Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Spoelstra Spreekt: Fakenaam

15 april 2026 - 13:00OpinieSecurity & AwarenessBasic-Fit
Jacob Spoelstra
Jacob Spoelstra

COLUMN – Mijn oudste dochter vroeg mij laatst of ze bij het opgaveformulier van de sportschool ook haar telefoonnummer moest invullen. Ik zei: ‘Wat maakt het uit? Je neemt toch niet op.’

Nu wil het toeval dat deze week de gegevens zijn gelekt van tweehonderdduizend leden van sportschoolketen Basic-Fit. Dus als je even zoekt op het darkweb, dan kun je precies zien wie er allemaal lid zijn van de sportschool en, laten we eerlijk zijn, amper sporten. Als iedereen die lid is van de sportschool ook daadwerkelijk zou komen, dan zou de sportschool wel iets groter zijn.

Bij een grote organisatie werken niet alleen maar Einsteins

Bij de hack zijn onder meer e-mailadressen, telefoonnummers, geboortedata en bankrekeningnummers gestolen. Ik vraag me dan altijd af: waarom heb je zoveel gegevens nodig? Je weet, alles wat je opslaat, kan (en misschien gaat) een keer gestolen worden. Bij een grote organisatie werken niet alleen maar Einsteins. Er zit altijd wel eentje tussen met het wachtwoord Welkom123.

Daarom kunnen we beter zo weinig mogelijk gegevens verstrekken. Waarom wil de sportschool mijn telefoonnummer? Ga je me bellen als ik te lang niet meer ben geweest? Zelfs mijn naam hoef je niet te weten. Waarom spreken we ook niet af dat we met dit soort dingen een artiestennaam aannemen. Als oplichters je dan bellen met de vraag: ‘Klopt het dat u Donald Trump bent?’, dan kun je gewoon antwoorden: ‘Ja dat klopt. Maar kun je zo meteen even terug bellen, ik moet eerst nog even iets oliedoms doen.’

Gezellig

Mijn moeder woont in een seniorenflat en wordt minimaal eens per week gebeld met de vraag of ze even haar bankgegevens wil controleren. Nu doet mijn moeder haar eigen bankzaken niet meer, maar ze vindt het wel altijd gezellig als iemand haar belt. Het zijn voor de oplichter hééél lange gesprekken zonder resultaat.

Dus ik heb de oplossing: we gebruiken in het vervolg fakenamen, een telefoonnummer is niet nodig en we betalen weer contant. Per keer als je naar de sportschool gaat, betaal je gewoon. Ik denk wel dat de Basic-Fit failliet gaat, maar de oplichters hopelijk ook.

Jacob Spoelstra is columnist/stand-upcomedian. Kijk hier voor meer informatie.

Meer over

Wachtwoordbeheer

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    De CX-transformatie van Carglass met Genesys: mensen, data en journeys verbinden
    Pijl naar rechts icoon

    KPN IoT

    PATS: drones als ongediertebestrijding (PATS Drones en KPN IoT)
    Pijl naar rechts icoon

    KPN IoT

    IGV Fieldlab SAIL: een digitaal veiligheidsnet voor SAIL 2025 (Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland en KPN IoT)
    Pijl naar rechts icoon

    KPN IoT

    Versnellen beroertezorg met slimme StrokePointer in de ambulance (TrianecT, KPN IoT en Amsterdam UMC)
    Pijl naar rechts icoon

    Philips

    IWISH: AI‑gestuurde workflowoptimalisatie voor efficiëntere zorgprocessen (Philips Medical Systems BV, Almende BV, TU Delft, Leids Universitair Medisch Centrum, Philips Electronics Nederland BV, Syntho, Barco N.V., Workforce Optimizer, ARD Group, CONSULTECH DANIŞMANLIK A.Ş., MIA Teknoloji en Özel Bandırma Royal Hastanesi ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Vacature
    Data & AI

    Kort: AFM jaagt op it-experts, Accenture en Google openen soeverein it-centrum (en meer)

    hackers ai cybercrime
    Security & Awareness

    Ransomware-incident rond ChipSoft nog een mysterie

    Parkinson studie
    Zorg

    Parkinson-database vraagt om strakke regie op security

    Security & Awareness

    Kort: Hack bij Basic-Fit, innovatiebox spekt ASML en Booking (en meer)

    Security & Awareness

    Beveiligingsperikelen blijven Booking.com achtervolgen

    Security & Awareness

    Wereldwijd alarm over Anthropic Mythos

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs