Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Toegenomen belangstelling bij marktpartijen en lokaal bestuur voor glasvezelnetwerken

11 december 2003 - 23:005 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Gemeenten buitelen al sinds jaar en dag over elkaar met plannen voor glasvezelnetwerken. Nu de kabelbedrijven en KPN financieel weer wat meer lucht hebben, springen ze handig in op deze belangstelling. Na jaren van praten over glas lijkt nu de kogel opeens door de kerk.

De afgelopen maanden zijn er heel wat aankondigingen van omvangrijke glasvezelaansluitnetwerken geweest. De op één na grootste woningcorporatie van Nederland, Portaal, meldt in twee jaar tijd alle zestigduizend woningen uit zijn bestand van een glasvezelaansluiting te willen voorzien. Een corporatie is er niet alleen voor het bouwen en verhuren van woningen, zo meent bestuursvoorzitter Anton van Usen, maar moet zijn huurders ook toegang geven tot nieuwe communicatiemiddelen. Voor 50 euro per maand kunnen de Portaal-huurders straks supersnel internetten, televisie kijken en bellen over de nieuwe netwerkaansluiting.
Zelfs in het Kenniswijk-project, dat ondanks een miljoenensubsidie hooguit enkele honderden huishoudens van glasvezel voorzag, zit opeens schot. Het project dat woningen in de regio Eindhoven en Helmond op glasvezel moet aansluiten, heeft het ministerie van Economische Zaken gevraagd om ook het aanpalende Nuenen te laten delen in de subsidieweelde. In geval van toestemming zou het aantal aansluitingen in Kenniswijk fors uitbreiden met 7500 huishoudens in één keer. Oorzaak van de versnelling is een marktpartij die brood ziet in de aanleg van glasvezel in Nuenen. Een zelfde spurt van Kenniswijk in Eindhoven en Helmond wordt aannemelijker, nu EZ overweegt ook marktpartijen toegang te geven tot de subsidiepot.

Commercieel

Niet alleen overheidssubsidies en investeringen van woningbouwcorporaties geven de aanleg van glasvezelnetwerk een versnelling, ook commerciële marktpartijen zijn om. Nu de herstructureringen bij kabel- en telecombedrijven achter de rug zijn, is er in deze sectoren weer geld en armslag voor innovatie en investeringen in breedband. Zo meldde Casema in oktober dat het een miljoen euro steekt in de aanleg van glasvezel in de Amersfoortse nieuwbouwwijk Vathorst. Het is een inkopper. Het kabelbedrijf hoeft alleen het glasvezel te blazen door het buizenstelsel dat het ontwikkelingsbedrijf Vathorst bij het bouwrijp maken van het terrein al in de grond heeft gebracht. Casema heeft glasvezel omarmd. In 2010 wil het 1,4 miljoen aansluitingen tot in de meterkast hebben.
Opvallend is dat een gezamenlijk persbericht van Siemens en Casema over dit project trots vermeldt dat de aanleg zonder overheidssubsidie tot stand komt. Dat geeft heel duidelijk het oud zeer aan bij een kabelbedrijf als Casema over het geld dat lokale besturen spenderen aan het opkrikken van breedbandvoorzieningen binnen de gemeentegrenzen. Het leidt tot marktverstoring, meent het kabelbedrijf. Vreemd is dit verwijt niet. Gemeenten hebben voor veel geld hun kabelnetten aan de huidige eigenaren verkocht. Na flinke investeringen in deze netwerken is het zuur dat gemeenten zelf op nieuwe infrastructuur overstappen, terwijl er een alternatief voorhanden is.

Bestaande netwerken

Door de investeringen hebben kabelbedrijven in ieder geval in de grotere steden glas tot in de straat liggen. Mede dankzij de overstap op de nieuwe Eurodocsis-standaard kunnen zij hierdoor de capaciteit van de bestaande coax-aansluiting oppompen tot Mbps-snelheden. Met dit gegeven zijn de kabelbedrijven dezelfde steden afgegaan als de Commissie Andriessen. Amsterdam en Den Haag hebben aangegeven ondanks hun concrete plannen voor een glasvezelaansluitnetwerk open te staan voor het aanbod. Wat er uit het nu gevoerde gesprek met de betrokken kabelbedrijven zal komen, is nu nog onduidelijk. Een principiële keuze voor glas wordt met de recente versnelling van de kabel een stuk minder dwingend. Zeker als een deel van de investering in glas uit de overheidspot moet komen.
KPN heeft sinds de zomer een andere strategische positie ingenomen. Het heeft het Deltaplan Glas op tafel gelegd: een uitnodiging aan de kabelbedrijven om gezamenlijk te investeren in een nieuw glasvezelnetwerk. Deze infrastructuur moet als een nutsbedrijf gerund worden. KPN, de kabelbedrijven en andere telecompartijen zouden zich als dienstenaanbieders op dit nieuwe net moeten profileren. Kabelbedrijven reageren tot nu toe afwijzend. Zij wijzen op het glas dat zij al in de straat hebben liggen. Volgens hen komt KPN met dit voorstel, omdat het zelf deze investering nog moet doen. Lokale overheden hebben wel oren naar de glasvezelplannen van het telecomconcern. Deze week ontvouwt de gemeente Almere samen met KPN een ambitieus plan om de woningen en de bedrijven in de stad binnen een aantal jaren van glasvezelaansluitingen te voorzien.

Salomonsoordeel

Het ministerie van Economische Zaken zal de komende maanden een allesbepalende rol spelen in de manier waarop marktpartijen en de overheid zullen overgaan tot de uitrol van glasvezelaansluitingen in Nederland. Brinkhorst stuurt nog voor het Kerstreces twee brieven naar de Tweede Kamer over de bevoegdheden van gemeenten om belasting te heffen op lege glasvezelbuizen, en over graafrechten. Het is een eerste aanvulling van de nog niet ingevoerde telecomwet, die de precario-uitspraak van de Hoge Raad ongedaan moet maken.
Toch zal het afbakenen van de rechten van telecombedrijven en gemeenten op dit vlak ook zijn repercussies hebben voor nieuwe investeringen als een glasvezelaansluitnetwerk. In februari volgend jaar volgt het definitieve Salomonsoordeel. Rond die tijd staat de visie van EZ op de ontwikkeling van breedband in Nederland gepland. Hierin zal nog meer tot uitdrukking komen welke rol het ministerie het lokaal bestuur geeft bij de stimulering van breedbandvoorzieningen binnen hun gemeente. < BR>

Meer over

NetwerkenTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Siam in de praktijk: 4 valkuilen (én oplossingen)

    Overname M&A
    Security & Awareness

    Kort: Weer diverse overnames, Zander Labs wint Tech Fast 50 (en meer)

    KPN Datacenter, 1 A. Hofmanweg, Haarlem
    Innovatie & Transformatie

    KPN investeert tot 2030 vijf miljard in digitale infrastructuur

    Cloud & Infrastructuur

    Ndr-specialist ExtraHop komt naar Benelux

    Cloud & Infrastructuur

    Wie weet welk poortje open staat?

    Cloud & Infrastructuur

    Kyndryl lijft Solvinity in

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs