUWVVNG
Diederik Toet
Diederik Toet

De overheid gaat burgers beter uitleggen welke informatie ten grondslag ligt aan de besluiten die ze neemt, bijvoorbeeld voor een parkeervergunning of rioolheffing. Op de site Wiegebruiktmijngegevens.nl komen honderden besluiten te staan waarvan je kunt zien welke gegevens worden gebruikt. Het overzicht is onderdeel van het programma Regie op gegevens, van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK).

De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) was afgelopen februari de eerste organisatie die de grondslag van besluiten publiceerde op de website. Het ging om de rioolheffing en de afvalstoffenheffing. Inmiddels bestaat het overzicht uit dertig besluiten. Het is de bedoeling dat dit er in de loop van 2024 zeshonderd zijn. Onder de organisaties die nu al meedoen, zijn de Belastingdienst, Justis, SVB en UWV.

Wat en waarom?

Het overzicht toont bijvoorbeeld dat voor de afvalstoffenheffing persoons-, belasting-, kadastrale-, woz-, adres- en gebouw- en milieugegevens worden gebruikt, afkomstig van onder meer Burgerzaken, Gemeentebelasting, Vuilnisdienst en Kadaster. Per bron staat ook vermeld waarom de gegevens worden gebruikt en wat de wettelijke grondslag is.

Het BZK-programma Regie op gegevens is bedoeld om transparantie te bieden bij de digitalisering van overheidsdiensten. Hierover is de laatste jaren veel te doen, bijvoorbeeld door de Toeslagenaffaire en de inzet van algoritmes bij besluitvorming binnen de overheid. Onder meer de Algemene Rekenkamer en de Autoriteit Persoonsgegevens pleiten al langere tijd voor meer openheid over de grondslag van overheidsbesluiten.

Meer over

BasisregistratiesPrivacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Meer lezen

    Handen, samenwerken, fusie
    ActueelOverheid

    Meer regie en samenwerking bij digitalisering overheid

    grens België - Nederland
    ActueelData & AI

    Ai in de Benelux: veel strategie, weinig uitvoering

    Jacob Spoelstra argwanend
    OpinieData & AI

    Spoelstra Spreekt: Veel te laat

    Europese Unie
    AchtergrondData & AI

    Wake-up call voor inkopers ai

    ActueelCarrière

    Kort: Brunel viert 50ste verjaardag, Wortell wint gunning veiligheidsregio (en meer)

    ActueelCarrière

    Kort: reorganisatie bij TomTom, investeringen in ai betaalt zich snel uit (en meer)

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs