Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

IBM zet Cobol om in Java via generatieve ai-tool

Cobol
22 augustus 2023 - 14:51ActueelData & AIIBM
Alfred Monterie
Alfred Monterie

IBM biedt nieuwe hoop aan bedrijven die niet meer voldoende Cobol-programmeurs hebben om hun bedrijfskritische applicaties op IBM Z-mainframes uit te voeren. Een van de oplossingen die Big Blue aanbiedt, is ai-vertaalsoftware voor Cobol.

Deze door generatieve ai aangedreven coderingsassistent, Watsonx code assistant for Z genaamd, kan Cobol-code vertalen naar Java-code. Deze laatste programmeertaal biedt de nodige voordelen boven Cobol zoals een grotere schaalbaarheid en meer compatibiliteit met moderne technologieën. Naast een versnelde vertaling claimt IBM ook een hogere productiviteit van ontwikkelaars.

Dat is hard nodig want de schaarse Cobol-programmeurs zien steeds meer werk op zich af komen. Velen van hen zijn dicht bij de pensioengerechtigde leeftijd, terwijl anderen overstappen op meer hedendaagse talen. Miljarden regels Cobol liggen te wachten op modernisering.

Automatische tests

IBM claimt dat Watsonx de modernisering van Cobol-applicaties kan versnellen, terwijl deze ai-assistent ook de kans op fouten en bugs zou verkleinen. Code assistant for Z is een nieuwe toevoeging aan de Watsonx Code Assistant productfamilie. Later dit jaar wordt ook een versie voor Red Hat Ansible Lightspeed uitgebracht.

IBM’s Watsonx.ai-codemodel heeft kennis van 115 codeertalen en heeft geleerd van 1,5 biljoen tokens. Met 20 miljard parameters ligt het op koers om een van de grootste generatieve ai-basismodellen voor code te worden, aldus IBM. Een verdere uitbreiding naar andere programmeertalen ligt in het verschiet.

IBM wil ai-tools bieden voor elke stap van het moderniseringstraject. De oplossing zal naar verwachting IBM’s Application Discovery and Delivery Intelligence (ADDI) inventarisatie- en analysetool omvatten. Na ADDI omvatten de belangrijkste stappen op dit traject het ‘refactoren’ van zakelijke diensten in Cobol, het transformeren van Cobol-code naar Java-code met een geoptimaliseerd ontwerp en het valideren van de resultaten, inclusief het gebruik van geautomatiseerde testmogelijkheden.

TechXchange,

Watsonx Code Assistant for Z maakt zijn debuut tijdens TechXchange, een evenement voor ontwikkelaars van 11 tot 13 september in Las Vegas. Oudere mainframes geven veel problemen. Door de complexiteit en onderlinge afhankelijkheid van applicaties zijn ze vaak moeilijk te begrijpen, aan te passen en te testen.

Sommige experts vrezen dat een migratie naar Java dit probleem nauwelijks kan oplossen. Ze bepleiten een meer omvattende strategie die het volledig opnieuw ontwerpen en moderniseren van mainframe-applicaties inhoudt.

Meer over

CobolJavaKunstmatige intelligentieMainframes

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Trek AI uit de experimenteerfase

    Een gids over AI als strategisch instrument en op welke manier je écht waarde toevoegt aan je organisatie.

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Eén reactie op “IBM zet Cobol om in Java via generatieve ai-tool”

    1. Willem Beekhuis schreef:
      13 oktober 2023 om 22:13

      De rekenkracht van Mainframes is schaalbaar en is onlangs geïnnoveerd met real-time AI en quantum-proof crypto functionaliteit.
      Helaas is COBOL momenteel niet erg populair voor programmeurs.
      Migratie naar Java is wel een mogelijkheid via AI.
      Programmeurs die nog bereid zijn om ook COBOL te leren hebben buitengewone kansen op de arbeidsmarkt met bovengemiddelde beloningen, afhankelijk van talent en soft skills.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    SureSync en Logius genomineerd voor Co...

    SureSync is dit jaar trots op drie nominaties bij de Computable Awards 2025. Eén van de meest opvallende nominaties is...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Ai en sdr: de nieuwe zintuigen voor een tijdloze werkelijkheid

    e-mail lost silent drop smishing
    Security & Awareness

    Kort: Online-zwendel explodeert, Microsoft silent drops lopen spuigaten uit (en meer)

    soevereiniteit
    Data & AI

    Europese soevereiniteitsambities botsen met realiteit

    firewall cybersecurity
    Security & Awareness

    Kort: Nieuwe cybersecurity voor Surf, ai-risico bij gemeenten, firewalls achterhaald (en meer)

    Data & AI

    Dit is de toekomst van privacy in ai-gedreven wereld

    de boot gemist. that ship has sailed, ai
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Nederland moet meer innoveren, ai vooral gebruikt om juniorbanen te snoeien (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs