Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

India zet teraflops-super in

15 mei 2003 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

India heeft vorige maand de supercomputer Param Padma (Ultimate Lotus) in gebruik genomen. Het cluster dient voor wetenschappelijk onderzoek, waaronder bio-informatica, meteorologie en vooral stamcelanalyse.

De machine is ontworpen door het overheidscentrum voor de ontwikkeling van geavanceerd computergebruik (Cdac) en staat in India’s ict-stad Bangalore. Hij is onthuld door it-minister Arun Shourie. Param Padma haalt een prestatieniveau van 1 teraflops (één biljoen zwevende komma-berekingen per seconde).
De computer is hiermee tien keer sneller dan de voorheen krachtigste supercomputer van India. Dat land is nu wereldwijd de vijfde natie die een 1 teraflops-super heeft. Voor zover officieel bekend zijn er wereldwijd honderd systemen met een dergelijke rekencapaciteit. De huidige snelste computer is de Earth Simulator in Japan. Die monstermachine, die klimaat- en seizoenssimulaties berekent voor de hele wereldbol, haalt 35,6 teraflops.

Specs

De configuratie bestaat uit 54 servers met elk vier 1 GHz Power4-processoren van IBM en één server met 32 van die processoren. Deze knooppunten (nodes) zijn gekoppeld in een cluster dat een totaalgeheugen van 0,5 Terabyte heeft. De gebruikte besturingssystemen zijn IBM’s Unix-variant AIX en Linux.
De opslagcapaciteit is 4,5 terabyte intern, 5 terabyte op externe schijven en 12 terabyte in tape-bibliotheken. De opslag, verenigd in een san (storage area network), valt uit te breiden naar 22 terabyte intern en 100 terabyte extern. De bestandsservers in het san zijn zes geclusterde machines met elk vier 900 MHz Ultrasparc III-processor van Sun. Deze systemen hebben een totaalgeheugen van 96 Gigabyte en een opslagcapaciteit van 0,4 Terabyte.
In totaal neemt dit alles vijftien rekken in beslag, waarvan acht voor de kernservers die het rekenwerk doen, twee voor de bestandsservers, drie voor de netwerkapparatuur en twee voor de opslaghardware. Deze opstelling weegt 9 ton en wordt gekoeld tot 18 graden Celsius middels een airconditioning-systeem dat 39 ton weegt.< BR>

Meer over

HPCStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    Cloud & Infrastructuur

    Nominaties: 10 grootzakelijke projecten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs