Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
file

Planningsalgoritme bespaart transporteur geld

18 mei 2010 - 06:50ActueelSoftware & Development
Rian van Heur
Rian van Heur

Routeplanningssoftware die rekening houdt met files en het rijtijdenbesluit van de Europese Unie kan transportbedrijven veel geld besparen. Veel van deze software houdt daar echter geen rekening mee, concludeerde promovendus Leendert Kok. Hij deed onderzoek naar een algoritme dat het makkelijker maakt rekening te houden met deze twee restricties. Kok promoveerde op 9 april aan de faculteit Management en Bestuur van de Universiteit van Twente.

Kleine aanpassingen aan een route, zoals files of het invoegen van een nieuwe order, kunnen grote gevolgen hebben voor de orders die erna afgeleverd moeten worden. Bestaande methoden houden geen rekening met files of met het rijtijdenbesluit. Die methoden gaan er vanuit dat er, na het bepalen van de routes, genoeg speling is om de verplichte pauzes in te plannen en vertragingen als gevolg van files op te vangen.

Kok ontwikkelde een algoritme op basis van dynamisch programmeren. ‘Het algoritme bekijkt op een slimme manier de routevolgordes die mogelijk zijn en sluit snel de mogelijkheden uit die toch niet interessant zijn, omdat ze bijvoorbeeld langer duren of te veel kosten', zegt Kok.

Order achteraan de route

Het algoritme van Kok construeert in een aantal iteraties een complete routeplanning. In elke iteratie worden orders toegevoegd aan het einde van de bestaande deelroutes, waarna de beste deelroute wordt geselecteerd voor de volgende iteratie. Een order wordt zo nooit middenin een route ingevoegd. Een voordeel van deze constructie is dat lastige tijdsrestricties als files gemakkelijk doorberekend kunnen worden (bijvoorbeeld door het vertrektijdstip van de laatst bezochte klant te onthouden).

Volgens de promovendus kan het algoritme veel geld besparen. ‘Chauffeurs verliezen 10 procent van hun tijd doordat ze in de file staan. Uit mijn onderzoek blijkt dat 75 procent daarvan door mijn algoritme kan worden opgelost. Een route kan misschien de snelste zijn als er geen files zijn, maar met files is misschien wel een andere route sneller. Daar houdt het algoritme rekening mee.'

Filedata

Dat er nog weinig onderzoek gedaan is naar dergelijke algoritmes komt omdat het verkrijgen van betrouwbare filedata voor dit soort planningsproblemen lastig is, zegt de promovendus.

Het algoritme dat Kok ontwikkelde wordt nu nog niet gebruikt in software, daar zijn ook nog geen concrete plannen voor.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Resultaatgericht Samenwerken (RGS).

    RGS is een gestructureerde methode die vastgoedprofessionals direct ondersteunt bij kwaliteitsverbetering, kostenefficiëntie en verduurzaming.

    Computable.nl

    De principes van cloud-native techniek

    Cloud-native technologieën voegen flexibiliteit, schaalbaarheid en beveiliging toe en verlagen de operationele kosten voor de IT-omgeving. Hoe dragen Kubernetes, KEDA en AKS hieraan bij?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ICT&Logistiek: Transport omarmt XML nog niet

    Computable Award 4X3
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Er is veel te winnen door een betere planning’

    Computable.nl
    ActueelSoftware & Development

    Softwareintegratie belangrijkste trend in transport

    Computable.nl
    ActueelSoftware & Development

    GGD Flevoland zet software CWI-spin-off Stokhos in

    Eén reactie op “Planningsalgoritme bespaart transporteur geld”

    1. mrC schreef:
      18 mei 2010 om 15:02

      Samengevat: Dus bepaalde wegdelen hebben buiten de spits een snelheid van 80 voor vrachtwagens en tijdens de spits b.v een snelheid van 20 gemiddeld.
      Oftewel je moet niet denken in afstand maar in reistijd die afhankelijk van het tijdstip varieert.

      Denken in afstanden ipv tijd is typisch nederlands. Vraag aan een fransman hoever het is en hij geeft als antwoord 30 minuten en nooit 60km.
      Ditzelfde probleem geldt namelijk ook voor bochtige bergwegen. Als b.v. TomTom eenvoudig denkt dat de afstand 20 km is en niet de 15 haarspeldbochten daarin meeneemt krijg je ook een ander resultaat.
      Betekent wel dat je veel meer over elk stukje van de betreffende weg moet weten en niet alleen of het een dorpstraat is of snelweg. Bovendien is dit sterk veranderlijk door maatregelingen van de overheid zoals b.v verplicht langzamer rijden bij een smog alarm.
      Ik ben benieuwd of je dit allemaal tegen redelijke kosten kan vastleggen.

      Heb je alles optimaal gepland krijg je regen…….
      klopt het weer niet.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs