Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Week 19 – 2003

08 mei 2003 - 22:004 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Fred van der Molen beschouwt en becommentarieert het ict nieuws van de afgelopen week. Met deze keer: De hang naar privacy is Noem een slecht begin van de dag Wordt de computerexpert een meteropnemer?

De hang naar privacy is
… op zijn retour. Wij wisten al dat Amerikaanse inlichtingendiensten onbekommerd onze telefoon, fax en e-mail aftappen. Na 9/11 zijn alle remmen los en worden privacy-beschermers steeds verder in de verdediging gedrukt. Bovendien lijkt het onderwerp ‘privacy’ uit de mode te raken, niet alleen in de VS maar ook hier. Neem de wet ‘Vorderen Gegevens Telecommunicatie’ die de Tweede Kamer in april zonder noemenswaardig debat goedkeurde. Alle veertigduizend Nederlandse opsporingsambtenaren kunnen daardoor vrijuit snuffelen in de adresdatabases van internet- en telefoonaanbieders. De vijfhonderd Officieren van Justitie mogen straks zonder toestemming van een rechter-commissaris nagaan wie met wie heeft gemaild, welke websites iemand heeft bezocht en waar diens mobieltje zich bevond.
Technologie registreert steeds grotere delen van ons leven. Neem de aanstaande Rfid-revolutie in de detailhandel. Deze ‘radio frequency identification’ werkt met kleine radiochips die worden ingebakken in consumentenproducten en betaalkaarten. Deze minuscule chips worden draadloos van energie voorzien door de uitleesapparaten. Rfid maakt het hele traject van product naar klant veel efficiënter. Het maakt ‘intelligente schappen’, automatisch voorraadbeheer en automatische kassasystemen mogelijk. De consument kan straks op topsnelheid met zijn volgeladen kar langs de kassa spurten. Die chips kunnen ook daarna tot leven worden gewekt en daar gaan bedrijven natuurlijk gebruik van maken. Gillette, Walmart en Tyco starten er nu mee. Benetton wil ook, maar bagatelliseert zijn plannen met leverancier Philips onder invloed van privacybeschermers nu even. Waar Philips op de Cebit nog sprak over levering van 15 miljoen Rfid-chips, heeft Benetton het nu over een kleinschalig experiment. Maar Rfid gaat er komen, ook zonder Benetton als pionier. De bezwaren zullen verstommen, want ach, de chips werken maar over anderhalve meter en wat voor informatie staat er nu eigenlijk op.
 
Noem een slecht begin van de dag
… wakker worden met zouteloze Microsoft-reclames. Als absoluut dieptepunt op het gebied van radioreclames herinner ik me die voor Sorbo-gloeilampen. De arme Riek Schragen, alias Saartje uit Swiebertje, moest daarin met de volgende aanprijzing afsluiten: ‘de lamp geeft goed licht’. Het Sorbo-reclamebureau is nu kennelijk ingehuurd door Microsoft. Het prijst Windows XP aan als ‘software die maar door draait’. Nu is dat gezien alle vorige versies van Windows minder vanzelfsprekend dan gloeilampen die licht geven, maar toch. Sinds enkele weken word ik wakker met vergelijkbare infantiele reclames voor de ‘business software’ van Microsoft. Dat het werkt, en zo.
Afgezien van de inhoud is de afdeling bedrijfssoftware van Microsoft duidelijk begonnen met zijn grote sprong voorwaarts. De huidige marketingcampagne volgt op een aantal overnames en de vorming van de nieuwe divisie Business Solutions. Leveranciers van bedrijfssoftware moeten zich volgens mij langzamerhand zorgen gaan maken. Microsoft is inmiddels in staat tal van kleine en middelgrote bedrijven een alles-in-één oplossing aan te bieden. Waar de verkopers eerder met succes hun ‘backend-bundel’ rond Windows-server aan de man brachten, kunnen ze dat nu aanvullen met bedrijfsapplicaties als het nieuwe Microsoft CRM, Navision en Great Plains. Zo’n aanbod zal op een hoop organisaties verleidelijk overkomen. Knullige reclames zullen dat gevoel niet wegnemen.
 
Wordt de computerexpert een meteropnemer?
… dat gaat op zijn minst nog vele jaren duren. Al lang wordt gefilosofeerd over de inzet van computerapplicaties en -kracht als nutsvoorziening. Met de asp-hype is eind jaren negentig een valse start gemaakt, maar de inmiddels besmette term ‘asp’ is vervangen door ‘managed services’ en aangevuld met nieuwe vergezichten van de grote drie IBM, HP en Sun. IBM zet onder de nieuwe topman Sam Palmisano zijn kaarten op het ‘on-demand’-initiatief, HP werkt aan zijn ‘utility data center’ en Sun heeft het simpelweg over N1. Deze initiatieven richten zich voornamelijk op grote multinationals. Het gaat dan zowel om interne automatisering als vergaande uitbestedingsstrategieën. Bij dat laatste komt die vergelijking met nutsvoorziening om de hoek kijken, maar die vergelijking is misleidend. Wie weet hoe ingewikkeld het is om sluitend contract voor het uitbesteden van een ‘service’ te regelen, wie zich de inflexibiliteit van ’time shared’ mainframediensten van IBM herinnert, weet dat computertoepassingen nooit zomaar uit de muur zullen komen.< BR>
 
Fred van der Molen beschouwt en becommentarieert het ict-nieuws van de afgelopen week.

Meer over

Privacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    UWV houdt geloof in dreigend it-fiasco: BMS

    Falen, fiasco, vallen, mislukt
    Overheid

    Een nieuw, uniek ict-dieptepunt bij het UWV

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    shutterstock_2339929885 TippaPatt 16x9
    Zorg

    ChipSoft bijt in het stof tegen noordelijke ziekenhuizen

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Data & AI

    Kort: EU-regeldruk leidt tot id-hub, Gartner verwacht groei wereldwijde it-bestedingen (en meer)

    Security & Awareness

    Tweede Kamer wil DigiD-beheer bij Solvinity weghalen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs