Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kamer krijgt geheime update over situatie bij KPN

20 april 2021 - 19:253 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurAgentschap TelecomHuaweiKPN
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De Tweede Kamer wordt op korte termijn in een vertrouwelijke technische briefing bijgepraat over de situatie bij KPN. Kamerleden zijn bezorgd over de beveiliging van het netwerk van de telecomaanbieder en de risico’s op het afluisteren van gesprekken door Huawei.

Hoe groot is de rol van Huawei op dit moment bij KPN en andere telecombedrijven? Zijn de kritieke onderdelen van het telecomnetwerk wel voldoende beschermd? Kan de staatssecretaris garanderen dat er geen politici of mensenrechtenactivisten zijn af te luisteren? Wat is het risico op meelezen in staatsgeheimen of bedrijfsgeheimen?

Staatsecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken kreeg gisteren tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer flink wat vragen voor haar kiezen over de situatie bij KPN en de beveiliging van de vitale infrastructuur van Nederland.

De Volkskrant meldde afgelopen weekend en maandag dat Huawei, ondanks eerdere beloften van KPN, nog steeds delen van de kern van het netwerk beheert. Ook putte de krant uit een verzwegen risicoanalyse van Capgemini uit 2010 waaruit blijkt dat het Chinese bedrijf destijds in principe alle mobiele gesprekken, inclusief die van ministers, kon afluisteren.

Vertrouwelijke briefing

Tijdens het vragenuur legde Keijzer uit dat ze de vraag of de kritieke onderdelen van het telecomnetwerk voldoende beschermd zijn, nu niet kan beantwoorden. ‘Dat raakt namelijk de nationale veiligheid.’ Ze bood de kamer aan om in een vertrouwelijke briefing meer toe te lichten. Daarmee koopt ze ook tijd voor meer onderzoek.

Onder het vorige kabinet zou er ook vier keer zo’n vertrouwelijke bijeenkomst zijn geweest over onderwerpen die niet openbaar besproken kunnen worden in verband met de nationale veiligheid, herinnerde Keijzer zich. Ze voegde eraan toe dat ze zich net als de Kamerleden zorgen maakt over de veiligheid van telecomnetwerken. ‘We weten dat er sprake is van spionage en sabotage door individuen, ordinaire misdadigers en statelijke actoren.’

Onderzoek Agentschap Telecom

De staatssecretaris meldde ook dat Agentschap Telecom een onderzoek start naar de situatie bij KPN. In het kader daarvan gaat de toezichthouder de huidige maatregelen bij KPN ‘valideren in het licht van de bevindingen van het rapport.’ Daarmee doelt het agentschap op de aangetoonde ongeautoriseerde toegang van Huawei tot systemen van KPN die in het Capgemini-rapport uit 2010 wordt genoemd. Een eerste update van het onderzoek wordt over ongeveer een maand verwacht.

Opvallend: tijdens het vragenuur bleek dat het Agentschap Telecom het Capgemini-rapport uit 2010 zelf nog niet in handen heeft.

Telecomwetgeving

Pas in 2012, dus twee jaar na het Capgemini-rapport over de situatie bij KPN, is in de telecomwet een zorgplicht opgenomen voor telecomaanbieders. Daarin wordt operators gevraagd alle maatregelen te nemen die nodig zijn om veiligheid en integriteit van netwerken te waarborgen.

In 2019 zijn extra maatregelen genomen om telecomnetwerken beter te beschermen tegen infiltratie door statelijke actoren, ongeautoriseerde partijen en cybercriminelen. Het gaat volgens Keijzer om organisatorische en technische beveiligingsmaatregelen. Ook kunnen beschikkingen worden opgelegd aan operators om in kritieke onderdelen van netwerken, producten en diensten alleen ‘vertrouwde’ leveranciers toe te laten.

Er wordt volgens Keijzer voortdurend gecontroleerd of de huidige maatregelen nog voldoende bescherming bieden. De vraag of deze in de praktijk ook werken, zal moeten blijken uit het onderzoek van Agentschap Telecom.

Meer over

Telecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    2 reacties op “Kamer krijgt geheime update over situatie bij KPN”

    1. Jan schreef:
      21 april 2021 om 11:44

      Geheime update, vertrouwelijke technische briefing? Huawei luistert vast wel mee…

      Login om te reageren
    2. Rienk Jonker schreef:
      21 april 2021 om 13:02

      Alle communicatienetwerken zijn als algemene nutsvoorziening aan te merken en horen volledig in overheidshanden thuis (deprivatiseren). Een nutsvoorziening is geen speeltje voor ‘de markt’.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    Waarderen, high five, blij
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: SoftwareOne behoudt VMware-part­ner­schap, Linux voor Franse rijks­werk­plek (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    2026 ziet er glanzend uit voor ASML

    Cloud & Infrastructuur

    EuroNAS als alternatief voor VMware

    Overheid

    Hoe realiseer ik een soevereine in­for­ma­tie­huis­hou­ding? (Deel 2)

    Data & AI

    Benelux-consortium brengt soeverein ai-platform

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs