Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Nearfield steekt extra geld in metrologie-systeem

Investering
19 september 2023 - 06:51ActueelCloud & InfrastructuurINGTNO
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Nearfield Instruments, een Rotterdamse fabrikant van geavanceerde metrologie-machines waarmee chipfabrikanten hun productie-opbrengsten kunnen verhogen, krijgt een kapitaalinjectie van 27 miljoen euro. De high tech scale-up, voortgekomen uit TNO, ontving eerder dit jaar al 11 miljoen euro van Invest-NL. Ook deden Innovation Industries en TNO toen mee. Dezelfde geldschieters zijn ook nu weer van de partij, aangevuld door ING die steeds meer actief wordt bij de financiering van de Nederlandse chipsector.

Het nieuwe kapitaal stelt Nearfield in staat om de productie aan te zwengelen van de nieuwe baanbrekende meetmachines die onder het oppervlak van de chip kunnen kijken. Met de nieuwe Audira-machines zijn uiterst nauwkeurige metingen te doen op nanometer-niveau van verborgen kenmerken en defecten zoals lege ruimten. De Rotterdammers combineren een akoestische microscopie-techniek met hun eigen gepatenteerde atomic force microscopie (afm-)technologie.

Gamechanger

Ceo en mede-oprichter Hamed Sadeghian, noemt de Audira een gamechanger voor geavanceerde halfgeleider-productie. ‘Het levert meetgegevens op die voorheen niet beschikbaar waren, zonder dat de wafer van de lijn moest worden verwijderd’, zegt hij. ‘Het allerbelangrijkste is dat de Audira procesingenieurs inzicht geeft in de binnenste lagen van de wafer, details die ze voorheen nooit op niet-destructieve wijze konden meten en waar ze soms zelfs nooit naar hadden gezocht.’

Sadeghian ontwikkelde een afm-sonde die kan ‘luisteren’ naar de geluidsgolven die door de wafer-lagen komen. De golf interageert met alle overgangen en oppervlakken binnen het apparaat en kaatst informatie terug. Het patroon van die gereflecteerde golf en het tijdstip van aankomst bevatten gegevens over de structuur onder het oppervlak.

Ondiepe kenmerken

De nieuwe Audira-machine scant over de chip, waarbij elke stap slechts enkele tienden van een nanometer bedraagt. De gegevens worden vervolgens vertaald in een alomvattend patroon van de onderliggende lagen dat metingen van ondergrondse kenmerken mogelijk maakt. De sonde kan ook ondiepe kenmerken door het oppervlakte heen meten.

Sadeghian verwacht de eerste Audira-systemen in het tweede kwartaal van 2024 te kunnen verzenden naar toonaangevende halfgeleiderfabrikanten wereldwijd. Eerder ontwikkelde hij het Quadra-meetsysteem dat alleen op het oppervlak niet-destructief kan meten. Nu kan dat ook onder het oppervlak. Andere meettechnieken die meestal werken op basis van elektronen of licht, kunnen de allerkleinste 3D-nanostructuren niet nauwkeurig genoeg of snel genoeg niet-destructief meten.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Het IT-kanaal onder druk: samen voorui...

    Het IT-kanaal bevindt zich midden in een fundamentele transitie. IT-serviceproviders krijgen te maken met snel veranderende technologie, hogere verwachtingen van klanten en toenemende eisen op het gebied van veiligheid en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Kort: Nieuw hoofd publieke sector Microsoft, T‑Systems biedt Europees cloudalternatief (en meer)

    Software & Development

    Kort: Zweeds Vitec koopt Autonet, Plate ruimt AWS in voor Info Support (en meer)

    Data & AI

    OpenAI jaagt op miljarden voor megabeursgang terwijl ai-wedloop escaleert

    Overheid

    CDA en D66: meer opvolging van AcICT-adviezen 

    Werkplek & Beheer

    Microsoft 420 miljard minder waard

    Cloud & Infrastructuur

    Overname Solvinity hangt aan zijden draadje

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs