Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Aanbieders bepleiten breedbandhypotheek

06 juni 2002 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

De aanleg van breedbandverbindingen naar huizen en kantoren, de ‘laatste kilometer’, komt voor rekening van de eigenaren van die gebouwen. De overheid moet de vraag aanjagen, onder andere in de vorm van fiscale stimuli. Dit adviseert de Expertgroep Breedband in een rapport dat is opgesteld in opdracht van de Nederlandse overheid.

De commissie overhandigde het eerste exemplaar van het breedbandrapport vorige week aan demissionair staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Monique de Vries. Voorzitter Wim de Ridder, tevens directeur van de Stichting Maatschappij en Onderneming, lichtte de belangrijkste adviezen toe. Volgens De Ridder is het doel van de commissie geweest om te onderzoeken hoe Nederland ict-koploper kan worden in Europa. Het voorgestelde pakket maatregelen kost de overheid in de komende kabinetsperiode twee miljard euro.

Risico

De opvallendste conclusie van de commissie, die grotendeels bestaat uit vertegenwoordigers van leveranciers, is de oplossing voor het probleem van de aansluiting van woningen en kantoren op de backbone, de laatste kilometer. Dit is nog steeds een van de belangrijkste hindernissen voor een substantiële groei van het aantal breedbandaansluitingen. De Expertgroep wil dat de eigenaren van huizen en kantoren zelf investeren in het aansluiten van hun gebouwen op breedbandnetwerken.
De overheid moet niet opdraaien voor de netwerken. De Ridder: "De expertgroep wijst af dat gemeenten voor eigen rekening en risico breedband aanleggen. We moeten het private karakter van de aansluitingen handhaven." Omdat de overheid de leveranciers niet mag subsidiëren, resteert het stimuleren van de vraag. Dat kan onder meer via fiscale maatregelen. Die zouden het aanleggen van de last mile, waarvan de kosten per gebouw geschat worden op ongeveer 2.500 euro, aantrekkelijk moeten maken voor eigenaren van gebouwen.

Riool

De Ridder: "Zoals het riool bij het huis hoort, hoort ook de breedbandaansluiting daar bij." Hij verwacht dat zowel bedrijven als particuliere huiseigenaren gaan investeren in breedband. Hij hoopt dat de term breedbandhypotheek opgeld zal doen, omdat huiseigenaren graag investeren in modernisering van hun huis, al is het ‘even wennen’. Wanneer de overheid dit onderdeel van de adviezen overneemt kost dat zevenhonderd miljoen euro in de komende kabinetsperiode. Behalve de breedbandhypotheek pleit de commissie ook voor een rol als launching customer voor de overheid, én maatregelen om de economische ontwikkeling te stimuleren.
 
Marco van der Hoeven

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    Cloud & Infrastructuur

    Nominaties: 10 grootzakelijke projecten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs