Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kamer zet kabinet onder druk om DigiD‑contract alsnog te torpederen

[Foto: Alexyz3d/Shutterstock]
30 april 2026 - 07:153 minuten leestijdActueelOverheidBBBGroenLinks-PvdaKyndrylLogiusMinisterie van BZKSGPSolvinityTweede Kamer
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Tweede Kamer wil weten of het kabinet toch nog mogelijkheden heeft om begin mei af te zien van verlenging van het contract met Solvinity voor de ondersteuning van het DigiD-platform. Over deze voortzetting heeft het ministerie van BZK al op 27 maart jongstleden besloten, maar de overeenkomst tot verlenging met twee jaar is nog niet ondertekend. 

Uit vragen die de Kamerleden Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA), Chris Stoffer (SGP) en Henk Vermeer (BBB) op 29 april hebben gesteld, blijkt dat betrokken fracties in deze kwestie een uiterste poging willen doen om de verlenging tegen te houden. Ze hopen te kunnen voorkomen dat het beheer van DigiD onder de Amerikaanse invloedssfeer komt te staan. 

Het liefst ziet een Kamermeerderheid dat de voorgenomen overname van Solvinity door het Amerikaanse Kyndryl helemaal niet doorgaat. Het zo snel mogelijk beëindigen van het contract voor de levering van infrastructuur-diensten voor DigiD is een andere mogelijkheid. 

Alles bij het oude laten

Logius, de it-dienst die onder BZK valt, heeft tot 6 mei aanstaande de tijd de optie tot verlenging van het contract met twee jaar niet te lichten en een nieuwe aanbesteding uit te schrijven. Maar de ambtenaren van Logius willen gewoon alles bij het oude laten en met Solvinity doorgaan, ook al raakt dit bedrijf in Amerikaanse handen. 

Eerder genoemde Kamerleden willen weten welke overwegingen aan deze keuze ten grondslag liggen. Ook vragen zij of het niet verlengen van het contract wel serieus is overwogen. En of er (juridische) mogelijkheden zijn om voor woensdag aanstaande alsnog af te zien van de contractverlenging van twee jaar. En zo niet, of er dan een mogelijkheid is om het contract slechts onder voorbehoud te verlengen zolang Solvinity niet door een Amerikaans bedrijf wordt overgenomen.

Contract weghalen

Tot slot willen GroenLinks-PvdA, SGP en BBB weten of het DigiD-contract bij Solvinity valt weg te halen en wat hiervan de kosten zijn. Pieter van Oordt, chief privacy officer van Logius, opperde onlangs het plan met Kyndryl te onderhandelen over uitstel van de overname van Solvinity met enkele maanden. In de tussentijd zou het DigiD-contract naar een partij kunnen worden overgeheveld die Nederlands is en ook blijft. Maar Van Oordt mocht dit plan van de Logius-leiding niet aan de betrokken staatssecretaris presenteren. De privacy-ambtenaar werd met bijzonder verlof gestuurd. 

Volgens staatssecretaris Eric van der Burg (BZK) is het niet mogelijk is om voor augustus 2026 over te stappen naar een andere partij zonder dat hierbij de continuïteit en veiligheid van de dienstverlening van Logius in gevaar komt. De drie Kamerleden willen een nadere uitleg hiervan, liefst ook met onderzoek dat deze conclusie onderbouwt.

Inmiddels zijn burgers een petitie gestart om het DigiD-platform en ook andere overheidsdiensten buiten de Amerikaanse invloedssfeer te houden. 

Meer over

DigiDgeopolitieksoevereiniteit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    5 reacties op “Kamer zet kabinet onder druk om DigiD‑contract alsnog te torpederen”

    1. micromanic schreef:
      30 april 2026 om 23:56

      “Maar de ambtenaren van Logius willen gewoon alles bij het oude laten en met Solvinity doorgaan, ook al raakt dit bedrijf in Amerikaanse handen.”
      Kennelijk maken ambtenaren de dienst uit. Fijn is dat, zó hoeven we de volgende keer inderdaad niet meer te gaan stemmen.

      Login om te reageren
    2. Rob Koelmans schreef:
      1 mei 2026 om 10:22

      Wat er nu is, is niet goed opgezet en kom je niet makkelijk vanaf zonder een heleboel nieuwe nevenschade. Nieuwe aanbesteding is waanzin, is alleen maar heel veel kosten maken voor heel veel nieuwe kapitaalvernietiging. Je moet vertrekken vanaf wat er nu is. Het is niet goed maar het werkt goed en daarvoor is heel veel zinnigs opgetuigd door heel veel betrokken partijen. Dat kun je zomaar verkwanselen met politieke emotie.

      Login om te reageren
      • Rob Koelmans schreef:
        1 mei 2026 om 10:50

        Voordeel zou natuurlijk wel zijn dat er dan straks weer allerlei gedesillusioneerde expertise de deur uitloopt en dan kan Barbara het t.z.t. zonder veel weerstand zelf allemaal doorslaggevend bepalen.

        MIsschien is ergens ook nog wel een brug of een viaduct waar de kamer een gefundeerde mening over heeft inzake soevereiniteit. Of eventueel ergens een ongedocumenteerde kerosine-leiding?

        Login om te reageren
      • dino schreef:
        1 mei 2026 om 11:20

        Torpederen 😛
        Je moet er maar op komen.
        En dan “de ambtenaren van Logius”.
        Die vierde macht heb ik inderdaad niet gekozen.
        Ook niet voor het bijzondere verlof, want blijkbaar zijn de ambtenaren verdeeld.
        Synoniemen van bijzonder zijn o.a. opmerkelijk, eigenaardig, apart en merkwaardig.
        Een jack-in-the-box verwijzing naar betekenis 🙂

        Maar gewoon doorzetten met “het is niet goed maar het werkt goed” en kritiek daarop een emotie noemen..
        Je kan zo de politiek in 😉
        Ik kijk uit naar een hoe-realiseer-ik-een-soevereine-informatiehuishouding-deel-3

        Login om te reageren
        • Rob Koelmans schreef:
          1 mei 2026 om 11:33

          Deel-3 komt net als deel-1dan weer niet van mij. 😀

          Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    ‘Brief staatssecretaris over Fast Enterprises is half werk’

    Innovatie & Transformatie

    Flinke impuls voor Deep Tech Fonds 

    Eelco Eerenberg
    Governance & Privacy

    Fiscus draait uitbesteding btw-systeem aan Amerikaanse Fast deels terug 

    Overheid

    AIVD mag effectiever filteren

    Innovatie & Transformatie

    VivaTech tovert Champs-Élysées om in een immersieve techshow

    Overheid

    Kort: Pact Centric en Nextcloud voor soevereine werkplek overheid, Zwitsers succes voor Netinium (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs