Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nieuwe Europese richtlijnen voor platforms en privacy

privacy
31 oktober 2025 - 15:00ActueelGovernance & PrivacyEDPB
Bouko de Groot
Bouko de Groot
redactie@computable.nl

Nieuwe richtlijnen verduidelijken hoe grote online platforms tegelijk moeten voldoen aan de DMA en de AVG. De Europese Commissie en toezichthouders willen hiermee meer duidelijkheid bieden aan bedrijven en extra bescherming garanderen voor gebruikers.

De Europese privacytoezichthouders (EDPB) en de Europese Commissie hebben nieuwe richtlijnen gepubliceerd over de samenhang tussen de Digital Markets Act (DMA) en de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Grote platforms, zoals aanbieders van app-winkels, berichtendiensten en zoekmachines, krijgen hiermee meer houvast bij het naleven van beide wetten.

De DMA bevat regels voor digitale ‘poortwachters’ met een sterke marktpositie. Zij moeten eerlijke concurrentie mogelijk maken door onder meer het koppelen van diensten te beperken en data te delen met andere aanbieders. Veel van deze verplichtingen raken direct aan de bescherming van persoonsgegevens, waardoor afstemming met de AVG noodzakelijk is.

Richtlijnen voor bedrijven en gebruikers

De nieuwe richtlijnen leggen uit wanneer platforms expliciet toestemming moeten vragen voor het combineren van gegevens uit verschillende diensten. Ook wordt verduidelijkt hoe gebruikers transparant moeten worden geïnformeerd over het gebruik van hun data.

Voor bedrijven bieden de richtlijnen praktische handvatten om hun verplichtingen onder de DMA uit te voeren zonder in strijd te komen met de AVG. Voor gebruikers betekent dit extra zekerheid dat hun privacyrechten ook gelden wanneer platforms aan de DMA-regels moeten voldoen.

Consultatie tot vier december

De richtlijnen zijn nog in concept. Tot en met vier december 2025 kan iedereen reageren via een openbare consultatie op de website van de EDPB. Daarna wordt de definitieve versie vastgesteld.

Volgens de toezichthouders is het doel om bedrijven duidelijkheid te geven en tegelijkertijd de positie van gebruikers te versterken: ‘veel van deze verplichtingen raken direct aan de bescherming van persoonsgegevens.’

Meer over

AVGDMAEDPBPrivacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Documentaire over cybercrime: ‘Ga niet naar de politie!’

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    Cloud & Infrastructuur

    Worldstream lanceert soevereine S3-objectopslag voor Nederlandse markt

    Software & Development

    Kort: Miyagami koopt Vietnamese software-ontwikkelaar, Axians rondt implementatie Unit4 ERPx bij Cordaid af (en meer)

    Overheid

    ‘Dit uitbestedingsproject voor omzetbelasting moet koste wat kost stoppen’

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs