Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kabinet steunt EU-plannen tot stimulering ai-bedrijven

geld euro cash
[Foto: Hanohiki/Shutterstock.com]
05 maart 2024 - 12:10ActueelData & AIEuropese CommissieMinisterie van BZK
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Nederland staat positief tegenover de plannen ter stimulering van het Europese bedrijfsleven op gebied van betrouwbare artificial intelligence (ai). Zo blijkt uit de ‘opmaat’ naar een definitief standpunt dat een interdepartementale werkgroep heeft opgesteld.

De Europese Commissie wil startups en industrieën die ai-modellen, -systemen en -toepassingen ontwikkelen, financieel bijstaan. De vrees bestaat dat zonder hulp de EU afhankelijk blijft van ai-modellen van buiten de Europese Unie. Dat brengt risico’s met zich mee, bijvoorbeeld wanneer deze modellen niet stroken met Europese normen en waarden. Terecht legt de Commissie de nadruk op investeringen voor de belangrijkste bouwstenen die er momenteel zijn voor ai: data, rekenkracht, algoritmen en talent.

Het kabinet erkent in een Kamerbrief het belang van het beschikbaar maken van hoogwaardige data voor de ontwikkeling van ai. Steun is er dan ook voor de ambitie om de ontwikkeling en implementatie van de gemeenschappelijke Europese dataruimten te versnellen. Het vindt het hierin belangrijk dat data aan de hand van de FAIR-principes (findable, interoperable, accessible & reusable) uit verschillende sectoren kunnen samenkomen. Interoperabiliteit tussen de verschillende gemeenschappelijke Europese dataruimten moet zijn geborgd. Aanvullend benadrukt het kabinet het belang om in te zetten op de synergie tussen het Europese (open) databeleid en de ontwikkeling van ai.

Binnen Europa wil Nederland zich sterk maken voor een veilige en privacy-beschermende infrastructuur voor het verzamelen, delen, verwerken en gebruiken van data. Daarin moeten de toegang en het gebruik van gegevens op een eerlijke, transparante en evenredige manier zijn ingericht.

Cofinanciering

Het Europese Fondsenprogramma Digital Europe (Digital) van waaruit de ai-projecten worden bekostigd, werkt voor deel met (nationale) cofinanciering. Het kabinet wil hiervoor vijfenzeventig miljoen euro uittrekken. Nederlandse partijen kunnen (50-75 procent) financiering ontvangen vanuit de Commissie. Het kabinet geeft voorrang aan dataruimten voor energie en de maakindustrie, de ontwikkeling van een Europees open-source -foundation-model en de ontwikkeling van Europese taalmodellen. Ook is er steun voor de plannen om speciale ai-processorchips binnen de EU te ontwikkelen.

Het kabinet vindt het ook een goed idee om een apart initiatief op te richten gericht op het bevorderen van de toepassing van verantwoorde generatieve ai in verschillende industriële toepassingsgebieden. Te denken valt aan klimaatverandering en ecologische duurzaamheid. 

Meer over

Artificial intelligenceStartups

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Ai-systemen overtreden massaal EU AI Act en AVG

    Security & Awareness

    DNB: cyberincidenten en ai bedreigen financiële stabiliteit

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: TCS komt met variabele soevereine cloud, onderzoek PwC naar de data-economie (en meer)  

    Security & Awareness

    Zeven be­lang­rijk­ste trends op Cybersec Europe 2026

    Data & AI

    Anthropic Mythos maakt weg vrij voor publieke release

    Overheid

    Kort: Opensource-sector trekt aan de EU-bel, recordjaar voor Lenovo (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs