Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Carrière

Geschiedenis van ZWO te boek gesteld

08 februari 1996 - 23:00AchtergrondCarrière
Cok de Zwart
Cok de Zwart
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

DEN HAAG – Terwijl een commissie onder leiding van VNO-NCW voorzitter Rinnooy Kan vóór juli van dit jaar met een evaluatierapport moet komen over de taken en doelstellingen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), is er vorige week een boek verschenen over haar voorganger ZWO (Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek).

‘Een organisatie van en voor onderzoekers; de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek 1947-1988’ heet het boek dat is geschreven door prof. dr A.E. Kersten en uitgegeven door uitgeverij Van Gorcum.
ZWO is in 1947 ontstaan na ruim vier jaar discussie over de coördinatie en stimulering van wetenschappelijk onderzoek. Aanvankelijk zagen de universiteiten de nieuwe organisatie als een bedreiging voor hun eigen onderzoeksactiviteiten. Bovendien vreesden zij achterstelling van de geesteswetenschappen ten opzichte van de natuurwetenschappen. ‘Een Organisatie van en voor Onderzoekers’ doet uitvoerig verslag van de wordingsgeschiedenis van ZWO, haar ontwikkeling tot tweede-geldstroom organisatie en de overgang naar haar opvolger: NWO.
Het blijkt dat de vrees van de universiteiten lange tijd terecht is geweest. Pas in het begin van de jaren zeventig groeide binnen ZWO de aandacht voor maatschappelijk relevante vraagstukken. Desondanks slaagde de organisatie er volgens de auteur niet in om in het desbetreffende onderzoek de gewenste ordening en planning te bereiken.
Het is overigens frappant dat de geschiedenis zich lijkt te herhalen. Momenteel speelt zich een discussie af over de taken van het NWO dat in 1988 uit ZWO ontstond. Minister Ritzen heeft aan een commissie onder leiding van Rinnooy Kan gevraagd de taken van NWO te evalueren. Volgens de minister besteedt het NWO onvoldoende aandacht aan onderzoek naar maatschappelijke vraagstukken. Bovendien wil het NWO een groter deel van het beschikbare onderzoeksgeld verdelen. Deze wens stuit op fel verzet van de universiteiten die daarvoor een deel van de gelden die zij nu rechtstreeks van de overheid krijgen, zouden moeten inleveren. Het evaluatierapport van de commissie Rinnooy Kan wordt vóór de zomer verwacht. CZ

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructure

    Emily Glastra, T-Systems: “Juist voor...

    Digitale soevereiniteit staat hoog op de agenda van Nederlandse overheden en bedrijven. Maar voor grote organisaties is afscheid nemen van Amerikaanse hyperscalers niet altijd nodig of realistisch. Cruciaal is keuzevrijheid...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    IT Industry news

    Kort: Grootste cryptodiefstal ooit treft Binance, Wolters Kluwer vangt 40 miljoen voor Steuertipps (en meer)

    Pim de Witte
    IT Strategy & Governance

    Jonge techmiljardair Pim de Witte wil vooral grip houden op ai

    IT Strategy & Governance

    ‘Pushing Boundaries’ centrale thema Computable Awards 2026

    Cloud & Infrastructure

    Kort: Fujifilm schroeft productie tapes fors op, Afas vernieuwt familiestatuut (en meer)

    IT Strategy & Governance

    Glanzende cijfers Microsoft, toch reorganisatie

    Carrière

    Booking.com wint rechtszaak over thuiswerken

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs